Zakaz palenia odnosi się oczywiście do tradycyjnych wyrobów tytoniowych, ale także papierosów elektronicznych oraz nowatorskich wyrobów tytoniowych (np. tytoń do skręcania papierosów, do fajki wodnej, cygaro, tytoń do żucia, tytoń do nosa).
Właściciel lub zarządzający lokalem ma obowiązek umieszczenia w widocznym miejscu oznaczenia słownego i graficznego informującego o zakazie palenia. Może jednak zapewnić swoim gościom możliwość palenia, wyznaczając palarnię lub specjalną salę/pokoje dla palących. W tym celu należy wydzielić dodatkowe zamknięte pomieszczenie, wyposażone w wentylację zapewniającą, aby dym tytoniowy nie przenikał do innych sal.
Wyjątkiem od powyższych uwag są ogródki letnie, w których zakaz nie obowiązuje. Właściciel może natomiast wprowadzić zakaz palenia również w ogródku. Może również sprzedawać papierosy, do czego nie jest konieczne uzyskanie zezwolenia na sprzedaż. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku rozprowadzania papierosów za cenę wyższą niż maksymalna należy zapłacić akcyzę w wysokości 70% maksymalnej ceny detalicznej.
Artykuł został opracowany przez zespół doświadczonych prawników z kancelarii OWIW Legal, świadczącej usługi m.in. dla branży HoReCa. Zatrudnieni w niej specjaliści pomagają w zakładaniu hoteli i restauracji, tworzą dla nich umowy najmu, pomagają w sporach (np. z firmami budowlanymi lub ZAIKS-em), uczestniczą w kontrolach Państwowej Inspekcji Pracy, reprezentują Klientów w sporach z pracownikami, sporządzają i sprawdzają regulaminy hoteli. Ponadto dysponują doświadczeniem w przekształcaniu działalności oraz w przejęciach/zbyciach tego typu obiektów, a także tworzą raporty i oceny ryzyk prawnych.