Trwa właśnie proces umarzania zwrotów z tarczy finansowej PFR 1.0. Mowa oczywiście o umorzeniach tzw. wkładów własnych przedsiębiorców, czyli części, którą byli zobligowani do zwrotu. Dziś poinformowano, że przedsiębiorcy nie będą musieli zapłacić podatku od umorzonych kwot!
Dokument, który o tym mówi to Aktualizacja Planu Konwergencji. Jest to dokument państw członkowskich UE, które w ten sposób przedstawiają swoje plany związane z finansami publicznymi.
W treści możemy wyczytać m.in., że „Na dochody podatkowe wpływać będzie planowane zwolnienie od podatków (PIT, CIT) umorzenia subwencji z PFR„. Łącznie udzielono pomocy finansowej w kwocie 61 mld zł, z czego 40 mld zł ma podlegać umorzeniu.
Trzeba pamiętać, że nie wszyscy przedsiębiorcy otrzymają 100% umorzenia uzyskanej subwencji. Część z nich będzie zobowiązana do spłaty odpowiedniej części uzyskane wsparcia. Jednak kluczowe jest to, że ta kwota, a w niektórych przypadkach będzie to 100%, która będzie umożona, nie będzie obłożona podatkiem dochodowym.
Te firmy, które będę zobowiązane do zwrotu części subwencji, mają na to 24 miesiące, a równe raty nie są oprocentowane. Należy spodziewać się także kontroli, które mają wykryć nieprawidłowości przy udzielaniu subwencji. Sprawdzanych firm może być nawet 3 tys.
Przypominamy, że należy już monitorować sprawę składania wniosków o umorzenie subwencji z PFR 1.0. Każdy z przedsiębiorców przez swoją bankowość elektroniczną powinien otrzymać stosowne powiadomienie. Dokument powinien być udostępniony do wglądu 10 dni przed upływem roku od przelewu z PFR. W dniu rocznicy otrzymania subwencji, wniosek o umorzenie powinien być aktywny do edycji. Należy go uzupełnić i dokładnie sprawdzić, ponieważ nie będzie szansy na jego poprawienie. Mamy maksymalnie 10 dni na jego wysłanie przy pomocy bankowości elektronicznej. Wnioski będą udostępniane przez bank, na konto którego wpłynęła subwencja. Zatem jeśli ktoś zlikwidował dany rachunek, powinien zwrócić się niezwłocznie do banku o jego uruchomienie.
Źródło: https://www.gov.pl/web/finanse/aktualizacja-programu-konwergencji