Wspólny jubileusz hotelu DoubleTree by Hilton Łódź i Klubu Wytwórnia

0
1515
29 września swoje piąte urodziny będzie świętować hotel DoubleTree by Hilton Łódź, zaś 10-lecie Klub Wytwórnia. Zwieńczeniem wspólnego jubileuszu będzie koncert w wykonaniu największego big bandu Europy z Krzysztofem Herdzinem, Łukaszem L.U.C. Rostkowskim, Pawbeatsem i Maciejem Obarą na czele. Będzie to podróż przez 100 lat polskiej muzyki filmowej.

Na deskach Wytwórni pojawią się artyści sceny muzycznej i teatralnej, którzy na nowo zinterpretują mniej i bardziej znane kompozycje filmowe. Podczas koncertu pt. „Kompozytorzy Filmowi Emigracji” planowany jest także specjalny epizod poświęcony łódzkiej kinematografii. Autorem projektu i jego współwykonawcą jest Łukasz L.U.C. Rostkowski, laureat Paszportu Polityki i Mateusza Trójki.

Rebel Babel Ensemble to założony w 2015 roku przez L.U.C.–a i Johna Feata międzynarodowy, transkulturowy Big Band łączący solistów, kompozytorów, tekściarzy oraz amatorskie i zawodowe orkiestry. Pretendent do miana największego zespołu świata działający pod patronatem Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. W ciągu 3 lat pod jego sztandarem w całej Europie zagrało ponad 7000 muzyków z Polski, Niemiec, Szwecji, Hiszpanii, Czech, Białorusi, Węgier, Słowacji, Ukrainy, Litwy i Portugalii. Projekt umożliwia studentom i amatorom z różnych krajów wymianę energii i koncertowanie z zawodowcami oraz gwiazdami (m.in. Grubsonem, Kayah, Kalibrem 44, Czesławem Mozilem, Melą Koteluk, Promoe czy Rapsusklei). Big Band za pomocą muzyki ma na celu przekraczanie barier kulturowych i prezentowanie piękna odmiennych języków w lingwistycznym i muzycznym znaczeniu. Konglomerat wykonuje utwory z pogranicza różnych stylistyk, łącząc ze sobą folk, jazz, elektronikę i muzykę współczesną.

Źródło: Hiro

Tym razem RBE połączy te gatunki z muzyką filmową. Podczas urodzinowego koncertu na scenie Wytwórni obok L.U.C.–a wystąpią tacy artyści, jak Krzysztof Herdzin, Maciej Obara, Pawbeats czy Dorota Miśkiewicz (dalsze ogłoszenia wkrótce). Muzycy przedstawią własne interpretacje repertuaru wybitnych twórców muzyki filmowej, o których świat mógł już usłyszeć, jak również tych mniej znanych, ale równie wartych promowania w Polsce i na świecie kompozytorów. Tego wieczoru nie zabraknie więc kompozycji Krzysztofa Komedy, Bronisława Kapera, Henryka Kuźniaka, Jana A.P. Kaczmarka, Władysława Daniłowskiego, Aleksandra Tansmana czy Henryka Warsa w klasycznych oraz nowych aranżacjach.

Projekt ten jest kolejnym, ważnym etapem na drodze artystycznej L.U.C.–a.

„To dla mnie bardzo ważny moment i piękna chwila. Łączenie muzyki z obrazem zawsze było moją wielką pasją. Dzięki Rebel Babel Ensemble znajduję w końcu czas, motywację i przestrzeń na rozwój kompozytorski i zgłębianie muzyki filmowej, która zawsze była moją pasją. To pierwszy krok do realizacji założeń, które postawiłem sobie kilka lat temu. Nie mam zamiaru rezygnować z poetyki i wokalu, ale poprzez ten projekt chcę przyjrzeć się niesamowitym talentom polskich kompozytorów i rozwinąć swój warsztat, by móc tworzyć jeszcze lepszą i bogatszą muzykę do filmów” – powiedział Łukasz Rostkowski.

Koncert muzyki polskich „Kompozytorów Filmowych Emigracji” w wykonaniu Big Bandu RBE jest doskonałym sposobem na podsumowanie 10 lat istnienia klubu Wytwórnia na polskiej mapie kulturalnej oraz 5 lat istnienia pierwszego DoubleTree by Hilton w Polsce, który filmowymi akcentami w swoich wnętrzach kontynuuje tradycję Łąkowej 29, a jego fasada uważana jest za największy pomnik polskiego filmu.

