Lighting designer – zawód interdyscyplinarny

0
1366
Mogłoby się wydawać, że oświetlenie nie odgrywa ważnej roli w życiu codziennym, a jest zupełnie odwrotnie. Rozmieszczenie światła w pomieszczeniach wpływa na nastrój, motywację, a idealnie dobrane może zdziałać cuda. Dlatego coraz częściej architekci decydują się zasięgnąć pomocy projektantów systemów oświetleniowych.

Lighting desing, to multidyscyplinarny obszar projektowania oświetlenia sztucznego, który związany jest z techniką, estetyką, kreacją, a nawet sztuką. Spełnia założenia funkcjonalne, a jednocześnie zapewnia walory estetyczne. Projektowanie oświetlenia jest powiązane zarówno z architekturą, urbanistyką, jak i widowiskiem artystycznym np. w teatrze, telewizji, na scenie muzycznej.

Lighting designerzy są prawą ręką architektów. Za pomocą światła mogą podkreślić walory budynku z zewnątrz, tak aby wyglądał ciekawie w nocy oraz w środku, podkreślając najważniejsze elementy wnętrza.

„Jeśli chodzi o sztuki widowiskowe, projektant oświetlenia jest bardzo istotny w procesie twórczym, ponieważ światło jest doskonałym narzędziem wspierającym opowiadanie historii, a jednocześnie elementem kreującym określony nastrój i wspierającym reżysera oraz scenografa” – mówi Radosław Zacheja, prezes zarządu firmy Bright Lights.

Jak dodaje, świadome projektowanie oświetlenia jest bardzo ważne. W domu, gdzie wspiera nas przy codziennych obowiązkach, w sklepie zwracając naszą uwagę na dane produkty. W biurze wpływa na motywację i samopoczucie pracowników, co poprawia ich wydajność. Światło odgrywa ważną rolę również w gastronomii tworząc klimat i miłą atmosferę, podobnie jak w hotelach.

„Projektowanie oświetlenia to obszar bardzo szeroki, powiązany z psychologią, socjologią i medycyną, dlatego też osoba wykonująca tego typu zawód musi umieć współpracować z innymi specjalistami i nie ograniczać się do jednej branży” – mówi Radosław Zacheja.

Praca z oświetleniem staje się coraz bardziej nowoczesna oparta o systemy mechatroniczne. Dlatego tak ważne jest, aby projektował je specjalista, który ma nie tylko wiedzę na temat sprzętu i oświetlenia, a także zmysł artystyczny i poczucie estetyki.

„Kolejnym trendem jest Human Centric Lighting, które głosi, że światło nie służy wyłącznie celom użytkowym, czyli orientacji wzrokowej. Określone długości fal, wchodzące w skład promieniowania widzialnego wpływają także na procesy życiowe – fizjologiczne człowieka. Nasz rytm dobowy i samopoczucie związane są ściśle z oświetleniem naturalnym i sztucznym, może wspierać nasze życie lub mu przeszkadzać, co czyni właściwe zaprojektowanie takich rozwiązań szczególnie istotnym” – mówi prezes zarządu Bright Lights.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.