Grupa Arche SA, przedstawiła swoje plany na przyszłość. Prezes Grupy Arche SA, Władysław Grochowski, potwierdził, że firma przygotowuje do rewitalizacji dziesięć obiektów na terenie Polski. Wśród nich są Fort Szczęśliwice w Warszawie, Królewska Papiernia w Konstancinie Jeziornej, Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu, Młyn Szancera w Tarnowie, Fort VI w Poznaniu, Dwór Bojarów w Otwocku, huta szkła w Szklarskiej Porębie, Fabryka Samolotów w Mielnie, Sanatorium Metalowiec w Muszynie i Dwór Marchockich w Krzesku koło Siedlec.
Grupa Arche SA poinformowała, że jej przychody ze sprzedaży w 2022 r. wyniosły 495,2 mln zł, z czego 40,41% pochodziło z działalności deweloperskiej, a 48,45% z działalności hotelowej.
W 2022 r. Arche sprzedała 317 lokali, w tym 124 mieszkalne i 193 hotelowe.
— Od lat wchodzimy w najtrudniejsze na rynku projekty rewitalizacyjne. O ironio, nie mamy problemów z ich finansowaniem, ale z biurokracją. Nasze państwo jakby nie chciało zarobić na podatkach, odzyskaniu blasku zrujnowanych zabytków i nowych miejscach pracy. Procedury administracyjne trwają średnio 2-3 razy dłużej niż sama budowa. W tym czasie musimy jeszcze płacić podatki od nieruchomości, które powinny być zawieszone. Taka sytuacja wzmacnia też różne patologie, służące wykreśleniu z rejestru zabytków. Z danych straży pożarnej wynika, że podpalenia starych budynków są niechlubną normą. Tak nie powinno być! Pamiętajmy, że w Polsce historycznych obiektów jest stosunkowo mało i wymagają natychmiastowego działania, ponieważ za chwile mogą runąć…
Chcemy zmieniać je w wielofunkcyjne perły architektury służące całej społeczności. Przykładem może być Dwór Bojarów w Otwocku koło Warszawy, gdzie planujemy Projekt Pokolenia. nowy produkt rynkowy oparty na budowie osiedli z mieszkaniami, lokalami usługowymi, restauracją i infrastrukturą zarówno dla seniorów, ludzi młodych, rodzin z dziećmi, a Otwock, ze swoją tradycją leczniczą, jest w sposób naturalny predysponowany do takiej funkcji. Branża budowlana to jeden z trucicieli planety, a ratowanie zabytków to część naszej kompleksowej ekologicznej wizji, w której rozwijamy zastosowanie konstrukcji z drewna i energii odnawialnej.
To wszystko naprawdę można sensownie połączyć z korzyścią dla wszystkich stron. Zabytkowe obiekty bardzo dobrze kumulują wartość, a po ich rewitalizacji tylko drożeją. Jednocześnie w przeciwieństwie do nowych, od razu mają w sobie dużą wartość historyczną, a to przyciąga inwestorów i turystów. Daliśmy też możliwość zarabiania z nami na hotelarstwie zwykłym Polakom. Bez wątpienia skrócenie biurokratycznych procedur pozwoliłoby na obniżenie cen i zwiększenie dostępności gruntów, a co za tym idzie uratowanie większej liczby historycznych obiektów — wyjaśnia Władysław Grochowski, prezes Arche Grupy SA
Grupa Arche obecnie zarządza 18 hotelami. Wśród nich są: Fabryka Samolotów Mielno, Pałac i Folwark Łochów, Hotel Tobaco w Łodzi, Zamek Janów Podlaski, Koszary Góra Kalwaria, Cukrownia Żnin, Dwór Uphagena Arche Gdańsk, Arche Hotel Puławska Residence, Arche Hotel Krakowska, Arche Hotel Geologiczna, Arche Hotel Poloneza w Warszawie, Arche Hotel Częstochowa, Arche Hotel Wrocław, Piła, Lublin i Siedlce, Arche Residence w Łodzi, oraz sieć hoteli „Arche Siedlisko”. W sumie, Grupa zarządza 3 447 pokojami i 150 sztukami ecoboxów.