Kiedy i jakie luzowanie obostrzeń na okres wakacyjny?

0
1899

W ubiegłą środę minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił nowe zasady luzowania obostrzeń, które zaczęły obowiązywać od niedzieli, 6 czerwca. Podczas swojego wystąpienia zapowiedział, że w poniedziałek będą przedstawione kolejne zmiany, które obowiązywały w okresie wakacyjnym. Czy zatem dziś odbędzie się zapowiedziana konferencja?

Po ogłoszonych w środę zmianach zasad, które zaczęły obowiązywać od niedzieli, właściwe rozporządzenie opublikowano dopiero w sobotę, a więc niespełna dobę przed wejściem przepisów w życie. To oczywiście pokazuje nonszalancję rządu w podejściu do informowania przedsiębiorców z wyprzedzeniem, aby Ci mogli właściwie planować swoje ruchy biznesowe i działania.

Dziś teoretycznie powinna się odbyć konferencja, na której zostaną podane zasady obowiązujące w okresie całych wakacji. Mówimy tu zatem o terminie od 26 czerwca do 31 sierpnia. Podkreślamy, że to tylko teoretyczne założenie i mając na uwadze choćby powyższy akapit, możemy spodziewać się zupełniej zmiany stanowiska, przesunięcia terminu konferencji czy zmiany okresu, którego będą dotyczyły nowe zasady. Może się okazać, że to wcale nie będzie okres dwóch miesięcy, ale np. dwóch, trzech czy czterech tygodni.

Nieoficjalne informacje wskazują na to, że nie ma co liczyć na duże zmiany, a co ważne dla branży hotelowej może się okazać, że obecne obostrzenia zostaną utrzymane. To w praktyce oznaczałoby znacznie ograniczoną podaż miejsc noclegowych na rynku hotelowym, a co za tym idzie gwałtowny wzrost cen, które i tak są dużo wyższe niż w ubiegłym roku.

Ważną sprawą jest uregulowanie zasad czy przepisów, na podstawie których hotelarze lub restauratorzy mają weryfikować osoby zaszczepione kompletem dawek. Dziś przepisy mówią, że takie osoby nie wliczają się w nałożone limity, które są ograniczone do 50%. Jak zatem weryfikować czy dany gość jest już zaszczepiony i nie wlicza się w limity, tego dziś niestety nie wie nikt.

Z prawnikami zastanawialiśmy się jak należałoby podejść do tego zagadnienia, ale jest to bardzo skomplikowane i w zasadzie można to sprowadzić do tego, że w praktyce przedsiębiorcy nie mogą tego weryfikować. Pewnym rozwiązaniem byłaby modyfikacja już obowiązującego regulaminu w każdym hotelu, który uzależniałby możliwość zakwaterowania danej osoby, tylko po wypełnieniu stosownego oświadczenia. Warto takie oświadczenia zbierać już na etapie robienia rezerwacji. Pozostaje jeszcze kwestia tego, kto będzie odpowiadał np. za fałszywe oświadczenie i tu należy także się do tego stosownie przygotować i wprowadzić do niego odpowiednią informację, że za podanie prawdziwych danych odpowiada osoba wypełniająca dokument. Oczywiście zachęcamy Was do zachowania zdrowego rozsądku i nie działania zbyt pochopnie w tym zakresie. Warto bardzo dobrze przygotować regulamin hotelu oraz stosowne oświadczenia.

To jednak nadal nie umożliwi hotelarzom planowania obłożenia większego niż 50%, ponieważ do samego końca nie będzie wiadomo czy gość, który przyjeżdża do hotelu będzie po szczepieniu czy nie. Zatem trudno mówić tu o możliwości przyjęcia większej ilości gości niż dopuszczalny limit 50%, ponieważ z obecnymi przepisami to będzie totalna loteria.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.