Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych intensywnie pracują nad podbiciem kosmosu w perspektywie kilkudziesięciu najbliższych lat. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, która krąży po orbicie, zakończy swoją działalność w 2025 roku. Następnie krążąca stacja ma być wykorzystana jako hotel kosmiczny dla turystów zwiedzających orbitę. Amerykanie poszukują zatem partnerów do tego kosmicznego przedsięwzięcia. Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej dr hab. Grzegorz Brona wyznał, że obecnie wielkie projekty powstają przy współpracy kilku państw, co jest spowodowane kwestiami finansowymi oraz ambicją stworzenia jak najbardziej kompetentnego zespołu, który będzie w stanie udźwignąć tak wymagający projekt.
„Wszystkie duże projekty kosmiczne wymagają obecnie współpracy pomiędzy różnymi państwami. Stacja kosmiczna, chociażby ISS, która w tej chwili krąży wokół Ziemi, wymagała współpracy kilkudziesięciu państw i ich naukowców oraz inżynierów, którzy potrafili ją zaprojektować, wyprodukować i dostarczyć na orbitę. Podobnie będzie ze stacją wokół Księżyca zwaną Lunar Gateway lub Deep Space Gateway” – powiedział dr hab. Grzegorz Brona.
Ciekawą sprawą jest fakt, że częścią pionierskiego przedsięwzięcia stał się także nasz kraj. Polska Agencja Kosmiczna jest 17 agencją narodową, która zadeklarowała, że z chęcią przyłączy się do projektu.
„Polska może wziąć udział w tym dużym projekcie, stąd moje spotkania z przedstawicielami NASA, żeby pokazać, że nasz kraj jest poważnie zainteresowany tak dużym i ambitnym projektem dla całej ludzkości. Stąd również fakt, że w grudniu 2018 r. Polska Agencja Kosmiczna przystąpiła do Międzynarodowej Grupy Koordynującej Eksplorację Kosmosu. Poważnie podchodzimy do eksploracji kosmosu i już w tej chwili jesteśmy postrzegani jako jeden z kilkunastu krajów, które są tym obszarem najbardziej zainteresowane” – dodał prezes PAK.
Ogromnym atutem Polski są znakomici fachowcy w zakresie elektroniki, a także zdobyte przez naszych rodaków doświadczenie w robotyce kosmicznej oraz eksploracji samej powierzchni Księżyca. A właśnie te umiejętności mogą być kluczowe podczas badania oraz podbijania kosmosu. Według Brona realnym terminem, kiedy będziemy mogli podziwiać pierwszy hotel kosmiczny na orbicie okołoziemskiej, to okres między 2025 a 2030 rokiem.