Blisko 400 podmiotów w pozwie zbiorowym gastronomii

0
1453

W dniu 14. września br. w siedzibie kancelarii Dubois i Wspólnicy w Warszawie, odbyła się konferencja prasowa Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej, dotycząca pozwu zbiorowego gastronomii polskiej, przeciwko Skarbowi Państwa.

Wydarzenie odbyło się z racji przekazywanych niemalże 400 oświadczeń uczestników pozwu zbiorowego, którego roszczeniem jest wyciągnięcie odpowiedzialności poprzez zaniechanie legislacyjne rządu, co skutkowało stratami szacowanymi na 207 milionów złotych.

Jacek Czauderna, prezes IGGP
„Wyliczyliśmy wspólnie z kancelarią 14 rozporządzeń, które były bezprawnie ogłaszane przedsiębiorcom. Największym zaniechaniem, jakie zostało popełnione w czasie pandemii COVID-19 było nieogłoszenie stanu klęski żywiołowej, gdyby ten stan był ogłoszony przez Ministra Spraw Wewnętrznych – nie byłoby tego pozwu, nie byłoby tej ciężkiej pracy, nie byłoby tych wielu tragedii.”

Nieogłoszenie stanu klęski żywiołowej, zablokowało możliwość uzyskiwania odszkodowań na skutek start poniesionych w związku z bezprawnym zamykaniem lokali. Gdyby wspomniany stan był wprowadzony, pozew zbiorowy nie byłby koniecznością – rządzący nie pozostawili wyboru przedsiębiorcom, z którymi nie chcieli podjąć mediacji.

Jacek Dubois, adwokat, Dubois i Wspólnicy
Czy rządzący rzeczywiście zabezpieczyli interesy przedsiębiorców?
„Nie wprowadzono tych rozwiązań prawnych, które wydawały się konieczne i niezbędne. Zamiast tego, zaczęto ograniczać możliwość, albo wyłączać możliwość działalności gospodarczej. Rząd zapomniał o jednym – że Konstytucja mówi dość jasno, że działalność gospodarczą można w innym stanie, niż stan wyjątkowy ograniczyć drogą ustawy. Rząd poszedł na skróty – wydano szereg rozporządzeń, którymi wprost naruszono Konstytucję.”

Zapowiedziano również kolejne pozwy zbiorowe, w następstwie aktualnie toczących się już spraw (szeroko rozumianej branży turystycznej, branży rozrywkowej klubów i dyskotek oraz branży sportowej), dotyczące sal bankietowych/weselnych.

Pani Adwokat – Elżbieta Buczek – przedstawiła etapy procedowania w przypadku Pozwów Zbiorowych i wyczerpująco odpowiadała na pytania dotyczące całego procesu.

Istotą pozwów zbiorowych jest to, że na każdym jego etapie można do niego przystąpić. Od dnia 20. września br. wiąże się to jednak z dodatkowymi opłatami, wynikającymi z umowy IGGP z kancelarią prawną Dubois i Wspólnicy.

Zapis transmisji z wydarzenia można obejrzeć tutaj: https://www.facebook.com/153537875443043/videos/2752987174992906

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.