Plac zabaw to miejsce radości i odpoczynku dla dzieci i ich opiekunów, jak również przestrzeń do eksperymentowania i rozwijania kreatywności. Powinien on być przyjazny, ale przede wszystkim bezpieczny dla użytkowników.
Niezwykle istotne jest odpowiedzialne podejście osób korzystających z placów zabaw oraz zaangażowanych w ich powstawanie i utrzymywanie. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wspiera świadomy sposób myślenia o placach zabaw i prawidłowy rozwój związanego z nimi rynku.
W tym celu UOKiK przygotował serwis edukacyjny placezabaw.uokik.gov.pl zawierający przydatne informacje dla rodziców i opiekunów, a także dla zarządców i właścicieli placów zabaw. Można się z nimi zapoznać na stronie oraz pobrać w formie pdf na końcu artykułu.
Planujesz założyć plac zabaw?
Najważniejsze wskazówki, jak założyć bezpieczny plac zabaw znajdziesz w normach oraz przepisach budowlanych: Normy PN-EN 1176 oraz PN-EN 1177.
Dyrektywa w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów (2001/95/WE), która do polskiego prawa została wprowadzona: Ustawą z 12 grudnia 2003 r. o ogólnym bezpieczeństwie produktów, Ustawą z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane.
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Pamiętaj! Przepisy te dotyczą tylko urządzeń oraz nawierzchni na placach zabaw. Pozostałe kwestie związane z utrzymaniem placu zabaw (np. dbanie o czystość czy konserwacja roślinności) regulują przepisy krajowe, wydawane najczęściej przez władze lokalne.
Najczęściej budowa placu zabaw wymaga zgłoszenia w miejscowym wydziale architektury – skorzystaj w tym zakresie z pomocy projektanta.
Decydując o rodzaju nawierzchni, wybierz bezpieczne materiały syntetyczne (guma) lub naturalne podłoże sypkie (kora, zrębki drzewne, piasek, żwirek). Zapewnią one właściwą amortyzację przy upadku.
Przy projektowaniu placu zabaw wykorzystaj naturalny krajobraz oraz zadbaj o ciekawą roślinność.