Dawne kompozycje, które otrzymają nowego ducha dzięki nowoczesnym aranżacjom RBE, stanowić będą piękną i przemyślaną alegorię tego wyjątkowego miejsca przy Łąkowej 29 w Łodzi. Zagrane z ogromną siłą i werwą przez Big Band złożony z zawodowych muzyków jazzowych, zwanych jako „Rebel Babel Commanders” oraz z lokalnych orkiestr dętych, wyczarują niepowtarzalną, filmową atmosferę w dawnej hali Wytwórni Filmów Fabularnych.


Łukasz „L.U.C.” Rostkowski jest producentem muzycznym, wokalistą, kompozytorem i autorem tekstów,a także performerem multimedialnym, reżyserem wideoklipów oraz koncertów. Siedem lat życia poświęcił przygotowaniom do aplikacji adwokackiej, by ostatecznie zrezygnować z niej na rzecz działań twórczych. Od 2002 roku nagrał 16 studyjnych albumów konceptualnych, stworzył muzykę do wielu filmów, programów i spektakli. W muzyce celowo przekracza liczne gatunki, tworząc na pograniczu nu jazzu, trip-hopu, hip-hopu, reggae, folku, elektroniki i klasyki. Jego największą pasją jest łączenie muzyki z obrazem i słowem. Jest autorem filozofii, która mówi o czterech galaktykach sztuki, tj. traktowaniu Muzyki, Filmu, Grafiki i Słowa jako jednego sumarycznego przekazu.

W 2009 roku L.U.C. stworzył cykl multimedialnych spektakli historycznych – nowoczesnych i artystycznych lekcji historii pt. „Zrozumieć Polskę”. W ramach tego projektu powstało 5 słuchowisk / koncertów / spektakli / widowisk multimedialnych: „39/89”, „Warsaw WAR/SAW”, „Kurier z Warszawy”, „Ibidem’40”, „Pilecki. Ucieczka do Wolności” oraz oczekujący na premierę w Muzeum II Wojny Światowej – „Bellum Symphonica”.

Rozmachem i odwagą swoich produkcji, eklektyzmem oraz stosowaniem niekonwencjonalnych rozwiązań muzycznych zyskał szacunek krytyków i dziennikarzy, otrzymując przy tym wiele doskonałych recenzji w najważniejszych magazynach kulturalnych oraz tytuł Artysty XXI wieku. Jego prace, a także charyzma, oryginalne performensy i edukacyjne projekty społeczne (takie jak promujące kulturę języka „Rymoliryktando” czy estetykę przestrzeni publicznej „Pospolite Ruszenie”) zostały docenione wieloma nagrodami m.in. Paszportem Polityki 2010 (za nowatorskie łączenie dziedzin i gatunków), Mateuszem Trójki 2013 w kategorii Muzyka Rozrywkowa – Wydarzenie (razem z Motion Trio), Wrocławską Nagrodą Muzyczną za płytę „39/89 Zrozumieć Polskę”, nagrodą Yach Film (za teledysk do „O energocyrkulacji i szczęściu”), nagrodą „Gwarancje Kultury” TVP Kultura, „Warto” Gazety Wyborczej czy „Ale Sztuka!”. L.U.C. był również kilkukrotnie nominowany do Fryderyków (2005, 2007, 2008).

Komponował i nagrywał z wieloma wybitnymi instrumentalistami i wokalistami m.in. z Urszulą Dudziak, Michałem Urbaniakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Leszkiem Możdżerem, Kalibrem 44, Marią Peszek, Krystyną Prońko, Grubsonem czy islandzkim zespołem eksperymentalnym múm. Supportował Trickiego, The Prodigy, Taliba Kweli, Massive Attack i wielu innych światowej klasy artystów.

W 2018 roku na rynku ukazała się jego płyta zatytułowana „GOOD L.U.C.K”, na której artysta spotkał ze sobą muzyków (m.in. Bovska, Gutek, Sarsa, Robert Cichy, Laboratorium Pieśni) i aktorów (Katarzyna Figura, Wojciech Mecwaldowski, Tomasz Kot, Arek Jakubik czy Karolina Czarnecka).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.