Czekolada jest wyrobem cukierniczym, wytwarzanym z miazgi kakaowej, tłuszczu kakaowego i cukru. Jest bogata w wartościowe dla organizmu substancje, takie jak węglowodany, magnez, żelazo, niacynę oraz teobrominę, która działa podobnie jak kofeina. Czekolady białe i mleczne dodatkowo zawierają mleko skondensowane, dostarczając nam białko i wapń, niezbędne do prawidłowej regeneracji, wzrostu i sprawności mięśni.
Spożywając gorzką czekoladę, dzięki wzrostowi poziomu przeciwutleniaczy we krwi, spowalnia się proces starzenia naszego organizmu. A dlaczego po czekoladzie czujemy się lepiej i mamy o wiele lepszy nastrój? Dzięki składnikom, które pobudzają syntezę serotoniny we krwi, hormonu odpowiedzialnego za nasze samopoczucie.
https://www.instagram.com/p/BwI68CFgrHR/
Mimo tego, że czekolada ma wiele właściwości zdrowotnych, zawiera także dużą ilość kalorii. Dlatego tak ważne jest, aby jeść ją z umiarem. Kaloryczność czekolady zależy od jej rodzaju i waha się pomiędzy 530, a 580 kcal w 100-gramowej tabliczce. Najmniej kaloryczna jest czekolada deserowa, której jedna kostka dostarcza 32 kcal. Natomiast największą ilość kalorii ma czekolada biała, ponieważ nie zawiera miazgi kakaowej, a dużą ilość masła kakaowego.
Czekolada negatywnie wpływa także na zęby. Przez zawarte w niej węglowodany, które szkodzą szkliwu. Ważne jest, aby po spożyciu każdej słodkiej przekąski dokładnie umyć zęby i oczyścić jamę ustną. Czekolada wywołuje też często alergie przez składniki takie jak kakao i białko, znajdujące się na liście silnych alergenów. Należy mieć to na uwadze i obserwować czy nasz organizm nie reaguje na spożywanie słodkości np. wysypką, najczęściej pojawiającą się na policzkach.