Poznaj trzy mniej znane fakty o historii Krakowa. Hotel Kossak z cyklem “Kraków. Nie taki oczywisty”

0
1230

Gdzie można zobaczyć czekoladę, któ na pamiątkę swojej wizyty zostawił Stanisław August Poniatowski, dlaczego warto zobaczyć kamienice przy ul. Retoryka, a także jaki związek z „Weselem” Wyspiańskiego ma kościół Mariacki? – Hotel Kossak w czasie pandemii przygotował na swoim kanale w serwisie Youtube.com cykl „Kraków. Nie taki oczywisty”, gdzie znajdziemy odpowiedzi m.in. na te pytania. Przewodnikiem po niezwykłych miejscach królewskiego miasta jest Jolanta Polańska. W ten sposób obiekt należący do sieci Osti-hotele stara się utrzymywać relację ze swoimi gośćmi. 

Wprowadzone przez Radę Ministrów ograniczenia w przemieszczaniu spowodowały, że w hotelach nocować mogą tylko osoby, które są w podróży służbowej lub w podróży związanej z wykonywaniem działalności gospodarczej, wykonujący zawód medyczny oraz pacjenci i ich opiekunowie. Do tego możliwe jest korzystanie z usług hoteli w czasie zgrupowań i współzawodnictwa sportowego. W efekcie gości jest, jak na lekarstwo.

W ciągu tygodnia zarezerwowane są pojedyncze pokojeprzyznaje Joanna Ostrowska, zarządzająca rodzinną siecią Osti-hotele, do której należą mieszczące się w centrum Krakowa – Hotel Kossak przy Wawelu, odwiedzany przez zagranicznych i krajowych gości biznesowych oraz Hotel Senacki przy ulicy Grodzkiej, do którego przyjeżdżają turyści z zagranicy. Trzecim w portfolio rodzinnej marki ma być Nobilum, usytuowany przy ul. Karmelickiej, którego otwarcie planowane jest w 2021. Z powodu pandemii otwarty jest tylko pierwszy z obiektów.

Jednak mimo trudnej sytuacji, hotel nie przerywa stałej komunikacji ze swoimi gośćmi.

Klienci przestali podróżować, ponieważ z jednej strony nie mogą tego robić, ale też, nawet jeżeli taka możliwość jest, ponieważ nie czują się w podróży bezpiecznie. Tym bardziej ważny jest dla nas stały kontakt z nimi, odczytywanie ich prawdziwych potrzeb i powolne odbudowywanie ich chęci do podróży. Z jednej strony zależy nam na pokazywaniu standardów bezpieczeństwa w hotelu, a z drugiej strony utrzymywanie stałej więzi z naszymi klientamimówi Joanna Ostrowska.

Robimy to od samego początku. Do tego celu wykorzystujemy media społecznościowe. Zależy nam na kontakcie zarówno z gośćmi, którzy już odwiedzili nasz hotel, ale także i z tymi, którzy dopiero będą wybierać obiekt, chcąc odwiedzić Kraków. W mediach społecznościowych Hotelu Kossak zachęcaliśmy już do wspólnego gotowania, ćwiczeń z trenerem personalnym, czy wspólnych spacerów po nieoczywistych miejscach Krakowa z przewodniczką Jolantą Polańskąwylicza Joanna Ostrowska.

Cykl materiałów wideo „Kraków. Nie taki oczywisty” można oglądać na youtubowym kanale Hotelu Kossak od kilku miesięcy. To szansa, aby poznać miejsca bardziej i mniej znane. Nie brakuje opowieści związanych z krakowskim Rynkiem i tego, co tam możemy zobaczyć, sporo poświęcono kulturze żydowskiej. Wspólnie odwiedzamy także Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, czy zamek w Pieskowej Skale ze słynną Maczugą Herkulesa. Oglądający mają okazję spacerować po znanych nekropoliach: cmentarzu Salwatorskim oraz Rakowickim. Nie brakuje także opowieści związanych z niełatwą historią (jeden z odcinków poświęcony został Obozowi Pracy i Obozowi Koncentracyjnemu Płaszów, a drugi Kamieniołowi Liban). Poznajemy także sylwetki związanych z Krakowem takich osób jak: Stanisław Wyspiański, Piotr Skrzynecki, czy Teodor Talowski. Obok wiadomości już znanych w materiałach nie brakuje także ciekawostek, które trudno znaleźć w przewodnikach.

