Gala charytatywna na rzecz Ukrainy w restauracji Belvedere

0
1270
Fot. Materiały prasowe restauracji Belvedere

Warszawska Restauracja Belvedere, 28 kwietnia 2022 roku, za sprawą wyjątkowej Gali Charytatywnej CUDA I WIANKI, z której dochód został przeznaczony na rzecz ofiar wojny w Ukrainie, zmieniła się w prastary las. Ta scenografia nawiązująca do pogańskiego święta obchodzonego w Dawnej Ukrainie, była przywołaniem zwycięstwa Świętowida nad Czarnobogiem. Zwycięstwa światła nad ciemnością. Dobra nad złem. Nadzieją współczesnych Europejczyków na zakończenie wojny w Ukrainie.

Przesłanie płynące od pomysłodawcy wydarzenia – Belvedere Gourmet Group za sprawą właścicielki Anny Woźniak – Starak, to jednoznaczny gest poparcia dla walczącego narodu ukraińskiego i konkretne działanie, którego skutek nie jest symbolicznym gestem, lecz realną pomocą. Tu i teraz.

Swoje wsparcie na rzecz Ukrainy wyrazili licznie przybyli goście ze świata sztuki, polityki, nauki i biznesu, na czele z gościem honorowym – ambasadorem Ukrainy w Polsce, Andrii Deshchytsia.

Uczestnicy wydarzenia odbyli wyjątkową podróż kulinarno-muzyczną, w której akcenty polskie płynnie przeplatały się z ukraińskimi. Szef Kuchni Hector Jimenez Bravo (restaurator, juror MasterChef Ukraine, wieloletni mieszkaniec Ukrainy) stworzył wspólnie z Tomaszem Łagowskim (Szefem Kuchni Restauracji Belvedere) 4 daniowe doznanie kulinarne, gdzie nazwy poszczególnych dań, poprzez kunszt Szefów Kuchni, oddały hołd miastom Lwów, Odessa, Połtawa i Kijów. Dania czerpały z bogactwa lasów, sadów i pól oraz słonych morskich wód. Podano wędzonego śledzia w delikatnej esencji pomidorowo-bazyliowej, warenyky z wiosennymi smardzami na przystawkę oraz kotlet po kijowsku z zielonymi warzywami. Na deser serwowano lwowski przekładaniec z crème Chantilly i karmelizowanym rokitnikiem.

Podczas gali odbyły się występy dwóch ukraińskich artystek: jednej z największych osobowości ukraińskiej piosenki, Zlaty Ognevich, przybyłej na recital prosto z ogarniętego wojną Kijowa oraz wzruszająca interpretacja tradycyjnych, staroukraińskich pieśni, wykonana przez Olenę Leonenko.

Dla podkreślenia symboliki wieczoru, wszystkie panie zakupiły kwietne wianki – tradycyjne, ludowe ozdoby głowy, noszone przez panny w Dawnej Ukrainie. Warto podkreślić, że wianek jest jedynym elementem stroju nie posiadającym praktycznego zastosowania. Jego znaczenie opiera się na wierze w jego nadnaturalną moc – ochrony przed złem. Wianki zostały wykonane charytatywnie przez Agnieszkę Pac-Oleszkiewicz (Wiankiem Plecione), która w nadzwyczajnym terminie przygotowała indywidualne wariacje kolorystyczne dla każdej z Pań. Florystyczna scenografia budująca nastrój wieczoru została przygotowana, również charytatywnie, przez Małgorzatę Piątkowską z pracowni G-fiore.

Całkowity dochód z kolacji oraz sprzedaży wianków został przekazany na rzecz ofiar z miasta Bucza, gdzie miały miejsce jedne z najtragiczniejszych wydarzeń tej wojny. Wszystkie osoby i firmy zaangażowane w to wydarzenie, swój wkład wniosły charytatywnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.