Czy ekspres kawowy może pomagać w resocjalizacji, motywować do rozwoju, tworzyć wyzwania i możliwości rozwijania talentów? Dzięki głębokiemu przekonaniu, że każdy powinien dostać drugą szansę, powstał wyjątkowy projekt włoskiej marki ekspresów Dalla Corte i mediolańskiego zakładu karnego Bollate: „Dalla Corte Second Chance”.
Włoska pasja, zaangażowanie, wytrwałość oraz nieprzerwane dążenie do wypracowania doskonałego, niepowtarzalnego smaku espresso, zaowocowały stworzeniem najbardziej zaawansowanych technologicznie ekspresów na świecie. Marka Dalla Corte rozwija się od 1947 r., kiedy jej twórca Bruno Dalla Corte, rozpoczął przygodę z ekspresami do kawy. Przez ponad ćwierć wieku maszyny były nieustannie ulepszane, a obecnie, jako jedyne na świecie, dają możliwość kontroli przepływu wody podczas całej ekstrakcji, co pozwala na wydobycie wszystkich aromatów ukrytych w kawie. Chociaż żyjemy w czasach konsumpcjonizmu i często łatwiej jest nam kupić nowe urządzenie niż podjąć się próby naprawienia go, to w przypadku ekspresów Dalla Corte warto dać maszynie drugą szansę. Wysoka jakość części i niezawodność tych urządzeń sprawiają, że służą one przez dekady – aby podtrzymać ich doskonałą kondycję, warto poddać je rewitalizacji.
Resocjalizacja na drodze poszukiwania idealnego espresso
Więzienie Bollate w Mediolanie nie boi się innowacyjnych projektów i metod włączania osadzonych w życie społeczne. To tu otworzono pierwszą na świecie restaurację prowadzoną przez więźniów – InGalera – czyli w tłumaczeniu na język polski „W więzieniu”. Pracownicy odbywają w Bollate wieloletnie wyroki, a projekty resocjalizacyjne dają im możliwość nauki, przejścia profesjonalnych szkoleń, poznać i rozwinąć sztukę gotowania i serwowania wykwintnych dań, nabycia umiejętności baristycznych. Praca fizyczna zwiększa poczucie własnej wartości, uczy samodyscypliny, cierpliwości i porządku. Ma to tym większą wartość, jeśli praca rozwija umiejętności osób osadzonych w zakładzie karnym. Renowacja pierwszych modeli ekspresów Dalla Corte Evolution i EVO2 daje maszynom drugie życie, a więźniom szansę na zdobycie nowych umiejętności i powrót do społeczeństwa po zakończeniu wyroku.
– Organizacja programu i jego skuteczność, jako metody resocjalizacji, robi ogromne wrażenie. Warsztat jest doskonale przemyślany. Na ścianach, na magnetycznych płytach, umieszczone są narzędzia – jeden więzień może jednocześnie korzystać z tylko jednego narzędzia. Nad wszystkim czuwają strażnicy. Program ma już kilku „absolwentów”, którzy po ukończeniu wyroku zdobyli prace w zawodach technicznych, w kawiarniach i restauracjach – w tym również w mediolańskiej fabryce Dalla Corte – mówi Michał Ziemlewicz, brand manager Dalla Corta w BEST CS.
Organizatorzy projektu „Dalla Corte Second Chance” nie tylko zapewniają osadzonym niezbędne szkolenia, ale też uczą pracy na konkretnych stanowiskach. Więźniowie uczą się robić przegląd maszyn, wymieniać części, nabywają wiedzę techniczną niezbędną do konstruowania urządzeń przygotowujących wyśmienite espresso.
– Wszyscy uczestnicy projektu mogą brać udział w profesjonalnych szkoleniach Coffee Diploma System, czyli cyklu szkoleń z certyfikacją Speciality Coffee Association – dodaje Ziemlewicz.
Drugie życie ekspresów Dalla Corte
Ekspresy, które trafiają do Zakładu Karnego Bollate, podlegają gruntownej renowacji – wymieniana jest większość części i obudowy – za 25% wartości ekspresu, otrzymuje się praktycznie nową maszynę, gotową posłużyć jeszcze przez długie lata. Każda maszyna, która dzięki więźniom otrzymuje drugie życie, oznaczona jest wygrawerowanym na stalowym elemencie obudowy symbolem projektu – kluczem i kolbą ekspresu. W pracowni więzienia Bollate wciąż stoi pierwszy ekspres wykonany przez osadzonych – jest to symbol ich ciężkiej pracy i szansy na nowe życie. Jeden z ekspresów, który opuścił pracownię, znajduje się w restauracji InGalera. W Polsce również można spotkać kilka ekspresów po renowacji. Oficjalnym przedstawicielem i wyłącznym dystrybutorem ekspresów marki Dalla Corte w Polsce jest firma BEST Company Solutions, która pośredniczy również w realizowaniu projektu w naszym kraju.