Przedsiębiorstwa świadczące usługi podróżnicze rozliczają podatek VAT za pomocą faktury ’VAT marża’. W myśl procedury płatnik zobowiązany jest do odprowadzenia podatku od różnicy między kwotą sprzedawanej imprezy nabywcom, a tym, co sam musi wnieść jako opłaty transportu, noclegów itp. Tym sposobem stawiany jest w korzystnej pozycji, płacąc do Urzędu Skarbowego mniejszą należność.
W minioną środę zapadły dwa ważne dla sektora turystycznego wyroki Trybunału Sprawiedliwości UE – w polskiej sprawie prejudycjalnej C-422/17 oraz w sprawie C-552/17. Branżę czeka podatkowa rewolucja…
— Mateusz Oleksy (@_Mateusz_Oleksy) December 23, 2018
Już od dwóch lat toczy się batalia między szefem Krajowej Administracji Skarbowej a biurem podróży Skarpa Travel sp. z o.o. w Krakowie. Zdaniem państwowego organu touroperatorzy zobowiązani są do rozliczenia podatku już w momencie otrzymania zaliczki, na podstawie marży obliczonej w oparciu o prognozowane koszty świadczenia turystycznego. Po drugiej stronie sporu stoi Skarpa Travel Sp. z o.o., która starała się udowodnić, że biura podróży nie są w stanie w stu procentach określić finalnej wyceny całej imprezy. Jako główny argument krakowska spółka podała labilność rynku turystycznego i cen w nim występujących, które mogą ulec zmianie z dnia na dzień. Wojewódzkie Sądy Administracyjne w kilku przypadkach, a także Naczelny Sąd Administracyjny w jednym, przyznawały rację biurom podróży zaznaczając, że przyjęte zmiany naruszałyby art. 217 Konstytucji RP przyjmując, że oszacowana marża jest faktyczną. NSA w lipcu ubiegłego roku zdecydował się jednak na przekazanie sprawy do TSUE w trybie prejudycjalnym (rozstrzygającym), co zaowocowało przytoczonymi wyżej zmianami w prawie podatkowym.
Z pełną treścią wyroku można zapoznać się na stronie InfoCuria – Orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości.