Projekt Baltic Heritage Routes wdrażany jest od września 2017 roku przez grupę 11 partnerów z Polski, Szwecji, Niemiec oraz Litwy. Głównym celem projektu było zaprojektowanie oraz wdrożenie Bałtyckich Tras Przyrodniczych i Kulturowych (transgranicznych tras turystycznych), a także Podróży Marzeń Południowego Bałtyku. W tworzenie produktów turystycznych zaangażowane były również społeczności turystyczne.
Dzięki współpracy powstały zupełnie nowe produkty turystyczne, z których skorzystać mogą zarówno firmy turystyczne chcące wzbogacić swoją ofertę, jak i pojedynczy turyści szukający inspiracji na zbliżające się wakacje, majowy weekend czy ferie zimowe.
Mamy nadzieję, że stworzone trasy już wkrótce staną się doskonałym sposobem na spędzenie wolnego czasu i odetchnięcia po wszelkich restrykcjach związanych z pandemią Covid.
W ramach projektu zaprojektowano 8 niezwykłych tras tematycznych, obfitych w różnorodne atrakcje.
- Spływy kajakowe w regionie Południowego Bałtyku – Kajak to idealny sposób podróżowania po regionie Morza Bałtyckiego. Proponowana trasa prowadzi przez najpiękniejsze bałtyckie plaże, wydmy, dzikie lasy i malownicze jeziora.
- Podróże z windsurfingiem – Idealny wybór dla windsurferów i kitesurferów! Trasa pozwoli odkryć zróżnicowane plaże, wybrzeża, klimaty i kolory morza. Zapewni niesamowitą scenerię, począwszy od białych plaż i wysokich klifów, po szwedzkie szkiery.
- Śladami dawnych wierzeń i religii – W obszarze Południowego Bałtyku znajduje się kilka tysięcy świątyń i miejsc kultu związanych z wierzeniami i religią. Na potrzeby niniejszej trasy wybrano niemal 100 różnorodnych kościołów, świętych gór, sanktuariów i prehistorycznych cmentarzy znajdujących się w 18 lokalizacjach.
- Malownicza trasa nad wybrzeżem Południowego Bałtyku – Najpiękniejsze panoramy wybrzeża Morza Bałtyckiego, różnorodne morskie krajobrazy, przystanie lub zatoki, malownicze wsie o unikalnej architekturze i słynne obiekty kulturalne, a także aktywny wypoczynek: żeglarstwo, wycieczki statkiem, wyprawy rowerowe i wiele innych możliwości.
- Wyprawy do parków krajobrazowych – To najlepszy sposób na poznanie dzikiej strony przyrody. Trasa prowadzona jest w taki sposób, aby każdy mógł samodzielnie zaplanować własną podróż, zależnie od dostępnego czasu.
- Szlak Gryfitów – Co łączy zamki znajdujące się na polskich i niemieckich wybrzeżach z historią Skandynawii? Przenieś się do świata tajemnic i przygód wybierając powyższą trasę i odkryj czemu symbolem Pomorza jest Gryf.
- Tropem dzikiej przyrody – Piaszczyste plaże i pagórkowate tereny szwedzkiego regionu Skania, liczne rezerwaty przyrody, unikalne wyspy Ven i Ivö oraz wędkowanie nad rzeką Mörrum, która swoim wyjątkowym bogactwem przyciąga turystów z całego świata.
- Świat rybołówstwa – Podróż prowadzi wzdłuż wybrzeża Południowego Bałtyku przez małe porty rybackie, gdzie rybacy w dalszym ciągu spędzają dnie na lokalnych wodach i ciężko pracując, łowią świeże ryby.
Aby dowiedzieć się więcej na temat wybranych tras i ich atrakcji zapraszamy na stronę projektu. – https://southbaltic-tourist.eu/
Wszystkie z zaprojektowanych tras zostały przetestowane przez grupę ochotników, którzy dostarczyli wielu cennych informacji w kierunku ulepszenia atrakcyjności zaplanowanych podróży. Dzięki temu powstały również specjalne relacje filmowe, pokazujące piękno regionu Południowego Bałtyku.
Kilka przykładowych relacji:
- Śladami dawnych wierzeń i religii – https://youtu.be/2kDk6xVf7f8
- Spływy kajakowe w regionie Południowego Bałtyku – https://youtu.be/BFxyUu7nIcY
- Podróże z windsurfingiem – https://youtu.be/a1gzII9kj34
- Tropem dzikiej przyrody – https://youtu.be/lVsh3bAqJNk
Więcej relacji dostępnych jest na kanale YouTube projektu. – https://www.youtube.com/channel/UCg0SnTeU0f77GyYjkUOi9SQ
W każdym z krajów partnerskich projektu zorganizowano także specjalne seminaria dla biznesu. Ich celem było zachęcenie do wdrażania nowych ofert turystycznych związanych z Bałtykiem Południowym oraz skorzystania z bezpłatnego doradztwa w ramach projektu.
Więcej informacji na facebook’owym profilu projektu oraz stronie internetowej.
Projekt jest współfinansowany w ramach programu Interreg V-A Polska – Dania – Niemcy – Litwa – Szwecja (Południowy Bałtyk) 2014-2020 w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.