Złota polska jesień to najlepszy czas na odwiedzenie Małopolski, która o tej porze roku jest najpiękniejsza. Warto wiedzieć, że może się także pochwalić ogromną liczbą górskich szlaków, dzięki temu łatwo znaleźć takie, które są mało uczęszczane – a więc bezpieczne.
– Jesień to magiczny czas, ale również okres, w którym dzień jest już krótszy, a pogoda nie zawsze sprzyja wycieczkom wysokogórskim. W Małopolsce szczególnie polecam odwiedzić m.in. leśne dolinki, które o tej porze nabierają kolorów. Liście buków przebarwiają się na kolor złoty, a jaworów na żółto – mówi Jan Sabała, przewodnik tatrzański i ambasador kampanii „Małopolska. Poznajmy się”. W jakie miejsca konkretnie warto udać się jesienią w Małopolsce?
Kierunek: Pieniny
Pieniny to nie tylko wejście na popularne Trzy Korony, majestatyczną Sokolicę z widokiem na Tatry czy niezapomniany spływ Dunajcem. Jesień to doskonały czas, aby odkryć i polubić spokojne trasy dla całej rodziny, jak np. ta z miejscowości Szlachtowa w kierunku Wysokiego Wierchu. Spacerom po pięknych polanach z widokiem na Trzy Korony podołają nawet najmłodsi – nasz 2,5 letni syn przeszedł całą trasę sam – opowiada Anna Mazurek, ambasadorka kampanii „Małopolska. Poznajmy się”.
Aby spowolnić tempo i rozkoszować się urokami tras poza utartym szlakiem w Pieninach, dobrym wyborem będzie Rezerwat przyrody Biała Woda, który cechują nietuzinkowe formy skalne i szumiące potoki. Szlak turystyczny ze Szczawnicy jest średnio wymagający, idealny dla rodzin z dziećmi: prowadzi szerokimi ścieżkami, ponadto znajdziemy na nim wiele miejsc do odpoczynku – mówi Anna Mazurek.
Uroki Beskidów
Na miłośników Beskidów w Małopolsce również czekają fascynujące widoki pełne ciepłych, jesiennych kolorów. W Beskidzie Małym polecamy udać się na malowniczy leśny szlak na Leskowiec, na który można wejść z miejscowości Krzeszów. Dzięki ogromnej liczbie drzew liściastych aż trudno nie zorganizować prawdziwej wojny na liście – mówi Anna Mazurek. Na szczycie Leskowca jako nagroda czeka na nas widok na Babią Górę, a także możliwość wypicia gorącej herbaty przed schroniskiem.
W październiku atrakcyjna jest też niewymagająca trasa na Lubomir – jeden ze szczytów Korony Gór Polski.
– Przepiękna droga leśna na Lubomir wiedzie dywanem mieniących się liści, a na samym szczycie wyrasta budynek Obserwatorium Astronomicznego, które możemy odwiedzić w wybrane dni tygodnia – opowiada Anna Mazurek. Podczas powrotu można odpocząć i zjeść, korzystając z oferty całorocznego schroniska PTTK na Kudłaczach, skąd możemy podziwiać panoramy wcześnie zachodzącego jesiennego słońca.
Pamiętajmy, że jesień jest także doskonałą porą na rowery.
– Polecamy trasę z Muszyny do Krynicy w całości odseparowaną od ruchu samochodowego, biegnącą wzdłuż rzeki Kryniczanki – mówi Anna Mazurek. I dodaje: To też idealny moment, aby zatrzymać się i pozwiedzać malowniczą Muszynę i Krynicę.
A może w Gorce?
Jesienią w Gorcach szczególnie urokliwy jest szczyt Magurki z wieżą widokową i mocno zalesiony Lubań, z którego podziwiać możemy cały wachlarz małopolskich gór.
– W Gorcach o tej porze roku polecam wybrać się na szlak z Rabki-Zdroju do schroniska PTTK na Maciejowej – mówi Anna Mazurek. W samej Rabce-Zdroju możemy też odpocząć i udać się na jesienny spacer po Parku Zdrojowym z Tężnią Solankową i Pijalnią Wód Mineralnych.
– Kolejną z perełek w Gorcach jest polana Przysłop, na którą prowadzi szlak z Ochotnicy Górnej. Szlak nie dość, że jest niesamowicie malowniczy oraz praktycznie pusty, daje możliwość odwiedzenia jednego z bardziej kultowych schronisk – Gorczańskiej Chaty, które znane jest bardziej pod nazwą GoCha – dodaje Anna Mazurek.
Zakopiańskie regle
Wyjątkowym rejonem do podziwiania barw jesieni w Małopolsce są także regle zakopiańskie porośnięte buczynami. Droga pod Reglami to szlak wiodący przez reglowe dolinki i przełęcze. Szczególnie polecam wycieczkę z Doliny Strążyskiej, przez Czerwoną Przełęcz do Doliny Białego i dalej przez Przełęcz Białego do Kalatówek – mówi Jan Sabała. I dodaje: Po drodze podziwiać możemy piękno buczyn karpackich, szczególnie urokliwych jesienią. Z kolei ze skałek na szczycie Sarniej Skały mamy przepiękny widok na północną ścianę Giewontu. Na tym odcinku możemy spotkać ciekawą roślinność leśną i naskalną.
Jedną z części Drogi pod Reglami jest także Dolina ku Dziurze – idealna na krótszy spacer dla każdego, niezależnie od wieku. Dolina jest przyjemna do wędrówki – trasa prowadzi po prawie płaskim terenie, jedynie na końcu czeka nas podejście do Jaskini Dziura. Kolejny z pomysłów na spacer w jesienne popołudnie to Dolina za Bramką pomiędzy Doliną Strążyską i Doliną Małej Łąki. O niezwykły, jesienny klimat możemy być spokojni – cała droga prowadzi przez las mieszany.
