Chorwacja, ulubiony kierunek Polaków – zasady podróżowania

0
2348

Ponieważ zbliża się okres wakacyjny, a Chorwacja co roku jest tłumnie odwiedzana przez Polaków, postanowiliśmy sprawdzić jakie są aktualne obostrzenia dla podróżujących.

Na stronie rządowej właśnie przygotowano zestaw informacji dla podróżujących oraz zestaw odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące warunków podróży do Chorwacji.

Jaki test muszę okazać wjeżdżając do Republiki Chorwacji?

Test PCR na SARS-CoV-2 lub test antygenowy.

Uwaga: osoby, które wjechały na podstawie szybkiego testu antygenowego i będą przebywać w Chorwacji dłużej niż 10 dni, mają obowiązek powtórzenia testu przed upływem dziesiątego dnia, licząc od dnia wykonania testu okazanego na granicy.

Czy jest wszystko jedno jaki test antygenowy zrobię?

NIE. Honorowane będą wyłącznie testy antygenowe uznawane w krajach UE.

Czy ważność mojego testu liczy się od momentu pobrania wymazu do badania czy od chwili otrzymania wyniku?

Testy (PCR lub antygenowy) nie mogą być starsze niż 48 godzin licząc od momentu wykonania wymazu.

Czy mam możliwość zrobienia testu na chorwackiej granicy?

NIE. Badaniu takiemu można poddać się – po uprzednim umówieniu terminu – w jednej z placówek umieszczonych na poniższej liście: https://koronavirus.hr/svi-testni-centri-u-republici-hrvatskoj/763 (wersja chorwacka) lub https://koronavirus.hr/latest-news/testing-centers-in-croatia/764 (wersja angielska). Odpłatne testy (na żądanie, bez skierowania lekarza) wykonywane są wyłącznie w tych placówkach, które na swoich stronach www podały ceny.

Jestem już zaszczepiony przeciw COVID-19 – czy to mnie zwalnia z obowiązku okazania negatywnego wyniku testu na chorwackiej granicy?

TAK. Osoby zaszczepione przeciw COVID-19 – bez względu na to, jaką szczepionkę przyjęły – są zwolnione z obowiązku okazania negatywnego wyniku testu pod warunkiem, że od przyjęcia ostatniej dawki, przewidzianej dla danego rodzaju szczepionki, upłynęło minimum 14 dni.

Chorowałem już na COVID-19. Czy to mnie zwalnia z obowiązku okazania negatywnego wyniku testu na chorwackiej granicy?

TAK, po spełnieniu określonych warunków. Osoby, które przebyły COVID-19 mogą być zwolnione z obowiązku okazania testu na granicy pod warunkiem, że mogą udokumentować przebytą chorobę zaświadczeniem lekarskim zawierającym daty przebywania choroby lub pozytywnym wynikiem testu PCR lub antygenowego, wykonanym w ciągu ostatnich 6 miesięcy, ale nie później niż 11 dni przed planowaną datą przekroczenia granicy RCh. Więcej informacji na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Chorwacji: https://mup.gov.hr/uzg-covid/hrvatski/286211.

Jadę do Chorwacji służbowo. Czy jestem zwolniony z obowiązku okazania negatywnego wyniku testu PCR przy wjeździe do Chorwacji?

TAK. Warunkiem jest posiadanie przy sobie dokumentów potwierdzających konieczność przyjazdu. Są to np.: zaproszenie z firmy podpisane przez dyrektora generalnego, przewodniczącego zarządu, dyrektora firmy itp. To samo dotyczy osób przyjeżdżających do Chorwacji w celu wykonywania obowiązków służbowych na rzecz firm chorwackich.

Czy mogę wjechać do Chorwacji bez testu jeśli jestem właścicielem domu/mieszkania w Chorwacji?

NIE. Posiadanie nieruchomości w Republice Chorwacji nie jest podstawą do zwolnienia z obowiązku okazania negatywnego wyniku testu na chorwackiej granicy.

Gdzie mogę uzyskać dodatkowe, szczegółowe informacje dotyczące możliwości zwolnienia z konieczności okazania negatywnego wyniku testu?

Dodatkowe pytania należy kierować bezpośrednio do właściwych chorwackich służb na adres [email protected] lub za pośrednictwem formularza na stronie: https://mup.gov.hr/uzg-covid/hrvatski/286211. Zapytania powinny być sformułowane w języku chorwackim lub angielskim.

Czy moje nieletnie dzieci są zwolnione z obowiązku okazania negatywnego wyniku testu na chorwackiej granicy?

