Organ wykonawczy Unii Europejskiej zaapelował do państw należących do strefy Schengen (a także w niej stowarzyszonych), aby utrzymały kontrole graniczne oraz wydłużyły okres obowiązywania ograniczeń w podróżach zagranicznych. Zdaniem Komisji Europejskiej nadal istnieje duże ryzyko rozprzestrzeniania się choroby COVID-19 na naszym kontynencie.
Wprowadzenie w życie zaleceń z komunikatu opublikowanego w minionym tygodniu przez Komisję Europejską znacząco opóźni powrót do funkcjonowania całej branży travel. Wśród krajów, które KE wzywa do przedłużenia ograniczeń w ruchu międzypaństwowym o kolejnych 30 dni, znajduje się bowiem wiele popularnych kierunków turystycznych (Bułgaria, Chorwacja, czy Cypr). Komisji zależy jednak na w pełni skoordynowanych działaniach członków strefy Schengen, mających na celu zahamowanie rozwoju pandemii koronawirusa na terenie Unii Europejskiej.
„Musimy zastosować skoordynowane podejście etapowe. Naszym pierwszym celem jest przywrócenie normalnego funkcjonowania strefy Schengen, w której odbywa się swobodny przepływ osób, tak szybko jak sytuacja w obszarze zdrowia na to pozwoli. Ograniczenia swobody przemieszczania się i kontrole na granicach wewnętrznych będą musiały być znoszone stopniowo, zanim przejdziemy do usuwania ograniczeń na granicach zewnętrznych i zagwarantujemy dostęp do UE obywatelom z państw trzecich, podróżującym w celach innych niż niezbędne” – tłumaczy Ylva Johansson, komisarz do spraw wewnętrznych KE.
We invite EU countries to extend the temporary restriction on non-essential travel to the EU until 15 June.
The situation worldwide remains very fragile. Prolonging travel restriction is necessary to continue reducing the spread of #coronavirus.
More → https://t.co/IxQmxqayGB pic.twitter.com/v7f99dkcyq
— European Commission (@EU_Commission) May 8, 2020
Wspomniany komunikat jest reakcją między innymi na przyspieszone działania niektórych krajów ze strefy Schengen, w których obostrzenia dotyczące swobodnego przemieszczania się zaczęły być zdejmowane w szybszym tempie. Jeśli wszystkie państwa członkowskie rzeczywiście zastosują się do zaleceń KE, to co najmniej do 15 czerwca zagraniczne wyjazdy o charakterze rekreacyjno-wypoczynkowym będą zabronione.
„Znoszenie ograniczeń podróży powinno odbywać się etapami: jak podkreślono we wspólnym europejskim planie działania prowadzącym do zniesienia środków powstrzymujących rozprzestrzenianie się COVID-19, kontrole na granicach wewnętrznych należy znosić stopniowo i w sposób skoordynowany. Znoszenie ograniczeń na granicach zewnętrznych odbędzie się w kolejnym etapie” – czytamy w oficjalnym komunikacie Komisji Europejskiej.