Trendy i nowości – Slow Travel czyli ekologiczne podróżowanie

0
1151

Ostatnimi laty coraz częściej spotykamy się z określeniami „slow‚ responsible, sustainable travel”. Każdy z nas, znający choćby w minimalnym stopniu język angielski łatwo może sobie owe, bardzo sugestywne pojęcia przetłumaczyć. Ale o co tak na prawdę w tym chodzi?

Ci, którzy odkryli już taki sposób podróżowania, wiedzą już o tym doskonale.

Dość luźno to interpretując, ale też dopasowując do naszego języka najbliższym chyba będzie określenie „odpowiedzialne podróżowanie z refleksją nad otoczeniem”. Jest to sposób podróżowania dla tych, którzy mają już dość turystyki masowej, szukają czegoś nieoczywistego, bliższego naturze oraz mniej intensywnego. Ważnym aspektem jest także poszanowanie lokalnej kultury, środowiska oraz świadomość z korzyści płynących dla okolicznej ludności.

Jeśli podróże oznaczają dla Ciebie coś więcej niż tylko wypoczynek, zaliczenie kolejnej destynacji, jeśli pragniesz odkrywać miejsca nieoczywiste, oddalone od turystycznych skupisk, szukasz innych doznań a zarazem ważnymi są dla Ciebie lokalna kultura, społeczność oraz odpowiedzialność, poznawanie ale tez dzielenie swoich doświadczeń – owe slow/responsible travel – czyli odpowiedzialne podróżowanie, jest właśnie dla Ciebie!

Obiekty oferujące tego typu wypoczynek często już w fazie projektowej powstawały z ta myślą. Część hotelarzy, w sposób odpowiedzialny, dopasowuje do tego typu potrzeb zarządzane przez siebie, istniejące już hotele.

Znajdą się też zapewne tacy, którzy dorobią dobrą historię pod każdą okoliczność by uszczknąć coś z tego modnego ostatnio trendu.

Oczywiście, na co dzień mając do czynienia z własnymi obowiązkami może nam zabraknąć czasu by zgłębiać wiedzę w każdym aspekcie i być ekspertem od każdego typu podroży. Opisy i sugestie znajdowane w internecie nie zawsze są wiarygodne, komentujący często nie mają odpowiedniej wiedzy i świadomości na tematy przez siebie podejmowane.

Ważne jest, byśmy byli pewni swojego wyboru, oszczędzając sobie niepotrzebnych rozczarowań.

W takim przypadku nieodzowną staje się pomoc ze strony prasy branżowej ( np. magazyn Conde Nast Traveller), programów edukacyjnych ( np. National Geographic)albo zaufanego i znającego się na rzeczy, dedykowanego doradcy podróży ( np. biuro podróży CARTER® www.carter.eu).

Odpowiedzialne podróżowanie zbliża turystę-podróżnika do lokalnych kultur, środowisk. Odkrywa autentyczne doświadczenia i otoczenie które nie zostało sztucznie adoptowane dla potrzeb turystyki. Ważnym jest, by robić to w uczciwy sposób, który zapewnia ciepły, niemal intuicyjny odbiór i zrozumienie.

Odpowiedzialny turysta docenia podróże przygotowane indywidualnie lub w mniejszych grupach, spotkania z innymi podróżnikami oraz miejscową ludnością. Także odpowiednie tempo zwiedzania, relaks i brak pośpiechu w zaliczaniu atrakcji.

Dla osób aktywnych, ceniących ideę ‘slow travel’, jednak lubiących przemieszczanie się podczas wakacji, wartymi polecenia są rejsy prywatnymi kameralnymi, komfortowymi barkami, np wodnymi szlakami Prowansji czy podróże luksusowymi pociągami. To doskonałe rozwiązanie dla małych grup przyjaciół, rodzin ale też par. Pozwala połączyć wypoczynek pośród natury z ciekawością poznawania świata na nowo, każdego dnia.

Dotykając aspektu związanego z podróżami luksusowymi, należy stwierdzić, że jest to segment turystki chyba najbardziej przygotowany na propagowanie zrównoważonej i odpowiedzialnej formy wypoczynku.

Podróże tego typu zazwyczaj przywodzą na myśl klasyczną ekstrawagancję – wyjątkowe lokalizacje, egzotyczne białe plaże, nowoczesne hotele, znakomitej jakości posiłki oraz obsługę, ekskluzywne napoje, wyszukane trunki i doskonałe Spa. Są to nieodzowne atrybuty luksusu, które coraz częściej znajdują odzwierciedlenie w odpowiednim i zrównoważonym zarządzaniu, synergii ze środowiskiem oraz dbałości o ekologię.

Transfery dokonywane są przez przyjazne środowisku pojazdy (autami TESLA), energia pozyskiwana jest w sposób ekologiczny, wyposażenie wytwarzają miejscowi rzemieślnicy z naturalnych, regionalnie dostępnych materiałów, w kuchniach królują zdrowe warzywa i owoce z własnych ekologicznych hodowli lub od okolicznych farmerów.

Jeśli komuś luksusowa turystyka kojarzyła się z lekceważeniem zrównoważonego rozwoju i ekologii, bardzo się mylił!

Istotnym jest, iż część ze środków jakie przeznaczymy na tego typu wakacje zostanie przekazana na walkę z lokalnym ubóstwem, pozwoli na wybudowanie studni, dofinansowanie szkoły bądź punktu medycznego dla lokalnej społeczności, zbuduje nowe miejsca pracy a w dalszej perspektywie społeczeństwa wolne od przemocy i strachu. Dla pewności, jest to kontrolowane przez lokalne przepisy.

Nasze wybory mają zatem bezpośredni wpływ rozwój lokalnych społeczności, na ochronę naszej planety przed degradacją, zrównoważony rozwój oraz życie w harmonii z naturą. Dokonujmy ich w odpowiedni, świadomy sposób.

Zainteresował Cię ten temat i chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o zakwaterowaniu w stylu ‘slow travel’ lub wyruszyć w ekologiczną podróż? Zapraszamy do kontaktu.

www.carter.eu

Autor: Marek Mazur, biuro podróży CARTER®, [email protected]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.