Pod koniec marca informowaliśmy o tym, że firma audytorska Roedl Audit rozwiązała umowę ze spółką Sfinks Polska S.A., a jako powody podała m.in. ryzyko naruszenia niezależności biegłego rewidenta i odpowiednich norm etycznych. Przedstawiamy dalszy ciąg tej sprawy.
Artykuł o zarzutach wobec Sfinks Polska przeczytasz tutaj.
Natychmiast poprosiliśmy o komentarz firmę audytorską Roedl Audit, niestety odmówiono nam komentarza w tej sprawie. Skierowaliśmy zatem swoje kroki do siedziby Sfinks Polska i po kilku dniach otrzymaliśmy odpowiedź. Była ona jednak nieco zaskakująca i po tak mocnych oświadczeniach i radykalnych decyzjach audytora nie spodziewaliśmy się tego co nam przekazano. Jednocześnie podkreślono, że to jedyny komentarz spółki w tej sprawie.
Informacje o opublikowaniu nowego raportu spółki przekazała nam agencja PR. Niestety żadna ze stron nie chce ujawnić szczegółów naruszenia przez Sfinks Polska norm etycznych czy niezależności biegłego rewidenta. Poniżej przedstawiamy treść raportu spółki, który otrzymaliśmy w odpowiedzi na nasze pytania.
„Zarząd Spółki Sfinks Polska S.A. („Sfinks”, „Emitent”) z siedzibą w Zalesiu Górnym, w nawiązaniu do raportu bieżącego nr 13/2021 informuje o zawarciu w dniu 31 marca 2021 r. z Roedl Audyt spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie („Firma Audytorska”) aneksu do Umowy o badanie i ocenę sprawozdania finansowego zawartej dnia 11.09.2020 r. („Aneks”).
Na jego podstawie doszło do wycofania przez Firmę Audytorską oświadczenia z dnia 18.03.2021 r. o rozwiązaniu Umowy oraz wyrażenia przez Emitenta zgody na powyższe. Emitent wyjaśnia, że intencją Sfinks oraz Firmy Audytorskiej jest kontynuowanie współpracy z zachowaniem wszelkich zasad wymaganych Kodeksem etyki IFAC , wobec czego doszło do zawarcia Aneksu. W wyniku podpisania Aneksu nie uległy zmianie istotne postanowienia Umowy, w tym w zakresie wysokości wynagrodzenia Firmy Audytorskiej.
W świetle powyższego umowa o badanie i ocenę sprawozdania finansowego z dnia 11.09.2020 r. pozostaje obowiązującą.”