Według najnowszej ankiety przeprowadzonej przez Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego (IGHP), wyniki hoteli w lutym wykazały pewne ożywienie w porównaniu ze styczniem tego roku, jednakże pozostały poniżej rezultatów z lutego 2023 roku. Badanie pokazuje, że ferie zimowe przyniosły lepsze rezultaty niż zakładała branża, co przyczyniło się do względnie dobrych wyników wielu obiektów.
Zgodnie z danymi zebranymi przez IGHP, w lutym liczba hoteli z frekwencją poniżej 30 proc. wyniosła 18 proc. (co oznacza spadek o 14 punktów procentowych w porównaniu ze styczniem), natomiast obłożenie powyżej 50 proc. odnotowało 47 proc. obiektów (wzrost o 17 punktów procentowych w porównaniu ze styczniem), w tym 14 proc. z obłożeniem powyżej 70 proc.
Kontynuacja ferii zimowych w lutym pozwoliła hotelom wypoczynkowym osiągnąć lepsze wyniki niż w styczniu, przy czym blisko połowa (48 proc.) hoteli przekroczyła frekwencję 50 proc., a 16 proc. osiągnęła obłożenie powyżej 70 proc. Natomiast hotele biznesowe zanotowały poprawę obłożenia o kilkanaście punktów procentowych, gdzie 42 proc. uzyskało obłożenie powyżej 50 proc., w tym 22 proc. powyżej 70 proc.
Jednakże, warto zauważyć, że wskaźniki obłożenia w lutym były niższe niż rok temu dla ponad połowy hoteli (52 proc.), szczególnie dotkliwie dotyczyło to hoteli biznesowych.
Co więcej, średnie ceny w hotelach nadal rosły w porównaniu do poprzedniego roku, chociaż tempo wzrostu znacząco wyhamowało, osiągając podobne poziomy do stycznia. Dane dotyczące rezerwacji na marzec wskazują na ożywienie w hotelach biznesowych, podczas gdy obiekty wypoczynkowe odnotowały spadek, co można przypisać powrotowi klientów biznesowych po zakończeniu ferii zimowych.
Podsumowując, ferie zimowe przyniosły lepsze rezultaty niż się spodziewano, jednakże sytuacja wciąż pozostaje wyzwaniem dla wielu hoteli w Polsce, zwłaszcza w kontekście porównania do ubiegłego roku.