Strona głównaHotelarstwoPodsłuchy w PHH - wniosek o śledztwo Rady Europy

Podsłuchy w PHH – wniosek o śledztwo Rady Europy

Po ujawnieniu przez „Wyborczą” kontrowersyjnych działań Polskiego Holdingu Hotelowego (PHH), 25 parlamentarzystów złożyło wniosek do komisji prawa i praw człowieka Rady Europy, aby zbadać informacje na temat potencjalnej inwigilacji opozycji w hotelach zarządzanych przez spółkę.

Jeśli wniosek zostanie przyjęty, sprawozdawca wybrany przez komisję odwiedzi Polskę, aby ocenić, czy w hotelach należących do PHH służby specjalne prowadzą nielegalne działania inwigilacyjne wobec osób związanych z opozycją.

Wśród osób, które mogły być objęte inwigilacją, znajdują się białoruska opozycjonistka Swiatłana Cichanouska, Bartosz Kramek z Fundacji Otwarty Dialog oraz działacze polskiej opozycji.

W całej aferze kluczową rolę odgrywa Polski Holding Hotelowy, który zarządza hotelami, w których miały mieć miejsce nielegalne działania. W kontekście omawianej sprawy istnieją dwa kluczowe dowody. Pierwszym z nich jest e-mail z 9 września 2020 roku, wysłany przez prezesa Polskiego Holdingu Hotelowego (PHH), Gheorghe Cristescu, do posła PiS, Joachima Brudzińskiego. W wiadomości tej prezes PHH informuje Brudzińskiego o planowanym na następny dzień spotkaniu polskich liderów opozycji oraz Swiatłany Cichanouskiej w hotelu Courtyard by Marriott w Warszawie, zarządzanym przez PHH. E-mail zawiera szczegółowe informacje na temat tego wydarzenia, takie jak godzina, miejsce, lista uczestników oraz zastosowane środki bezpieczeństwa.

Drugi dowód stanowi notarialnie poświadczone zeznanie Roberta Z., szefa bezpieczeństwa w PHH. W zeznaniu tym Robert Z. twierdzi, że jego obowiązkiem w PHH było prowadzenie tajnej współpracy ze służbami specjalnymi oraz inwigilowanie Bartosza Kramka na ich polecenie. Robert Z. zaznacza również, że o sprawie wiedział Maciej Wąsik, wiceszef MSWiA i poseł PiS.

Mimo publikacji tych informacji, PHH zaprzeczyło słowom Roberta Z. i utrzymuje, że w hotelach spółki nie dochodzi do bezprawnych działań służb, a współpraca z nimi odbywa się w granicach wyznaczonych przez prawo. PHH jednak nie zaprzeczyło, że prezes Polskiego Holdingu Hotelowego, Gheorghe Marian Cristescu przekazywał posłowi PiS Joachimowi Brudzińskiemu informacje na temat spotkania działaczy opozycji w hotelu należącym do PHH.

Wnioskodawcą inicjatywy jest poseł Nowej Lewicy, Krzysztof Śmiszek, który wraz z innymi posłami do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy zebrał potrzebne podpisy. Śmiszek zwraca uwagę na szybką reakcję i zainteresowanie sprawą ze strony posłów z różnych krajów, co świadczy o świadomości zagrożeń dla demokracji w Polsce.

Jeśli Rada Europy przyjmie wniosek, wszczęcie śledztwa może doprowadzić do pełnego i transparentnego wyjaśnienia roli PHH w tej kontrowersyjnej sprawie, a także do zbadania potencjalnych konsekwencji dla wszystkich zaangażowanych stron. W ten sposób wnioskodawcy mają nadzieję na rzetelne i bezstronne dochodzenie oraz ewentualne wezwanie polskich władz do zaprzestania takich praktyk.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.