Ekocertyfikaty przyszłością branży eventowej

0
1083
Fot.: SBE

Stowarzyszenie Branży Eventowej, którego misją jest wprowadzanie nowych trendów czy edukacja branży zdecydowało się wprowadzić elementy chroniące przyrodę, świat i oczywiście nas samych. Jest nią koncepcja „zielonych eventów” i co za tym idzie „eko certyfikatów” dla wydarzeń, usług oraz produktów.

Stowarzyszenie Branży Eventowej stawia na ekologię. Zielone eventy to nieunikniona i konieczna przyszłość branży. Stowarzyszenie wprowadza właśnie pierwszy na rodzimym rynku „ekocertyfikat” dla wydarzeń, usług oraz produktów. Zielony znak jakości ma być symbolem działania z poszanowaniem środowiska.

Faktem jest, że czasem ciężko jest zorganizować stuprocentowo ekologiczne wydarzenie, ale za to proekologiczne jest już możliwe w każdym wypadku. Siła przemysłu wydarzeń została zauważona podczas Szczytu COP26 w Glasgow. Od listopada 2021 roku branża eventowa została wpisana w strategię globalnych zmian na rzecz ochrony środowiska. W Wielkiej Brytanii niemal natychmiast został wprowadzony program „Road to COP26. Event Sector Transformation” zainicjowany przez Race to Zero, United Nations Climate Change Secretariat, Positive Impact, SME Climate Hub.

Stowarzyszenie Branży Eventowej zostało ambasadorem projektu i znalazło się w profilu Positive Impact Ambassador Hub. Tym samym zachęca swoich członków do dołączenia do programu. Co istotne, dla pierwszych 1500 małych i średnich biznesów program jest bezpłatny. Obejmuje edukacje w zakresie dostosowania biznesu do bycia w pełni eko w skali lat 2030, 2040, 2050 pod kątem strategii biznesowej, mierzalności korzyści na rzecz ochrony środowiska, zmniejszenia emisji szkodliwych substancji czy promocji narzędzi oraz metod chroniących środowisko.

Ideą jest nie tylko skupienie się na małych wydarzeniach. ISO – międzynarodowa Organizacja zajmująca się standaryzacją jakości również już w 2019 roku stworzyło ISO 22379 wytyczne dla bezpiecznych i prężnych działań w organizacji największych wydarzeń w skali globalnej. Certyfikacji podlegają miasta, które są organizatorami takich wydarzeń jak Olimpiada 2020 w Tokyo, Zimowa Olimpiada w Pekinie w 2022, czy Berlin Maraton.

Zanim jednak w Polsce na dobre zacznie się kampania „zielonych wydarzeń” już dziś warto pozyskać ekocertyfikat, którego zasady przyznawania opracowane zostały przez Europejskie Centrum Jakości i Promocji oraz Stowarzyszenie Branży Eventowej. Ten zielony znak jakości ma być powszechnie rozpoznawalnym symbolem i informacją dla rynku, że jego posiadacz działa z poszanowaniem środowiska.

Eko eventy to zdecydowanie przyszłość branży. Jest to również kierunek, w którym każde świadome przedsiębiorstwo powinno zmierzać. Jeśli dziś firmy same nie zadbają o ochronę środowiska poprzez zastosowanie proekologicznych rozwiązań zarówno wewnątrz swoich organizacji, jak i na podczas eventów świat i globalne zmiany wymuszą to na nich prędzej czy później.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.