Krótkie menu, ghost kitchen, paszporty covidowe, czy eko wynosy to tylko niektóre z trendów , które wymusiła na restauratorach pandemia covid 19 i związany z nią lockdown. Wszystko wskazuje na to, że zostaną z nami na dłużej.
Krótkie menu
Moda na niezbyt długie menu zapanowała jeszcze przed pandemią. Kolejne lockdowny pozwoliły na rozwiniecie się tego trendu i dziś długie karty menu odchodzą do lamusa. Na restauracyjnej mapie Polski pojawia się coraz więcej lokali specjalizujących się w jednym produkcie jak np. wysokiej jakości wołowinie czy drobiu. Takie rozwiązanie pozwala restauracjom, doskonale poznać produkt, z którym pracują i dzięki temu są w stanie przygotować go na bardzo wysokim poziomie przy minimalizacji strat na kuchni. Zyskają na tym nie tylko finanse lokalu, ale też podniebienia klientów.
Ghost kitchen czyli kuchnie – widma!
Jeszcze nie tak dawno wydawało się, że restauracje bez sali pełnej gości nie mają racji bytu. Ale rok 2020 zmienił niemal wszystko w naszym życiu – co kiedyś było niemożliwe, dziś stało się konieczne. Wiele restauracji przestało funkcjonować – kolejne lockdowny wymusiły albo zamknięcie albo zawieszenie działalności wielu popularnych lokali. Te, które przetrwały musiały myśleć ekonomicznie, dlatego wiele z nich zrezygnowało z jadalni pochłaniających olbrzymie koszty, ale zostawiły czynną kuchnię z podstawową załogą i wprowadziły obsługę gości przez okienko lub z dowóz do domu. Można było zaoszczędzić na kosztach wynajmu i wydatkach związanych z personelem.
Paszporty covidowe
Trendy w branży gastronomicznej w najbliższej przyszłości będą oscylować przede wszystkim wokół zapewnienia bezpieczeństwa gościom. W tej sytuacji wprowadzenie paszportów covidowych w restauracjach rozważa lub już wprowadza wiele państw europejskich, należą do nich m.in. Włochy, Francja, Austria, Grecja czy Cypr. Od października na takie rozwiązanie zdecydowały się władze Brukseli. Okazanie takiego dokumentu będzie konieczne, aby móc zjeść w restauracji lub napić się drinka w pubie, a także spędzić noc w hotelu czy wejść do klubu nocnego. Na lokale, które będą wpuszczać klientów nie posiadających paszportów, będą nakładane sankcje. Również Wielka Brytania rozważa wprowadzenie takiego rozwiązania na jesieni.
Eko wynosy
W dobie lockdownów i rosnącej popularności dowozu jedzenia z restauracji, plastikowe pojemniki, talerzyki i sztućce znów zalewają śmietniki na całym świecie. Niestety nie wszystkie restauracje korzystają z produktów w 100% biodegradowalnych, które są dostępne na rynku. To nie idzie w parze z przekonaniami wielu klientów, którzy w trosce o ekologię sami ograniczają plastikowy asortyment. Dlatego prawdziwym wyzwaniem dla restauratorów będzie korzystanie z przyjaznych dla środowiska produktów. Wykonane są one z bambusa, drewna, otrębów, papieru czy trzciny cukrowej, a po użyciu wyrzuca się je do brązowych pojemników bio. Restauracje, które będą korzystać z takich produktów na pewno zyskają w oczach swoich klientów, którzy coraz częściej świadomie wybierają proekologiczne rozwiązania.
Restauracje na dachach
To trend, który stał się szczególnie popularny w wielkich miastach i staje się alternatywą dla zatłoczonych ogródków. Takie rozwiązanie gwarantuje piękne widoki i podnosi kulinarne doznania, bo kto z nas nie chciałby zjeść kolacji patrząc na skąpane w zachodzącym słońcu miasto czy rozgwieżdżone niebo? Roof restaurants zachwycają zarówno latem jak i zimie – ciepłe światło świec, puszyste pledy, czy zewnętrzne grzejniki tarasowe sprawią, że dach stanie się przytulnym miejscem nawet przy minusowej temperaturze.
Kiszonki rulez!
Modne lokale gastronomiczne na pewno nie mogą przejść obojętnie obok światowego trendu na produkty powstałe w wyniku fermentacji. Fermentacja i kiszenie to najstarsza, obok suszenia i solenia metoda przedłużenia trwałości żywności. Ze względu na swoje zbawienne dla zdrowia właściwości, popularność kiszonek wzrosła właśnie w pandemii, ponieważ wzmacniają one odporność organizmu. Kiszone ogórki, kapusta czy kimchi zawierają dobroczynny kwas mlekowy, witaminę C, błonnik, magnez i wapń, jak również namnażają się w nich dobroczynne bakterie, które bytują w naszych jelitach. Przygotowanie takich produktów jest niezwykle proste, a kisić można niemal wszystko: ogórki, buraki, rzodkiewki, paprykę czy czosnek. Wiele restauracji wprowadziło już produkty według domowej receptury, co spotkało się z zainteresowaniem gości. Warto pójść ich śladem.
Przez ostatnie półtora roku pandemia niezwykle utrudniła nam wszystkim celebrowanie jedzenia w restauracji. Przez większość tego czasu restauracje były zamknięte i choć wiele z nich oferowała zamawianie na wynos, to jednak wszyscy czekali na ponowne ich otwarcie. Na szczęście mimo pewnych restrykcji znów możemy spędzać czas z przyjaciółmi delektując się pysznym jedzeniem w swoich ulubionych lokalach. I oby tak już zostało 😊
O wyjątkowe doznania kulinarne zadbają o nas Szefowie Kuchni, ale nie udałoby się im to bez profesjonalnych urządzeń, które znajdują się w portfolio Best Company Solutions – eksperta w dziedzinie projektowania i doboru wyposażenia dla gastronomii: pieców do pizzy, pieców hybrydowych, profesjonalnych wyciskarek do soków czy urządzeń do produkcji lodów i deserów lodowych.