Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego kontynuuje działania zmierzające do wprowadzenia zmian w programie pomocowym PFR, których celem jest uzyskanie możliwości umorzenia subwencji na nowych, realnych warunkach i/lub możliwość odroczenia ich spłaty o kolejny co najmniej jeden rok. 30 października br. IGHP zwróciła się z apelem w tej sprawie do wicepremiera Jarosława Gowina.
Oto treść pisma IGHP do wicepremiera Jarosława Gowina:
Szanowny Panie Premierze,
w ślad za naszym pismem z dnia 29 października br. zwracamy się do Pana z konkretną propozycją odnośnie przekazanych postulatów!
O dramatycznym stanie branży hotelarskiej poinformowaliśmy już szczegółowo w w/w piśmie. Pomimo formalnego braku zamknięcia naszej działalności, obostrzenia wprowadzone w ciągu ostatnich 20 dni doprowadziły w tym krótkim czasie do bardzo drastycznego spadku popytu na usługi hotelowe. Analiza obecnej sytuacji i zapowiedź Pana Premiera Mateusza Morawieckiego kolejnych ograniczeń utwierdzają nas w przekonaniu, że ten regres będzie trwał przez wiele kolejnych miesięcy, co najmniej do wiosny przyszłego roku. A zatem zbiegnie się w czasie z momentem, kiedy przedsiębiorcy hotelowi, szczególnie z sektora mikro i MŚP, będą zobowiązani rozpocząć zwracanie środków uzyskanych z subwencji programu pomocowego uruchomionego przez Polski Fundusz Rozwoju. W naszej ocenie sytuacja będzie tym bardziej dramatyczna, że z uwagi na prawdopodobny brak realnych możliwości spełnienia warunków udzielonej przez PFR pomocy (utrzymanie przeciętnego zatrudnienia lub, co gorsza, w ogóle utrzymanie działalności gospodarczej), przedsiębiorcy będą zobowiązani do zwrotu 100% uzyskanych subwencji. Celem programu pomocowego wdrożonego przez PFR było zapewnienie utrzymania płynności przedsiębiorców do czasu ustabilizowania sytuacji epidemicznej i w konsekwencji ekonomicznej. Już dzisiaj staje się oczywiste, że przewidywany na to jeden rok okazał się nierealnym założeniem.
Dlatego zwracamy się do Pana Premiera już dzisiaj z gorącym apelem o spowodowanie zmian w programie pomocowym PFR tak, aby hotelarstwo, jako jedna z najbardziej dotkniętych branż konsekwencjami ekonomicznymi epidemii COVID-19, uzyskało możliwość umorzenia subwencji na nowych, realnych warunkach i/lub możliwość odroczenia ich spłaty o kolejny co najmniej jeden rok.
Jak zawsze IGHP deklaruje współpracę w ustaleniu kryteriów i zakresu takiego wsparcia.
Z poważaniem
za zarząd IGHP:
Ireneusz Węgłowski
Prezes IGHP