O ile na etapie projektowania można wprowadzać zmiany, o tyle w otwieranym lub już funkcjonującym hotelu trzeba dostosować się do istniejących warunków. Ale jak to zrobić, jeśli trafiły nam się uciążliwe i bardzo wymagające powierzchnie?
Przede wszystkim należy wiedzieć, z czym ma się do czynienia. Rozpoznanie rodzaju powierzchni, która ma być sprzątana jest pierwszym krokiem do sukcesu. Wiedza taka pozwala na dobranie odpowiednich środków czystości oraz technik sprzątania w taki sposób, aby nie tylko wyczyścić daną powierzchnię, ale również (albo nawet przede wszystkim) jej nie zniszczyć.
Jakie powierzchnie sprawiają zatem największe problemy i jak sobie z nimi radzić?
Marmur
Ze względu na swoje właściwości fizyczne i piękny wygląd marmur zalicza się do najbardziej szlachetnych materiałów wykorzystywanych w obiektach hotelowych. Jest on odzwierciedleniem prestiżu, luksusu i elegancji. Należy jednak pamiętać, że jest on kamieniem nieodpornym na środowisko kwasowe. Jest to szczególnie problematyczne jeśli chodzi o obszar sanitariatów, gdyż to właśnie w łazienkach czy toaletach najczęściej stosowanymi preparatami są te mające odczyń kwaśny (których zadaniem jest przede wszystkim usuwanie kamienia).
Niestety dla marmuru kontakt z kwaśnym środkiem czystości jest bardzo szkodliwy – nawet jeśli jest krótkotrwały to i tak może spowodować zmatowienie, plamy oraz zniszczenie wierzchniej warstwy, których nie da się usunąć przy użyciu chemii (wtedy wchodzi w grę tylko ingerencja w strukturę kamienia – np. kosztowna i czasochłonna krystalizacja, która przywróci właściwy wygląd powierzchni).
Dlatego tak ważne jest stosowanie profesjonalnych, odpowiednich dla danego podłoża środków czystości. Współpracując z właściwym kontrahentem powinniśmy otrzymać preparat lekko zasadowy, który skutecznie usunie osady oraz kamień wodny, a jednocześnie będzie bezpieczny dla czyszczonej powierzchni (tak jak LH 326 marki Gricard – środek do usuwania kamienia wodnego i odtłuszczania powierzchni z kamienia naturalnego w obszarze łazienek).
PCV (polichlorek winylu)
PCV nie jest może materiałem szczególnie trudnym w utrzymaniu, jednak problem pojawia się kiedy mamy do czynienia z podłożem zarysowanym. Brud wchodzi wówczas w rysy i nie można go usunąć podczas standardowego sprzątania, co więcej każdorazowo utrwala się on w zagłębieniach. Bardzo ważne jest więc zastosowanie odpowiednio dobranego, profesjonalnego preparatu, który będzie posiadał dużą siłę rozpuszczania i wyciągania brudu, będzie miał właściwości odtłuszczające, a przy tym nie będzie się odkładał. Środek taki powinien szybko wysychać, nie pozostawiając smug. Wszelkie wymienione cechy posiada preparat LH 309 z linii hotelowej Gricard.
Podłogi o mocno chropowatej strukturze, np. porowate i antypoślizgowe płytki, żywice epoksydowe oraz żywice pokryte piaskiem kwarcowym
Wspomniane podłoża charakteryzują się wysoką użytecznością, wytrzymują duży ruch i duże obciążenia, przy wybranych typach pełnią również rolę dekoracyjną. Mimo tylu pozytywnych cech, nie można nie wspomnieć o problemach wynikających z chropowatej struktury tych powierzchni. W liczne pory i szczeliny głęboko wnika brud. Standardowo dostępne na rynku produkty myją tylko wierzchnią część takiego podłoża, nie tylko zostawiając, ale i utrwalając brud w głębszych warstwach.
Mając na uwadze powyższe trudności, firma dostarczająca środki czystości powinna zapewnić nam silnie penetrujący preparat na bazie środków powierzchniowo czynnych i rozpuszczalników, który wniknie w strukturę materiału i głęboko penetrując mytą powierzchnię, rozpuści brud i wydobędzie go na zewnątrz (np. Gormet z linii obiektowej Gricard).
Zapraszamy do zapoznania się z aktualnym katalogiem firmy dedykowanym sektorowi HoReCa: http://www.gricard.pl/katalogi/katalog-horeca. Gricard Polska – producent profesjonalnych środków czystości dla sektora HoReCa.