Nowa opłata turystyczna – branża hotelowa domaga się konsultacji ws. nowej opłaty

0
894

Polska branża hotelarska wyraziła poważne zaniepokojenie planowanym wprowadzeniem przez Ministerstwo Sportu i Turystyki opłaty turystycznej, która miałaby być doliczana do kosztów noclegów w polskich hotelach i ośrodkach wypoczynkowych. Przedsiębiorcy branżowi uważają, że taka opłata negatywnie wpłynie na konkurencyjność polskich obiektów w porównaniu z zagranicznymi destynacjami. W liście skierowanym do ministra Sławomira Nitrasa oraz jego zastępcy Piotra Borysa, branża apeluje o włączenie jej przedstawicieli do rozmów nad kształtem nowej opłaty.

Przedstawiciele sektora turystycznego zwracają uwagę, że dodatkowe koszty obciążą głównie polskich turystów, co może spowodować, że zamiast wypoczywać w kraju, wybiorą oni tańsze wakacje za granicą. Branża nadal boryka się ze skutkami pandemii COVID-19, a inflacja dodatkowo utrudnia prowadzenie działalności. Dlatego przedsiębiorcy obawiają się, że wprowadzenie opłaty turystycznej może jeszcze bardziej zaszkodzić ich interesom. W szczególności w mniejszych miejscowościach, które są mniej konkurencyjne na międzynarodowej arenie, podwyżka cen może być druzgocąca.

W liście, który podpisało kilkanaście organizacji branżowych oraz przedstawiciele największych firm hotelarskich w Polsce, przedsiębiorcy pytają o szczegóły dotyczące funkcjonowania opłaty. Chcą wiedzieć, jak Ministerstwo zamierza ją administrować, kto będzie odpowiedzialny za pobór, a także, jakie podmioty będą nią objęte. Szczególny niepokój budzi fakt, że opłata ma dotyczyć wyłącznie gości obiektów hotelowych, podczas gdy klienci korzystający z wynajmu krótkoterminowego mogą jej uniknąć.

Ministerstwo Sportu i Turystyki zapowiedziało, że opłata ma przynieść do budżetu 500–600 mln zł rocznie, które zostaną podzielone między samorządy, organizacje turystyczne i Polską Organizację Turystyczną. Jednak branża hotelarska uważa, że takie rozwiązanie jest niesprawiedliwe i nieproporcjonalne. Przedsiębiorcy podkreślają, że promocja turystyczna kraju powinna być finansowana w sposób bardziej zrównoważony, a obciążenia powinny być rozłożone na wszystkie sektory związane z turystyką.

„Szanowni Panowie Ministrowie,

W związku z zapowiedziami Ministerstwa Sportu i Turystyki co do wprowadzenia tzw. opłaty turystycznej, która miałaby być pobierana w szczególności przez obiekty hotelarskie w Polsce od 2026 roku, jako branża hotelarska zwracamy się z apelem o włączenie nas do dyskusji dotyczącej nowych źródeł finansowania promocji kraju oraz wynikających z tego konsekwencji dla naszej branży. Pragniemy jednocześnie wyrazić zaniepokojenie planem wprowadzenia nowej opłaty, która miałaby obciążyć głównie gości skategoryzowanych obiektów hotelarskich.

Polska powinna skuteczniej konkurować z zagranicznymi destynacjami, promując swoją ofertę wśród polskich turystów. Po latach inflacji polscy Goście mają prawo do przystępnych cen wypoczynku, aby nie byli zmuszeni wybierać alternatyw zagranicznych. Przedsiębiorcy z sektora MŚP wciąż borykają się z pandemicznymi skutkami i cenami dumpingowymi zagranicznych hoteli.

W naszej ocenie opłata turystyczna nie będzie symboliczna i nieproporcjonalnie obciąży gości polskich obiektów, prowadząc do dalszego wzrostu cen i obniżenia konkurencyjności branży. Szczególnie odczują to mniejsze miejscowości i obszary gospodarczo wykluczone. Dodatkowa opłata ma objąć jedynie gości skategoryzowanych obiektów hotelarskich, pomimo że beneficjentem promocji Polski będzie cały sektor turystyki.

W związku z powyższym apelujemy o konsultacje społeczne dotyczące opłaty oraz jak najszybsze opublikowanie szczegółowych założeń projektu. Proponujemy również stworzenie zespołu roboczego przedstawicieli branży hotelarskiej, który mógłby współpracować z Ministerstwem nad tymi regulacjami.

Pytania do omówienia:

  1. Czy Ministerstwo posiada analizy pokazujące wpływ opłaty turystycznej na konkurencyjność polskich obiektów?
  2. Według jakich kryteriów będzie ustalana opłata?
  3. Czy opłata turystyczna będzie dodatkowym obciążeniem oprócz opłaty miejscowej?
  4. W jaki sposób Ministerstwo zamierza włączyć do grona płatników obiekty nieskategoryzowane i krótkoterminowy najem?
  5. Czy opłatę będą pobierać także inne podmioty z branży turystycznej, jak operatorzy turystyki czy portale rezerwacyjne?
  6. Jak będzie administrowana, pobierana i dokumentowana ta opłata?
  7. Jak będą podzielone wpływy z opłaty i kto będzie dysponentem środków?
  8. W jaki sposób opłata turystyczna będzie promować zrównoważoną turystykę?

Z poważaniem, Przedstawiciele branży hotelarskiej”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.