Czołowe zakopiańskie hotele wciąż zamknięte dla turystów

0
1099
Krupówki, Zakopane

Częściowe zniesienie obostrzeń dla sektora hotelarskiego nie spowodowało bynajmniej masowych otwarć hoteli w stolicy polskich Tatr. Właściciele i dyrektorzy największych obiektów noclegowych w Zakopanem nadal czekają na właściwy moment na „odmrożenie” swoich biznesów.

„Powrót do normalności” w przypadku krajowej branży HoReCa wiąże się z koniecznością zachowania licznych zasad bezpieczeństwa sanitarnego (m.in. zainstalowanie na terenie całego obiektu środków ochrony osobistej) oraz poddania się twardym restrykcjom nałożonym przez polski rząd (jak chociażby zakaz korzystania z części wspólnych czy zwiększona częstotliwość sprzątania pokoi). Jeszcze więcej formalności i procedur dotyczy potencjalnego wykrycia zakażenia koronawirusem na terenie hotelu. Wszystkie te obostrzenia, w połączeniu z całkowitym paraliżem pozostających w symbiozie z hotelarstwem sektorów turystycznego oraz MICE, powodują, że właściciele i dyrektorzy czołowych zakopiańskich hoteli odwlekają w czasie decyzję o ponownym otwarciu dla gości. Nieczynne pozostają między innymi Hotel Kasprowy, Nosalowy Dwór oraz obiekty należące do spółki Polskie Tatry.

„Uruchomienie i spełnienie wszystkich obostrzeń w dużych obiektach nie jest opłacalne. W dalszym ciągu nie mogą działać hotelowe restauracje, baseny, SPA czy usługi dodatkowe. Ponadto, obiekty muszą spełnić szereg obostrzeń związanych chociażby z dezynfekcją powierzchni” – tłumaczy dla PAP Agata Wojtowicz, prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

Większość hotelarzy w sercu polskich Tatr, nie chcąc ryzykować dotychczasowej reputacji, nadal wstrzymuje się od ponownego świadczenia usług i z niecierpliwością czeka na decyzje całej branży, w tym konkurencji. Nie dotyczy to natomiast właścicieli prywatnych kwater i pensjonatów, którzy mimo wielu niedogodności zdecydowali się na przyjmowanie pierwszych turystów. Większość z nich prowadzi jednak jednoosobową działalność gospodarczą (wynajem krótkoterminowy), zatem przeważnie nie ponoszą dodatkowych kosztów związanych z zatrudnieniem personelu, usługami konserwatorskimi czy facylitacyjnymi. W niektórych obiektach noclegowych w Szczyrku pojawiły się już nawet wstępne rezerwacje na bieżący miesiąc!

Na skorzystanie z pełnej oferty wysoko skategoryzowanych hoteli u podnóża Tatr (baseny i strefy SPA, restauracje, kluby) turyści będą musieli poczekać jeszcze co najmniej kilka tygodni.

„Biorąc pod uwagę zarządzenie dotyczące działalności hotelarskiej i obiektów noclegowych, nie decydujemy się na otwarcie naszych obiektów. Analizujemy rynek i to, czy klienci do nas przyjadą. Przygotowujemy się do otwarcia, ale potrwa to do kilku tygodni” – zdradził Piotr Włosiński, prezes spółki Polskie Tatry cytowany przez PAP.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.