Od 1 lipca zaczyna obowiązywać nowa matryca VAT

0
3275

Podstawowa stawka podatku VAT to 23 proc., ale obowiązują też stawki obniżone: 8 proc., 5 proc. i 0 proc. Nowa matryca ma uprościć system stawek i wyeliminować sytuacje, w których bardzo podobne do siebie towary są inaczej opodatkowane. 

Nowelizacja zmienia brzmienie załączników nr 3 i 10 do ustawy o VAT, które wymieniają towary i usługi opodatkowane według preferencyjnych stawek 5 proc. i 8 proc. Wyeliminowane zostaną sytuacja jak np. z pieczywem i wyrobami ciastkarskimi, które obecnie mogą być objęte stawkami 5, 8 i 23 proc. – obwiązywać będzie jedna 5-procentowa stawka.

VAT na przyprawy zostanie ujednolicony na 8 proc.; obecnie stawka wynosi 23 proc w przypadku niektórych przypraw przetworzonych, zaś 5 proc. na niektóre przyprawy nieprzetworzone (np. gałka muszkatołowa, kwiat muszkatołowy, kmin, szafran, kurkuma).

Inne towary, na które stawka VAT zostanie obniżona, to przykładowo:

  • owoce tropikalne i cytrusowe, niektóre orzechy (pistacjowe, migdały, kokosowe) – z 8 proc. na 5 proc.;
  • zupy, buliony, żywność homogenizowana i dietetyczna – z 8 proc. na 5 proc.;

Stawki VAT wzrosną zaś przykładowo na:

  • homary i ośmiornice oraz inne skorupiaki, mięczaki i bezkręgowce wodne oraz przetwory z nich, kawior oraz namiastki kawioru – z 5 proc. na 23 proc.;
  • lód używany do celów spożywczych i innych celów chłodniczych – z 8 proc. na 23 proc.

W znacznej części produktów nowa stawka VAT będzie jednak wyższa niż poprzednia. Zauważymy to w przypadku soków owocowych, których skład nie jest w 100% sokiem owocowym. Część przypraw, takich jak gałka muszkatołowa, kwiat muszkatołowy, szafran, kurkuma czy kmin będą posiadały wyższy VAT w wysokości 8% (poprzednio 5%). Owoce morza (ośmiornice, homary, skorupiaki, mięczaki, kraby, krewetki, langusty, ostrygi, małże czy ślimaki) oraz przetwory z nich wykonane takie jak kawior także podlegają wyższej stawce – z 5% na 23%. Wzrasta ponadto usługa gastronomiczna w niektórych przypadkach z 8% do 23%. Dotychczas VAT od sprzedaży posiłków na wynos lub zamawianych na telefon wynosił 8% lub 5%, natomiast od 1 kwietnia będzie to 23% (dotyczy tylko dań z owocami morza) lub 8%. Znaczny skok VAT-u będzie także obowiązywał przy sprzedaży lodu stosowanego w celach spożywczych czy chłodniczych, dotychczasowa stawka podatku VAT była równa 8%, zaś od początku kwietnia będzie to 23%. Warto dodać, że dużą zmianę stawki VAT odczują sprzedawcy oraz konsumenci drewna opałowego, ponieważ różnica wynosi aż 15 punktów procentowych – wzrost z 8% na 23%.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.