Jedna z nich dotyczy Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius.

Będąc w auli uniwersyteckiej, turyści kłaniający się wizerunkom sławnych profesorów akademickich, zobaczą tabliczkę, a na niej wyryte słowa: „Więcej znaczy rozum, niż siła” – ta dewiza uniwersytetu to dzieło jednego z najsławniejszych profesorów Karola Estreichera Juniora. Estreicherowi zawdzięczamy rewindykację dzieł sztuki polskiej zrabowanej przez Niemców, a także utworzenie wspaniałego muzeum w Collegium Maius, gdzie można m.in.  oglądać… czekoladę, którą na pamiątkę wizyty zostawił ostatni król polski Stanisław August Poniatowskiopowiada Jolanta Polańska, krakowska przewodniczka, która jest gospodynią cyklu “Kraków. Nie taki oczywisty”.

Materiał wideo: https://tiny.pl/78jbt

Inna historia wiąże się z dramatem „Wesele” oraz kościołem Mariackim.

20 listopada 1900 roku w świątyni odbył się jeden z najsłynniejszych ślubów – Lucjan Rydel, krakowski poeta poślubił chłopkę Jadwigę Mikołajczykówną z pobliskich Bronowic. Na motywie tych wydarzeń, znany krakowski poeta, dramaturg, malarz Stanisław Wyspiański napisał arcydzieło polskiej literatury, dramat “Wesele” – przypomina Jolanta Polańska. – Jeden z najsławniejszych zegarów kościoła to zegar słoneczny z napisem “Dni nasze krótkie jak cień na ziemi, a nie masz żadnego przedłużenia!” – to również swoiste memento mori dla współczesnego człowieka. Nieśmiertelna natomiast wydaje się melodia hejnału – uśmiecha się krakowska przewodniczka.

Materiał wideo: https://tiny.pl/78jbc

Ciekawe miejsce w Krakowie, a rzadko odwiedzane przez turystów, to znajdujący się przy ul. Retoryka kompleks budynków pochodzących z przełomu XIX i XX wieku. Zostały one w większości zaprojektowane przez wybitnego architekta Teodora Talowskiego, nazywanego czasem „galicyjskim Gaudim”.

Wśród nich jest kamienica  “Pod śpiewającą żabą”, na froncie której można dostrzec grającą na mandolinie żabę. Nie bez powodu. Pod koniec XIX wieku w tym miejscu mieściła się szkoła muzyczna, a z pobliskiej rzeki Rudawy można było usłyszeć kumkanie żab – zauważa Jolanta Polańska. – Budynek jest przykładem eklektyzmu w architekturze, charakteryzuje go asymetria, a cegły, z których powstał, zostały wykonane specjalną techniką, tak aby nawiązywały do wyglądu tych średniowiecznych. Dzięki temu kamienica sprawia wrażenie starszej, niż jest w rzeczywistość. Jej charakter podkreślają dodatkowo kute zdobienia fasady. Na budynku wyryta została także sentencja „Życie krótkie, sztuka wieczna”, a także „Śpiesz się powoli” – mówi Jolanta Pieńkowska.

Materiał wideo: https://tiny.pl/78p7z

Więcej opowieści z serii “Kraków. Nie taki oczywisty” można znaleźć na profilu Hotelu Kossak w serwisie YouTube https://tiny.pl/7ngkw

***

Osti-hotele to rodzinna, krakowska sieć hoteli i restauracji, które mieszczą się w samym sercu Krakowa. W jej skład wchodzą takie obiekty jak: Hotel Senacki, Hotel Kossak oraz pięciogwiazdkowy Hotel Nobilium, którego otwarcie zaplanowane jest na wiosnę 2021 roku. Joanna Ostrowska, zarządzająca siecią jest częścią inicjatywy Kraków Network, organizowanej przez Krakowskie Biuro Festiwalowe. Tworzy ją silna grupa ludzi z różnych sektorów turystyki, którzy wpływają na zwiększenie liczby wydarzeń organizowanych w Krakowie i renomę małopolskiego jako miejsca ciekawych wydarzeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.