Mimo trudnej sytuacji, wciąż snujemy wakacyjne plany. Ślemy zapytania do obiektów noclegowych, nawet dokonujemy rezerwacji z nadzieją, że latem 2021 będziemy mogli podróżować. Jakie urlopy planują Polacy? Czy wiek turysty ma wpływ na plany wyjazdowe?
By dowiedzieć się więcej na temat planów wyjazdowych Polaków w 2021 roku, Nocowanie.pl zleciło badania wśród użytkowników portalu Wirtualna Polska. Co z nich wynika? Dowiedzieliśmy się np. że spory wpływ na plany wyjazdowe ma wiek turysty.
W którym momencie życia podróżujemy najchętniej? Jaki typ wyjazdu preferują młodzi Polacy, a jaki seniorzy?
Plany wyjazdu na wypoczynek a wiek
Z przeprowadzonych badań jasno wynika, że najczęściej plany wyjazdowe mają osoby w wieku 35-54 lata (54%). Najrzadziej natomiast planują urlop najmłodsi Polacy, ci poniżej 25 roku (32%) i ci nieco starsi – powyżej 54 roku (40%).
Trudno jednoznacznie stwierdzić z czego to wynika, jednak bez wątpienia duże znaczenie przy planowaniu wyjazdów ma nasza rodzina. Mając małe i nieco starsze dzieci, bardzo często decydujemy się na urlop właśnie po to, by spędzić czas z rodziną, by pokazać dzieciom nowe miejsca i wspólnie odpocząć.
Młodzi ludzie nie planują wyjazdów, ale często decydują się na nie spontanicznie. Albo też wybierają wyjazdy krótkie – jedno czy dwudniowe. To bardzo często początek kariery zawodowej, niestabilna sytuacja finansowa, ale i brak zobowiązań. – mówi Kamila Miciuła z portalu Nocowanie.pl.
Planowany typ głównego wyjazdu a wiek
Dzięki przeprowadzonym badaniom dowiedzieliśmy się także, że na wyjazd indywidualny w Polsce najbardziej nastawia się grupa w wieku 25-34 lata (66%) i 55+ (56%). Co ciekawe, osoby w wieku 45 – 54 częściej niż inni zdecydują się na wyjazd indywidualny za granicę (24%). Natomiast najmłodsza grupa – poniżej 25 roku życia wykazuje większą skłonność do wyjazdów zorganizowanych (łącznie 38%).
Planowana długość wyjazdu a wiek
Jak długie urlopy planują Polacy? To też zależy od wieku! Wyjazd na 7 – 10 dni częściej planują osoby poniżej 25 roku życia (57%), rzadziej z kolei 55+ (36%). Z przeprowadzonych badań wynika także, że z kolei osoby 55+ częściej planują dwutygodniowy wypoczynek (22%). Natomiast osoby w wieku 25 – 34 lata chętniej wyjadą na 4 – 6 dni (36%)
Autor: Agnieszka Skrzyńska – Michalczewska