TAK – ale tylko dzieci do lat siedmiu przekraczające granicę z rodzicami/opiekunami posiadającymi negatywny wynik testu, będącymi ozdrowieńcami lub posiadającymi zaświadczenie o szczepieniu.

Będę jechać przez Chorwację tranzytem. Czy jestem zwolniony z obowiązku okazania negatywnego wyniku testu przy wjeździe do Chorwacji?

TAK. Pod warunkiem, że pobyt w Chorwacji nie przekroczy 12 godzin. Przestrzeganie tego limitu jest kontrolowane przez chorwacką straż graniczną, a jego przekroczenie skutkuje wysokimi mandatami (8000 – 15000 HRK plus koszty postępowania).

Czy z konsulem mogę ustalić wszelkie szczegóły dotyczące rodzaju testu, formy zaproszenia służbowego, konkretnych dokumentów związanych z moim wyjątkowym, innym niż przewidziane w zarządzeniu przypadki?

NIE. Z wszelkimi szczegółowymi zapytaniami należy zwracać się bezpośrednio do chorwackiej straży granicznej, która jako jedyna może interpretować przepisy związane z zasadami przekraczania granicy państwowej RCh. Zapytanie można zadać drogą mailową na adres [email protected] lub za pośrednictwem formularza na stronie: https://mup.gov.hr/uzg-covid/hrvatski/286211. Zapytania powinny być przesłane w języku chorwackim lub angielskim.

Czy korespondencję do chorwackich instytucji i urzędów mogę kierować w języku polskim?

NIE. Językiem urzędowym obowiązującym w Chorwacji jest język chorwacki, a językiem powszechnie rozumianym w urzędach jest także język angielski. Korespondencję należy przesyłać w języku chorwackim lub angielskim.

Jakie są wymagania linii lotniczych/przewoźników organizujących podróże do Chorwacji?

Każdy przewoźnik może ustalać własne wytyczne dotyczące warunków podróżowania na pokładach swoich samolotów/autokarów. Obowiązujące wymogi należy sprawdzić bezpośrednio u przewoźników.

Jakie przepisy wjazdowe obowiązują obecnie w krajach sąsiadujących z Chorwacją oraz w krajach, przez które będę jechać tranzytem?

Informacji dotyczących przepisów obowiązujących w innych państwach należy zasięgać w polskich placówkach dyplomatycznych (m.in. na stronach internetowych) działających w poszczególnych krajach.

Jakie są aktualne zasady wjazdu do Polski?

Z warunkami wjazdu do Polski można się zapoznać na stronie Komendy Głównej Straży Granicznej (https://www.strazgraniczna.pl/).

Do kiedy będą obowiązywać restrykcje? Jakie będą obostrzenia i zasady wjazdu do Chorwacji, gdy będę jechał na wakacje za tydzień/ dwa/ miesiąc?

Nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak będzie wyglądała sytuacja epidemiczna w przyszłości. Nie można też domyślać się czy, jakie i kiedy ewentualne obostrzenia zostaną wprowadzone lub zniesione przez chorwackie (czy jakiekolwiek inne) władze. Placówka udziela informacji wyłącznie o obowiązujących lub urzędowo ogłoszonych zarządzeniach i obostrzeniach. Nie ustosunkowujemy się do możliwych kroków, które ewentualnie podejmą władze, ani do spekulacji medialnych.

Uprzejmie prosimy o uważne śledzenie komunikatów publikowanych na stronie Ambasady RP w Zagrzebiu (https://www.gov.pl/web/chorwacja) oraz profilu Facebook placówki (https://www.facebook.com/PolishEmbassyZagreb/). Zamieszczane informacje są aktualizowane na bieżąco.

Czy konsul może mi wskazać konkretne laboratorium wykonujące wg konsula najlepiej/najszybciej/najtaniej testy (prawnika, tłumacza, przewodnika, przewoźnika itp., którzy wg konsula są najlepsi)?

NIE. Konsul nie może nikogo faworyzować, rekomendować ani zachęcać do wyboru konkretnej osoby/firmy/laboratorium. Dlatego, na stronie internetowej ambasady podawane są zawsze linki do listy laboratoriów/firm/osób świadczących dane usługi. Link, pod którym znaleźć można adresy centrów testowych w Chorwacji: https://koronavirus.hr/latest-news/testing-centers-in-croatia/764

Źródło:
https://www.gov.pl/web/chorwacja/wjazd-do-chorwacji-najczesciej-zadawane-pytania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.