Branża hotelarska gotowa na restart

0
1008

Od 12 lutego branża hotelarska w reżimie sanitarnym i z ograniczeniami ilościowymi wznawia świadczenie usług noclegowych dla wszystkich, bez względu na cel podróży. Najwięcej rezerwacji goście dokonali w hotelach górskich, w zdecydowanie gorszej sytuacji są hotele miejskie i biznesowe.

Nowe rozporządzenie z 11 lutego 2021 roku luzuje obostrzenia, którym podlegały przez ostatnie 3 miesiące hotele i miejsca noclegowe. Jednak wciąż branża musi liczyć się z ograniczeniami. Warunkiem   jest m.in. utrzymanie 50 proc. limitu dostępności pokoi oraz podawanie posiłków wyłącznie w formie room service. Goście hotelowi mogą już także korzystać z basenów w obiektach.

Obserwujemy, że Polacy są już bardzo spragnieni wyjazdu z domu, potrzebują zmiany otoczenia, chociażby dla higieny zdrowia psychicznego, dlatego też zachęcamy do odwiedzania hoteli w całym kraju. Warto pamiętać, że z powodu zmniejszenia o połowę podaży pokoi, nie należy zwlekać z rezerwacją miejsca wypoczynku do ostatniej chwili – mówi Marcin Mączyński, sekretarz generalny IGHP.

Z analiz przeprowadzonych przez członka Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego firmę Profitroom wynika, że po ogłoszeniu przez premiera Mateusza Morawieckiego decyzji o odmrożeniu hoteli znacznie wzrosła średnia liczba rezerwacji na stronach internetowych obiektów. Jednak wzmożone zainteresowanie gości dotyczy głównie hoteli w miejscowościach górskich, gdzie coraz trudniej o wolne pokoje. W przypadku obiektów wypoczynkowych zlokalizowanych w innych regionach Polski poziom rezerwacji był umiarkowany.

Wartość rezerwacji złożonych 5 lutego zanotowała ponad 200 proc. lepszy wynik niż tego samego dnia ubiegłego roku. Od 6 lutego wciąż notujemy wiele rezerwacji, jednak tendencja jest malejąca. Niestety otwarcie branży nie spowodowało istotnych wzrostów w hotelach miejskich i biznesowych, gdzie w terminach od 5 do 10 lutego zanotowaliśmy o ponad połowę mniej rezerwacji niż w roku ubiegłym – mówi Marcin Dragan, założyciel Profitroom, firmy obsługującej systemy rezerwacji większości polskich hoteli.

IGHP podkreśla, że hotele ściśle przestrzegają zasad reżimu sanitarnego, dlatego są bezpiecznymi miejscami pobytu i wypoczynku. Branża niezwykle odpowiedzialnie podchodzi do przestrzegania warunków postawionych przez rząd. O przestrzeganie zasad sanitarnych w hotelach i stosowanie się do zaleceń pracowników obiektów Izba apeluje również do gości.

Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem, hotele zostają otwarte na razie na dwa tygodnie z możliwością dalszego luzowania obostrzeń – Te 14 dni nie rozwiąże jednak problemów hotelarzy. Jesteśmy przekonani, że pierwszy etap luzowania obostrzeń hotele przejdą celująco, dzięki czemu wkrótce zostaną zniesione limity i wszelkie ograniczenia, a tym samym nastąpi pełne otwarcie branży. Potrzebujemy tej decyzji jak najszybciej – zaznacza Mączyński.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.