MIXD projektuje wnętrza dla Cukrowni Żnin

0
2024

Należąca do Grupy Arche Cukrownia Żnin Park Industrialny to jeden z najciekawszych i największych w Polsce obiektów rewitalizowanych na potrzeby branży hospitality i mixed use. Zgodnie z charakterem inwestycji i historią obiektu MIXD w zaprojektowanych przez siebie przestrzeniach postawił mocno na ideę reuse i z poczuciem humoru zainspirował się miejscem, gdzie w cukrze było z pewnością 100% cukru.

Zakończenie pierwszego etapu inwestycji Cukrownia Żnin Park Industrialny miało miejsce w czerwcu 2020 roku. Do użytku zostały oddane wtedy m. in. 1 budynek hotelowy (182 pokoje), kilkanaście sal konferencyjnych o łącznej powierzchni ok 4000 m2 z największą ok 1400 m2, kilka restauracji i klubów, mały browar, kręgielnia, aquapark. Na drugim etapie – w sierpniu 2020 – dołączą do nich kolejne elementy centrum konferencyjno-wypoczynkowego – drugi budynek hotelowy (134 pokoje), SPA & wellness, sala zabaw dla dzieci oraz manufaktura cukierków.

W dalszych planach zagospodarowania Cukrowni Żnin Park Industrialny są utworzenie centrum rehabilitacji, kliniki medycznej, Muzeum Cukrownictwa, Muzeum Optymizmu, parku handlowego, osiedli mieszkaniowych wielorodzinnych i jednorodzinnych, domów wakacyjnych, biur, kina, audytorium, boisk.  Cała inwestycja kosztować będzie ok. 300 mln złotych. Głównym architektem Cukrowni Żnin jest Marek Bulak z Bulak Projekt, a za całość projektu odpowiada Piotr Grochowski, architekt Grupy Arche.

Słodki aquapark

W tym ogromnym postindustrialnym kompleksie (ponad 40 000 m2 na 35 h terenu) studiu MIXD przypadł w udziale projekt wnętrz budynku A3. Jego znaczną część zajmuje aquapark – idealne miejsce wypoczynku dla rodzin z dziećmi. Chcąc nieco złagodzić klimat wnętrza dawnej hali produkcyjnej o wysokich na 8 metrów ceglanych ścianach i widocznej stalowej konstrukcji dachu projektanci z MIXD zaproponowali jasne, pastelowe wnętrze inspirowane słodkościami. „Choć mamy do czynienia z obiektem poprzemysłowym, nie chcieliśmy dodawać do oryginalnej tkanki budynku sztucznie stworzonych „industrialnych” elementów. Aquapark to przestrzeń zabawy – woleliśmy poszukać skojarzeń kryjących się za słowem cukier, wcielić się w dziecko, które wyobraża sobie bajkową fabrykę słodkości.” – mówi Piotr Kalinowski z MIXD.

Groszki, pianki, galaretki

Ogromne, zaprojektowane specjalnie do wnętrza aquaparku, lampy wykonano z metalowej siatki cięto-ciągnionej. Wyglądają niczym gigantyczne kostki cukru, które za chwilę wpadną do basenów i zamienią ich zawartość w słodki syrop. Ich nieregularne rozmieszczenie potęguje wrażenie dynamicznego ruchu. Reszta wnętrza tonie w cukierkowych pastelach, świetnie znanych wielbicielom pudrowych groszków. Podświetlane kolorowo baseny kuszą niczym ogromne porcje kisielu lub galaretki, a na zmęczonych pływaniem czekają customowo zaprojektowane leżanki, budzące nagły apetyt na pianki marshmallow. Z kolei kwadratowe płytki to element nostalgii – kiedyś wszechobecne w każdej łazience, na każdym basenie, w szkołach, przedszkolach i domach przenoszą starszych użytkowników aquaparku w czasie do lat 80. i wspomnień z dzieciństwa. Z pastelowym wnętrzem świetnie komponują się też liczne egzotyczne rośliny – patrząc na nie, trudno nie zacząć nucić „Club Tropicana”.

Nowe życie w starym miejscu

W recepcji i w restauracji w budynku A3 zgodnie z wytycznymi inwestora króluje re-use. By stworzyć ich wyposażenie powtórnie wykorzystano wiele oryginalnych elementów z wnętrz cukrowni. Lampy w restauracji powstały z przerobionych porcelanowych izolatorów ze słupów wysokiego napięcia. Lada recepcyjna została skonstruowana ze starych bufetów z zakładowej kuchni. Nowe życie w starym miejscu rozpoczynają też skrzynkowe telewizory Unitra i drewniane boazerie. Pojawiają się tu też poddane renowacji lampy przemysłowe – dawniej oświetlające hale i magazyny pełne cukru. Nawet płytki ceramiczne z lat 60. zyskały nowe wcielenie jako pokrycie blatów stołów. Z tymi postindustrialnymi elementami świetnie komponują się meble takich polskich marek jak 366 Concept, MDD, Paged, Fameg i Bejot. Drewniane konstrukcje i kolorowe tapicerki ocieplają wnętrza, zachęcają do relaksu, stanowią interesujący kontrast dla betonowych podłóg i ażurowych metalowych kratownic, pełniących funkcję ścianek działowych. „Bardzo podobało nam się założenie inwestora, by wykorzystać jak najwięcej elementów z odzysku. To bardzo racjonalne i zrównoważone podejście, które dodatkowo nam projektantom pozwoliło odejść na chwilę od korzystania z gotowych rozwiązań i wyzwolić kreatywność w tworzeniu tych unikatowych”- dodaje Piotr Kalinowski.

Cukrownia Żnin Park Industrialny będzie trzynastym obiektem hotelowym w portfolio Arche SA, a równocześnie piątym spośród obiektów zabytkowych. Wcześniejsze to Pałac i Folwark Łochów, Hotel Tobacco w Łodzi (po Fabryce Papierosów), Zamek Janów Podlaski oraz Koszary Góra Kalwaria.

Obiekt: Wnętrza budynku A3 w Cukrownia Żnin

Lokalizacja: Żnin, woj. kujawsko-pomorskie

Inwestor: Grupa Arche

Planowane zakończenie inwestycji: czerwiec 2020 (pierwszy etap), sierpień 2020 (drugi etap)

Projekt: MIXD

Zespół projektowy: Piotr Kalinowski, Katarzyna Majer-Hola, Joanna Mazurek, Dominika Niewczas-Januszek.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.