IGHP pozytywnie ocenia orzeczenie TSUE dot. zezwoleń na najem krótkoterminowy

0
1134

Zgodnie z orzeczeniem TSUE z 22 września b.r. w sprawie Cali Apartments, państwa członkowskie mogą wprowadzić system zezwoleń dla osób, które chcą wynajmować swoje mieszkania turystom. Główna teza orzeczenia brzmi: „Uregulowanie krajowe, które ustanawia wymóg uzyskania zezwolenia na wielokrotny, krótkoterminowy wynajem lokalu mieszkalnego klientom zatrzymującym się przejazdem, niedokonującym w nim zameldowania, jest zgodne z prawem Unii”.

Według TSUE, gminy mogą regulować działalność wynajmu krótkoterminowego ze względu na nadrzędny interes publiczny, a takim jest zapobieganie problemowi niedoboru mieszkań na wynajem długoterminowy.

Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego już od 2016 roku usilnie zabiega o wprowadzenie w Polsce regulacji dotyczących krótkoterminowego wynajmu mieszkań.

Wyrok TSUE to zdecydowanie krok w dobrym kierunku. Trybunał potwierdził, że mieszkanie wynajmowane na doby to w istocie lokal usługowy, a to wymaga zmiany przeznaczenia. Liczymy, że wyrok ten przyspieszy prace polskiego rządu nad uregulowaniem kwestii krótkoterminowego najmu mieszkań. Wielokrotnie podnosiliśmy problem nieuczciwej konkurencji na rynku usług noclegowych, wynikającej z nierównych obowiązków prawnych i obciążeń podatkowych dla hoteli i firm wynajmujących mieszkania turystom, a także podkreślaliśmy kwestię przestrzegania praw konsumentów i bezpieczeństwa gości, które w czasach pandemii nabiera szczególnego znaczenia – mówi Krzysztof Szadurski, wiceprezes IGHP.

Pozytywnie o orzeczeniu wypowiada się również europejskie stowarzyszenie organizacji hotelarskich i gastronomicznych HOTREC, którego IGHP jest członkiem.

Orzeczenie to zwiększy zdolność gmin do lepszego nadzorowania i zapobiegania negatywnym skutkom usług zakwaterowania krótkoterminowego w całej Europie. Umowy dotyczące udostępniania danych między platformami STR, gospodarzami i władzami lokalnymi to kolejny krok w kierunku spójnych i uczciwych regulacji w tym obszarze, które – mam nadzieję – Unia Europejska sformalizuje w przyszłej ustawie o usługach cyfrowych – powiedział Ramon Estalella, przewodniczący grupy roboczej HOTREC ds. STR.

Orzeczenie powstało w wyniku długotrwałego sporu prawnego między Paryżem a dwoma właścicielami, którzy wynajmowali apartamenty typu studio bez zezwolenia miasta. Zgodnie z francuskim prawem, zmiana funkcji lokali mieszkalnych wymaga uprzedniego zezwolenia. Wielokrotne krótkoterminowe wynajmowanie umeblowanego mieszkania tymczasowym gościom, którzy nie zamieszkują go na stałe, stanowi właśnie zmianę sposobu użytkowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.