Nowoczesny design lotniska w Splicie

0
1077
Fot.: Knauf Ceiling Solution

Lotniska wielu osobom kojarzą się z nużącym oczekiwaniem na podróż. Ale we wnętrzach portów lotniczych wcale nie musi być nudno. Design i zastosowane rozwiązania potrafią zaskoczyć różnorodnością. Właśnie tak zaprojektowano dwa porty lotnicze w Chorwacji – w Splicie i Zagrzebiu. Architekci postarali się, by w otaczającej pasażerów przestrzeni nie było nudno. Jednocześnie zadbano o przyjazną dla ludzi akustykę.

Hala główna lotniska w Splicie pokazuje jak w dużej, otwartej przestrzeni przy wykorzystaniu różnorodnych materiałów wykończeniowych stworzyć można designerskie wnętrze. Choć funkcja hali jest dość monotonna, to wprowadzenie dekoracyjnych elementów na całej przestrzeni sufitu sprawia, że otoczenie wcale nie jest nudne. Architekt Ivan Vulić z pracowni VV – Projekt odpowiedzialnej za aranżację wnętrz portu lotniczego postawił na zabawę formą i kształtem. Centralną część hali wypełnia delikatna, ażurowa konstrukcja z drewna. Kolorystyka i materiał nawiązują do beżowych okładzin ściennych wokół pomieszczenia. Drewniane, przeplatające się belki mają za zadanie zamaskować biegnące pod stropem instalacje techniczne. Nadają wnętrzu lekkości.

Przestrzenie drewnianych kratownic wypełniono różnej wielkości akustycznymi płytami sufitowymi w kształcie kwadratów. W centralnym punkcie są najmniejsze, po zewnętrznym obwodzie podwieszone białe sufity mają większe rozmiary. Dodatkowo akustyczne płyty sufitowe pojawiły się wzdłuż białej opaski okalającej ażurową konstrukcję. Architekt zastosował tam pionowe metalowe Baffle Knauf Ceiling Solution. Ich powierzchnia pokryta jest specjalną perforacją co znacząco pomaga w kształtowaniu przyjaznej dla pasażerów akustyki w hali.

Podobne, pionowe sufity wypełniają przestrzeń nad głowami pasażerów w hali odpraw. Ich właściwości akustyczne są tu szczególnie ważne, z uwagi na duży ruch i szum jaki panuje w tej części portu lotniczego.

Fot.: Knauf Ceiling Solution

Konwencję żonglowania rozmiarami czworobocznych płyt sufitowych widać również w poczekalni terminala. Metalowe panele zakrywają instalacje oraz okablowanie techniczne biegnące tuż pod stropem. A regularne boki płyt współgrają ze szprosami dużych, panoramicznych przeszkleń ściany budynku oraz punkami oświetleniowymi umieszczonymi na suficie.

Fot.: Knauf Ceiling Solution

Architekt Ivan Vulić zdecydował o zastosowaniu metalowych paneli w jeszcze jednej przestrzeni lotniska w Splicie – w części handlowej. Nad sklepowymi półkami zainstalowano pionowe, biegnące w poprzek całego wnętrza metalowe panele wykonane z siatki Armstrong MESH. Przeplatają się z linią delikatnych, podłużnych lamp. Całość sprawia, że uwagę użytkowników przyciągają nie tylko sklepowe towary, ale również design nad głowami.

Fot.: Knauf Ceiling Solution

Nie mniej efektownie prezentuje się sufit w biurze General Aviation Terminal przy porcie lotniczym Zagrzeb. Tu różnorodność to nie tylko kształt i kolory, ale także faktura płyt. Część wysp sufitowych ma gładką powierzchnię płyt mineralnych, inne z kolei wykonano z ażurowej siatki metalowej. Szarą kolorystyką nawiązują do innych elementów wnętrza: ścian, wykładzin, mebli. Ich geometryczne kształty są również uzupełnieniem zainstalowanej na ścianie mapy świata. Kształt kontynentów wykonano właśnie w konwencji geometrycznych płaszczyzn z ostrymi kątami i krawędziami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.