Ojcowski Park Narodowy
Kto był w Ojcowskim Parku Narodowym choć raz, ten wie, że trzeba tam wrócić właśnie jesienią.
– „Ojcowska złota jesień” – tak nazywamy ten najpiękniejszy okres – mówi Anna Dąbek – przewodniczka po Ojcowskim Parku Narodowym i ambasadorka kampanii „Małopolska. Poznajmy się”. Drugie co do wysokości wzniesienie nosi nazwę Złotej Góry – gdy malowniczo przebarwione liście buczyny spadają przy delikatnym wietrze, wyglądają niczym płatki złota. I dodaje:
– Warto wówczas przejść szlakiem ze Złotej Góry do Doliny Sąspowskiej oraz najbardziej widokowym szlakiem w Ojcowie, czyli grzbietem Góry Koronnej. To tu zobaczymy słynną Skałę Rękawicę i to stąd rozpościerają się panoramy na Dolinę Prądnika, które wprawiają w zachwyt nie tylko fotografów, ale każdego turystę odwiedzającego Park.
Piękno Dolinek Krakowskich
Jesienna wycieczka mniej popularnym szlakiem blisko Krakowa? O tej porze roku obowiązkowe do odwiedzenia są przepiękne Dolinki Krakowskie z oryginalnymi jurajskimi krajobrazami.
– Dolinki Podkrakowskie są mocno niedocenianym miejscem na podziwianie jesieni. Tym, którzy mają nieco mniej czasu polecam „miniaturkę Ojcowa”, czyli Dolinę Mnikowską – mówi Anna Dąbek. I dodaje: Warto również odwiedzić Dolinę Będkowską z Wodospadem Szum – jednym z nielicznych i zarazem najwyższym na Jurze. Z Doliny Będkowskiej możemy przejść do Doliny Kobylańskiej.
Dolina Bolechowicka jest z kolei jedną z najkrótszych, ale najpiękniejszych. Turystom zaimponuje ogromna Brama Bolechowicka.
– Jesienią dywanami kolorowych liści przejdziemy niezwykle urokliwą Doliną Racławki. Polecam też Dolinę Kluczwody, w której górnej części zwiedzimy moją ulubioną Jaskinię Wierzchowską, mającą najdłuższą trasę jaskiniową w Polsce – dodaje Anna Dąbek.
– Małopolska bez wątpienia sprzyja jesiennym wędrówkom. Różnorodność krajobrazów sprawia, że nasz region to doskonały kierunek na wycieczkę o każdej porze roku, a szczególnie teraz, kiedy możemy zachwycać się wszelkimi barwami jesieni – mówi Tomasz Urynowicz, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego.
Bezpieczeństwo, nie tylko jesienią
Jeśli wybieramy się jesienią w góry, rozplanujmy dobrze podróż i dostosujmy długość trasy do naszych sił i warunków, szczególnie czasu wschodu i zachodu słońca, aby wrócić bezpiecznie z powrotem. Przed jesienną wyprawą należy pamiętać, aby ubrać się warstwowo, na tzw. „cebulkę”, zabezpieczyć odpowiednio buty, zabrać ze sobą płaszcz przeciwdeszczowy, przekąski i termos z ciepłym napojem. Pamiętajmy również o sprawdzeniu pogody – ta zasada obowiązuje zawsze przed wyjściem w góry, bez względu na porę roku.
– W tym roku razem z Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym przygotowaliśmy akcję promowania bezpieczeństwa #NajważniejszeWrócić – mówi Grzegorz Biedroń, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej. Dzięki cyklowi filmów edukacyjnych dostępnych na Facebooku i kanale YouTube Małopolskiej Organizacji Turystycznej promujemy bezpieczne zachowanie każdego prawdziwego turysty podczas górskich wędrówek.
Podróżując do Małopolski, jak również w trakcie wypoczynku, warto także pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i na bieżąco śledzić stronę www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia. Zasada zachowania dystansu społecznego wciąż jest bardzo ważna. Małopolska jest liderem w skali kraju pod względem liczby obiektów noclegowych, które uzyskały certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej „Obiekt bezpieczny higienicznie”. Ponadto Krakowska Izba Turystyczna przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego opracowała Certyfikat „Małopolska – Bezpieczna Turystyka”. Dzięki certyfikatom osoby wypoczywające w tym regionie, mogą czuć się pewne, że branża staje na wysokości zadania i wdraża szczególne środki bezpieczeństwa w związku z epidemią COVID-19. To dodatkowa motywacja do tego, aby odkrywać mniej znane miejsca i szlaki w Małopolsce – a jest ich tu naprawdę bardzo wiele.
O kampanii: Kampania „Małopolska. Poznajmy się.” ma na celu aktywizację mieszkańców Polski do realizacji podróży turystycznych do Małopolski oraz ukazanie regionu jako idealnego miejsca do wypoczynku w duchu „slow”, czyli niespiesznego, uważnego podróżowania. Kampanię wyróżnia zaangażowanie lokalnych ambasadorów – mieszkańców Małopolski. Ich polecenia zachęcają do wycieczek poza utartym szlakiem i odkrywania mniej znanych miejsc, co sprzyja bezpieczeństwu turystów. Kampania promocyjna realizowana przez Województwo Małopolskie i Małopolską Organizację Turystyczną potrwa do końca 2020 r. Więcej informacji: www.poznajmysie.malopolska.pl.