W sejmie został przyjęty projekt ustawy, który ma ponownie przedłużyć okres ważności bonów turystycznych. Dziś ich ważność upłynie 30 września 2022, a po zmianie ma to nastąpić dopiero 31 marca 2023 roku.
Należy pamiętać, że termin ważności bonów turystycznych to czas na wykupienie danej atrakcji turystycznej czy pobytu w obiekcie. A to oznacza, że można np. zarezerwować pobyt w hotelu ostatniego dnia obowiązywania bonu, ale ten pobyt może dotyczyć np. terminu odległego o kilka miesięcy. Istotne jest to, by w ostatnim dniu ważności bonu dokonać nim płatności za zarezerwowany pobyt czy atrakcję turystyczną.
Projekt ustawy przedłużający ważność bonów turystycznych pojawił się w sejmie wraz w ustawą dotyczącą pomocy dla poszkodowanych podmiotów na skutek zatrucia Odry. Dokument poparły wszystkie kluby parlamentarne.
Wg danych ZUS nieaktywowanych bonów turystycznych jest jeszcze pół miliona, a więc w puli są jeszcze spore pieniądze do pozyskania przez przedsiębiorców w ramach tego projektu. Projekt ustawy przedłużający ważność bonu musi zostać teraz zaakceptowany przez Senat, wrócić ponownie do Sejmu, a następnie trafić do podpisu na burko prezydenta.
Za co i kiedy zapłacisz bonem? (stan na dzień publikacji artykułu)
Bonem zapłacisz za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane w Polsce przez przedsiębiorców turystycznych oraz organizacje pożytku publicznego wpisane na listę prowadzoną przez Polską Organizację Turystyczną (POT). Aktualna lista podmiotów, w których można skorzystać z bonu jest na stronach: www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl, www.polska.travel.
Bonem możesz zapłacić do 30 września 2022 r. Jeśli do tego dnia zapłacisz za usługę za pomocą bonu, możesz z niej skorzystać po tym terminie.
Bonu nie możesz wymienić na gotówkę, inne środki płatnicze albo inne środki wymiany.
Na bonie na Twoim profilu na PUE ZUS będzie kwota świadczenia, którą możesz wykorzystać. Za pomocą bonu możesz płacić wielokrotnie, aż wyczerpiesz kwotę świadczenia.
Jeśli przedsiębiorca turystyczny lub organizacja pożytku publicznego nie zrealizuje usługi hotelarskiej lub imprezy turystycznej, albo gdy przedsiębiorca turystyczny jest niewypłacalny, nastąpi zwrot środków na rachunek bankowy Polskiej Organizacji Turystycznej (POT), a Ty będziesz mógł ponownie je wykorzystać za pomocą bonu.