Według nowego Raportu Accoru, 20 procent spotkań biznesowych może zniknąć bez powrotu i zostać zastąpione wirtualnymi odpowiednikami lub uświadomieniem sobie, że po prostu nie były one potrzebne.
W przyszłości będzie mniej podróży służbowych, ale będą bardziej nastawione na osiągnięcie celów biznesowych. Te które pozostaną będą musiały mieć kluczowe znaczenie dla działalności biznesowej, aby uzasadnić koszty finansowe i koszty emisji dwutlenku węgla.
Raport The Business of Travel powstaje przy wsparciu europejskich liderów biznesu z 10 branż w tym farmaceutycznej, technologii oraz finansów, którzy wspólnie tworzą wizję podróży służbowych i spotkań w świecie post pandemicznym. Zrównoważony rozwój, dobrobyt oraz wartość relacji międzyludzkich są kluczowymi hasłami w tym świecie, w którym priorytety uległy znacznej zmianie a budżety finansowe są zastępowane przez budżety węglowe. „Społeczna odpowiedzialność biznesu CSR oznacza dzisiaj SOS dla Ziemi – będziemy podróżowali mniej, aby ocalić planetę”.
Raport podkreśla znaczenie spotkań twarzą w twarz w relacjach międzyludzkich. Spotkania osobiste mają szereg korzyści, w tym często pomijany pozytywny wpływ na interakcje społeczne ze współpracownikami i pracodawcami. Okazało się również, że dzięki spotkaniom twarzą w twarz pracownicy spodziewają się uzyskać o 25% większy przychód niż podczas spotkań wirtualnych.
Raport mówi również o tym, że przyspieszenie technologii wirtualnych spotkań i zdolność osób do korzystania z niej, to pozytywny efekt pandemii. Kiedy goście hotelowi nie mogą przebywać w jednym pomieszczeniu, w którym coś się dzieje, oczekują bezproblemowej technologii, która jest łatwa i intuicyjna w konfiguracji oraz zapewnia krystalicznie czystą jakość dźwięku i obrazu. Spotkania hybrydowe są już normą.
Pojawił się znacznie bardziej celowy sektor podróży służbowych, w którym firmy chcą zmaksymalizować wartość każdego wyjazdu, aby ponownie połączyć swoje zespoły, rozwijać kulturę organizacyjną, opracowywać strategie, zawierać umowy i wzmacniać więzi z pracownikami. Podróże służbowe umożliwiają nawiązanie prawdziwych kontaktów i mają niesamowitą moc i wartość, nie tylko pod względem finansowym, ale – w nowej postawie po pandemii – zwiększają satysfakcję i dobre samopoczucie pracowników, a tym samym lojalność wobec pracodawców.
Przyszłość podróży służbowych to eliminacja wyjazdów nieistotnych i zastąpienie ich podróżami o znaczeniu krytycznym dla biznesu, które po pierwsze są planowane w sposób zrównoważony i po drugie są przyjazne dla pracowników, pracodawcy i planety.
Autor: Anna Górska, Doradca Zarządu Symposium Cracoviense, Członek Zarządu ICCA, Konsultant HelmsBriscoe, Wiceprezes Zarządu SKKP