Cafe Równik, zlokalizowane we Wrocławiu, to nie tylko miejsce, gdzie można napić się kawy. To przede wszystkim wyjątkowe miejsce pracy dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i mentalną. Klubokawiarnia, która powstała w 2018 roku, jest efektem wieloletniej pracy terapeutycznej prowadzonej przez Stowarzyszenie Twórców i Zwolenników Psychostymulacji.
Stowarzyszenie, działające od 1995 roku, prowadzi terapię mowy oraz myślenia metodą Dyna-Lingua M.S., stworzoną przez dr hab. prof. Małgorzatę Młynarską i dr hab. Tomasza Smerekę. Przez lata, terapeuci pracowali z dziećmi z autyzmem, zespołem Downa i z niepełnosprawnością intelektualną. Wielu z nich, po latach terapii, nauczyło się mówić, myśleć i dojrzeli do tego, aby pod opieką terapeutów, przystąpić do procesu usamodzielniania się i podjęcia pracy.
Cafe Równik to miejsce, gdzie te osoby mogą kontynuować swój rozwój społeczny i mentalny poprzez pracę zawodową. Pracownicy kawiarni, na stanowiskach kelnerskich, barmańskich i pomocy kuchennej, to osoby z niepełnosprawnością intelektualną i mentalną.
Pandemia była dla Cafe Równik trudnym czasem. Mimo to, dzięki operatywności i życzliwości wielu osób, udało się utrzymać miejsca pracy dla podopiecznych. Teraz, po powrocie do normalnej działalności, Cafe Równik szuka wsparcia, aby przeprowadzić remont i wprowadzić nowości, które przyciągną więcej gości.
Cafe Równik to nie tylko miejsce pracy dla 11 osób, ale przede wszystkim miejsce, gdzie prowadzona jest terapia przez pracę. Podopieczni świetnie czują się, gdy są u nich goście, gdy mogą ich obsługiwać i doskonalić swoje umiejętności kelnerskie.
Cafe Równik potrzebuje wsparcia, aby przeprowadzić metamorfozę i móc gościć swoich gości w jeszcze lepszej atmosferze. Wierzą, że razem im się uda. Każda forma wsparcia jest mile widziana i bardzo potrzebna.