(Nie)Zrównoważony rozwój Polskiego Holdingu Hotelowego?

0
2944
Fot.: Polski Holding Hotelowy

Z początkiem sierpnia informowaliśmy o rezygnacji z funkcji członka zarządu Polskiego Holdingu Hotelowego Zbigniewa Gryglasa, który w spółce odpowiedzialny był zrównoważony rozwój spółki. Zapytaliśmy PHH o efekty siedmiomiesięcznej pracy Zbigniewa Gryglasa, odpowiedź jest dość zaskakująca dlatego zdecydowaliśmy się ją opublikować w całości.

Dlaczego o to pytamy? Przypomnijmy, że Polski Holding Hotelowy jest spółką należącą do Skarbu Państwa, zatem wszyscy powinniśmy mieć dostęp do informacji na temat tego w jaki sposób są wykorzystywane Państwowe pieniądze. Jak w każdym przedsiębiorstwie wszelkie wydatki muszą mieć swoje uzasadnienie i oczywiście powinny być rozliczone. Dziwi nas zatem, że PHH nie chce odpowiedzieć na nasze pytanie o efekty pracy członka zarządu. Czyżby ta praca nie przyniosła żadnych efektów? Tego nie możemy się niestety dowiedzieć, ponieważ biuro prasowe PHH udziela wymijających odpowiedzi.

1 sierpnia br. zwróciliśmy się do PHH z prośbą o udzielenie informacji na temat powodów rezygnacji z funkcji członka zarządu PHH Zbigniewa Gryglasa. Poprosiliśmy także o informację jakie efekty przyniosła jego siedmiomiesięczna praca, co udało mu się w tym czasie wypracować dla PHH. Zapytaliśmy o koszty jakie PHH poniósł zatrudniając przez ten okres Zbigniewa Gryglasa oraz czy i w jakiej wysokości otrzyma odprawę lub inne uposażenie w związku ze złożoną rezygnacją.

11 sierpnia br. otrzymaliśmy następującą odpowiedź z PHH, pod którą nie podpisała się żadna osoba z imienia i nazwiska:

„Szanowny Panie Redaktorze,

w odpowiedzi na Pana pytania informujemy, że złożenie rezygnacji z funkcji członka zarządu jest osobistą decyzją osoby pełniącej funkcję. Nie jesteśmy właściwym podmiotem od oceniania pracy Zarządu, w tym jego poszczególnych członków.

Z kolei wynagrodzenie członków zarządu PHH jest regulowane przez powszechnie obowiązujące przepisy prawa – ustawę o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami. Odprawa nie przysługuje w przypadku rezygnacji członka zarządu.”

17 sierpnia br. ponownie zwróciliśmy się z pytaniami do PHH, ponieważ wcześniej uzyskana odpowiedź w naszym mniemaniu jest wymijająca i nie odnosi się do zadanych przez nas pytań, m.in. nie pytaliśmy o ocenę pracy Zbigniewa Gryglasa, ale o efekty jego pracy.

31 sierpnia br. otrzymaliśmy z PHH kolejną wiadomość, w której niestety nie odpowiedziano na nasze pytanie dotyczące efektów pracy p. Gryglasa w zakresie zrównoważonego rozwoju spółki:

„Szanowny Panie Redaktorze,

złożenie rezygnacji z funkcji członka zarządu jest dyskrecjonalną decyzją osoby pełniącej funkcję, Spółka nie jest uprawniona do komentowania, ingerowania czy kontestowania podjętej decyzji.

Nie jesteśmy właściwym podmiotem od oceniania pracy Zarządu, w tym jego poszczególnych członków; zgodnie z zasadami uregulowanymi w powszechnie obowiązujących przepisach Kodeksu spółek handlowych (tj., Dz.U. z 2022 r., poz. 1467), ocena taka dokonuje się po zakończeniu roku obrotowego poprzez ocenę sprawozdań finansowego i zarządu z działalności oraz ocenę absolutoryjną; ocena dokonywana jest w pierwszej kolejności przez biegłego rewidenta badającego sprawozdania za dany rok obrotowy, następnie organa korporacyjne – Radę Nadzorczą i wreszcie Zgromadzenie Wspólników; następnie wynik tej oceny jest przekazywany do opinii publicznej poprzez Krajowy Rejestr Sądowy.

Wynagrodzenie członków zarządu PHH jest regulowane przez powszechnie obowiązujące przepisy prawa – ustawę o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami (tj., Dz.U. z 2020 r., poz. 1907) oraz wydaną na jej podstawie, publicznie dostępną (zob. BIP MAP) uchwałę nr 9 Zwyczajnego Zgromadzenia Wspólników PHH z dnia 28 czerwca 2019 r.; na tej podstawie zostało ustalone wynagrodzenie Członka Zarządu na dziewięciokrotność podstawy wymiaru, która stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale 2016 r. Zgodnie z przywołaną powyżej ustawą (por. art. 7) warunkiem przyznania odprawy jest pełnienie funkcji co najmniej przez 12 miesięcy, z kolei zgodnie z par. 6.6 przywołanej uchwały ZZW, odprawa nie przysługuje w przypadku rezygnacji członka zarządu.”

Druga odpowiedź PHH także nie została podpisana z imienia i nazwiska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.