28 czerwca w stolicy Małopolski podpisano list intencyjny zaświadczający o przyznaniu miastu Kraków prestiżowego tytułu Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej 2019. Tytuł ten przyznawany jest krajom Unii Europejskiej i jest oznaką doskonałości oraz różnorodności kulinarnych danego miejsca.
Na sukces polskiej aglomeracji złożyło się wiele czynników, takich jak najlepsze przepisy, najwyższe jakościowo produkty od sprawdzonych lokalnych dostawców oraz gościnna atmosfera. W Krakowie mieści się aż 26 restauracji wyróżnionych w przewodniku Michelin, ponad dwa razy tyle jest uhonorowanych przez Gaullt et Millau, a 8 zarekomendował Slow Food Polska.
W przyszłym roku Kraków w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej będzie organizatorem wielu wydarzeń. W największym mieście Małopolski odbędzie się Kongres Gastronomiczny dla specjalistów i pasjonatów dobrej kuchni z całego świata. Zorganizowane zostaną też spotkania szefów kuchni i gwiazd międzynarodowej gastronomii.
Kalendarz na przyszły rok zapełniony będzie wyjątkowymi wydarzeniami kulinarnymi. Planowane są nowe projekty mające związek z kuchnią dworu królewskiego, kuchnią mieszczańską i akademicką. Nie zabraknie też organizowanych już wcześniej imprez, które co roku przyciągają turystów: Krakowskich Zapust czy Festiwalu Pierogów, a także Jarmarku Świętojańskiego.
Europejska Akademia Gastronomiczna, która po raz pierwszy przyznała Krakowowi ten prestiżowy tytuł, działa w ramach prowadzącej swoją działalność od 1927 roku Międzynarodowej Akademii Gastronomicznej i współpracuje z takimi organizacjami jak ONZ, UNESCO, FAO, WHO, UNWTO.