Konsekwencje sprzedaży alkoholu osobom nieletnim

0
2166
W Polsce obowiązuje absolutny zakaz sprzedaży napojów alkoholowych osobom nieletnim. Konsekwencje złamania zakazu są bardzo poważne i mogą spowodować cofnięcie zezwolenia na sprzedaż alkoholu, co z kolei znacząco wpłynie na utratę klientów.

Koncesja na alkohol może zostać odebrana między innymi w przypadku nieprzestrzegania określonych w ustawie zasad sprzedaży napojów alkoholowych, na przykład w przypadku sprzedaży i podawania napojów alkoholowych osobom nieletnim, nietrzeźwym, na kredyt lub pod zastaw. W przypadku cofnięcia zezwolenia, ta sama osoba może wystąpić z wnioskiem o ponowne wydanie zezwolenia dopiero po upływie 3 lat od dnia wydania decyzji o jego cofnięciu. Jeśli pracownik ma wątpliwości co do wieku kupującego lub zamawiającego alkohol, może zażądać przedstawienia dowodu osobistego lub innego dokumentu, który potwierdzi pełnoletniość klienta. W przypadku, gdy ten się nie zgodzi, powinien odmówić podania napoju.

Należy zatem pamiętać o odpowiednim wyczuleniu na zakaz sprzedawania alkoholu, w szczególności osobom nieletnim. Brak zastosowania się do powyższego zakazu może wiązać się z cofnięciem zezwolenia i brakiem możliwości jego ponownego uzyskania przez kolejne 3 lata.

Artykuł został opracowany przez zespół doświadczonych prawników z kancelarii OWIW Legal, świadczącej usługi m.in. dla branży HoReCa. Zatrudnieni w niej specjaliści pomagają w zakładaniu hoteli i restauracji, tworzą dla nich umowy najmu, pomagają w sporach (np. z firmami budowlanymi lub ZAIKS-em), uczestniczą w kontrolach Państwowej Inspekcji Pracy, reprezentują Klientów w sporach z pracownikami, sporządzają i sprawdzają regulaminy hoteli. Ponadto dysponują doświadczeniem w przekształcaniu działalności oraz w przejęciach/zbyciach tego typu obiektów, a także tworzą raporty i oceny ryzyk prawnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.