Opłata turystyczna i większe sankcje za bezprawne używanie określenia „hotel”

0
1433

Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Andrzej Gut-Mostowy zapowiedział, że we wrześniu rusza konsultacje w sprawie wprowadzenia opłaty turystycznej. Zmianie mają ulec również sankcje za bezprawne używanie zastrzeżonych nazw jak „hotel”, „motel” czy „pensjonat”.

W ubiegłym tygodniu odbyło się posiedzenie sejmowej komisji sportu, kultury fizycznej i turystyki przedstawiono informacje na temat prac dotyczących zmiany ustawy o usługach hotelarskich i usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych. Postępy referował m.in. wspomniany Andrzej Gut-Mosotwy.

Prace zakładają zmiany w kilku obszarach. Jednym z nich miałby być obowiązek ewidencjonowania wszystkich obiektów zakwaterowania. Tutaj ministerstwo zabiega, aby gminy monitorowały i wprowadzały do systemu wszystkie funkcjonujące na ich terenach obiekty noclegowe. Takie rozwiązanie znacznie ułatwi funkcjonowanie tego obszaru, ale też ograniczy działanie szarej strefy.

W związku z tym, ministerstwo chce wprowadzić silniejszą ochronę dla nazw zastrzeżonych dla hoteli, moteli czy pensjonatów. Tutaj mają być zaostrzone sankcje za bezprawne używanie np. nazwy hotel przez obiekt niekategoryzowany. Chodzi tu również o ochronę konsumentów, którzy przez nieuczciwych przedsiębiorców mogą być wprowadzani w błąd co do tego, gdzie i jaki standard usługi kupują.

Kolejny obszar prac ministerstwa obejmuje modernizację systemu promocji turystycznej. Mowa tutaj o POT, ale również o regionalnych i lokalnych organizacjach. Minister zaznaczył, że jego zdaniem do znacznej poprawy jest powstawanie lokalnych organizacji turystycznych, ale także ich współpraca z lokalnymi samorządami.

Następny obszar prac to wprowadzenie obowiązkowej opłaty turystycznej. Dziś w wielu regionach pobierana jest tzw. opłata klimatyczna, która wzbudza bardzo dużo kontrowersji, łącznie z tym, że turyści niejednokrotnie zaskarżają jej pobieranie do sądu, a co więcej wygrywają sprawy. Pomysł ministerstwa to zastąpienie opłaty klimatycznej opłatą turystyczną, która byłaby uzależniona od długości pobytu. W tym zakresie ministerstwo chce do września mieć wypracowane założenia z organizacjami branżowymi, tak by przedstawić je opinii publicznej do dalszych konsultacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.