Krajowe firmy z coraz bogatszą paletą eko zamienników dla plastiku

0
1810
Odkąd przedstawiciele Unii Europejskiej wyszli z propozycją zakazu handlu niektórymi plastikowymi produktami, w gronie wielu firm oferujących asortyment dla sektora HoReCa pojawiły się obawy. Mimo że przyjęta niedawno ustawa zostanie wprowadzona w życie dopiero za trzy lata, systematycznie pojawiają się na rynku nowe wyroby stanowiące przyjazną środowisku alternatywę dla tworzyw sztucznych.

Pod koniec października unijni komisarze wprowadzili zakaz dystrybucji plastikowych „jednorazówek”, do których wlicza się patyczki higieniczne, plastikowe talerze, słomki i mieszadełka do napojów, patyczki do balonów, a także pojemniki na fast foody. Wskaźnik ilości plastikowych odpadów generowanych w ciągu życia przez każdego mieszkańca Starego Kontynentu jest niesamowicie wysoki, dlatego też coraz więcej przedsiębiorstw proponuje zamienniki biodegradowalne.

Jednym z krajowych pionierów ekologicznych wyrobów jest Jerzy Wysocki. Zarządzana przez niego firma Biotrem specjalizuje się w produkcji jednorazowych naczyń wykonanych z otrąb pszennych. Poza głównym budulcem, do wytworzenia bezpiecznego dla środowiska produktu potrzeba jedynie wody, wytłaczarki i odpowiedniej temperatury. W organicznych naczyniach podawać można potrawy zimne i ciepłe, a co najważniejsze – są one w pełni jadalne.

Bardzo powszechny stał się również problem utylizacji plastikowych toreb, które rozkładają się przez kilkaset lat. Popularne „reklamówki” można jednak zamienić na torby z siatki bawełnianej.

Kolejne pionierskie rozwiązanie propaguje browar rzemieślniczy Inne Beczki, który postawił na biodegradowalne uchwyty do pakowania puszek wykonane z odpadów pszenicy i jęczmienia. Coraz większą popularność zyskują też drewniane mieszadełka oraz szklane czy bambusowe słomki do napojów.

Trudno w tym momencie określić, jak duże piętno odciśnie trend ekologiczny na całym rynku, lecz można być pewnym, iż mocno w nim namiesza. Konkurencja nie może przecież pozostawać w tyle i zapewne prędzej czy później także zaproponuje swoje alternatywy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.