Rada Przemysłu Spotkań i Wydarzeń TUgether nabywa prawa federacji organizacji branżowych.

0
1067
Fot.: TUgether

W dniu 15 grudnia 2021 roku, w siedzibie Pracodawców RP, odbyło się uroczyste podpisanie Aktu Założycielskiego Rady Przemysłu Spotkań i Wydarzeń TUgether, mającej działać odtąd w formule federacji, która skupia piętnaście czołowych organizacji branżowych, reprezentujących ponad 2000 podmiotów z przemysłu spotkań i wydarzeń w Polsce.

Dzięki nadaniu TUgether formy prawnej, Rada staje się w pełni profesjonalną, ustrukturyzowaną platformą do reprezentacji interesów kilkunastu branż w przestrzeni publicznej. To wspólny, merytoryczny i mocny głos oraz siła argumentów całego sektora odpowiadającego za 1,5-3 % PKB.

Misją Rady z nową osobowością prawną będzie integracja i systemowe wsparcie sektora MICE (eventy, targi, kongresy, konferencje, Incentive travel), usług hotelarskich, organizatorów wydarzeń rozrywkowo-artystycznych, usług transportowych, czy techniki estradowej. Założenia te będą realizowane poprzez stałe podnoszenie świadomości tego sektora i jego specyfiki zarówno w odbiorze społecznym, jak i w dialogu z instytucjami państwowymi i decydentami. Rada będzie stawiała na działania promocyjne, jak i szkoleniowe. Celem Tugether będzie także systemowa praca nad pozyskiwaniem narzędzi, środków i partnerów, w celu stworzenia rzetelnej mapy pomocy i funduszy, które mogą wesprzeć ten przemysł w procesie odbudowy po pandemii. TUgether będzie też pracować nad wyceną realnej wartości i podkreśleniem roli przemysłu spotkań i wydarzeń w polskiej gospodarce, budowaniem jego innowacyjnego potencjału.

Na środowym spotkaniu powołano organy federacji. Na prezesa zarządu powołano Łukasza Adamowicza, wiceprezesa SOIT.
Wiceprezesi federacji to:
-Marcin Mączyński / Sekretarz Generalny IGHP,
– Paula Fanderowska / Prezes SKKP,
– Łukasz Klimczak /Członek Zarządu KAE SAR,
– Mikołaj Ziółkowski / Prezes SOIAR
– Paweł Orłowski /Członek Zarządu PIPT

Członkowie Zarządu:
– JJ Singh – prezes Zrzeszenia Agentów IATA
– Katarzyna Gadomska – Członek Zarządu towarzyszenia Branży Eventowej SBE
Zgodnie ze statutem pierwsza kadencja zarządu federacji to okres jednego roku, po którym nastąpią wybory na kolejną, pełną tj. 2-letnią kadencję.

Powołana została również Komisja Rewizyjna (również na jednoroczną kadencję), w składzie:
1. Grażyna Grot-Duziak – Prezes SITE Polska
2. Dagmara Chmielewska – Prezes Stowarzyszenia Branży Eventowej SBE
3. Anna Woda – Sekretarz Generalny Stowarzyszenia Kongresy Konferencje w Polsce SKKP

„To ważny krok dla polskiego przemysłu spotkań i wydarzeń. To symboliczne podsumowanie 22 miesięcy pracy wielu osób i organizacji najpierw w TUgether a następnie Radzie Przemysłu Spotkań i Wydarzeń. Zakładając Federację potwierdzamy decyzje naszych organizacji, aby pandemiczny zryw, który nas zjednoczył, zamienił się w formę trwałą. Nasza federacja jest brakującym ogniwem w debacie publicznej, gdzie przed powstaniem TUgether dobrze reprezentowany był obszar turystyki indywidualnej i hotelarstwa. Nauczyliśmy się w czasie pandemii jak ważna jest dla nas odpowiednia reprezentacja. Przed nami praca przy odbudowie rynku spotkań i wydarzeń, podkreśleniu jego wartości dla klientów i gospodarki, wzmocnieniu organizacji członkowskich, ale także przy tworzeniu struktur powstającej Federacji. Pierwszy Zarząd którego mam zaszczyt zostać Prezesem będzie miał duży wpływ na kształt powstającej organizacji” – Łukasz Adamowicz – prezes RPSiW TUgether i wiceprezes Stowarzyszenia Organizatorów Incentive Travel.

„Rada Przemysłu Spotkań i Wydarzeń zawiązana w formule federacji jest parasolową organizacją zrzeszająca wszystkie branżowe stowarzyszenia. Pandemia Covid 19 zmobilizowała nas do wspólnego działania pod szyldem Tugether, a teraz nadszedł czas, by w sposób formalny jednocząc reprezentację całego sektora działać w sposób sformalizowany na rzecz naszego rozwoju” – Paula Fanderowska, wiceprezes RPSiW Tugether i prezes Stowarzyszenia Kongresy i Konferencje w Polsce

„Po ponad dwudziestu miesiącach pandemii poczuliśmy, że musimy ustrukturyzować i sformalizować Radę Przemysłu Spotkań i Wydarzeń. Ciało, które do tej pory nie miało osobowości prawnej i istniało na zasadzie dobrej woli i umowy słownej wielu organizacji, w tym momencie będzie mogło realizować swoje własne projekty, starać się o dotacje czy prowadzić działalność gospodarczą. Czuję, że to jest historyczny moment. Klub Agencji Eventowych ma dziś ważny głos w tej organizacji! Będziemy w dalszym ciągu walczyć o nasz rynek i eventy” – Łukasz Klimczak, wiceprezes RPSiW Tugether i członek zarządu Klubu Agencji Eventowych SAR.

„Dzisiaj trzeba głośno mówić jak ważnym dla całej gospodarki, a szczególnie jej odbudowy i rozwoju jest przemysł spotkań i wydarzeń. Naprawdę nie stać nas na to, aby przegrać w rosnącej po pandemii globalnej konkurencji. Tym bardziej, że organizacja targów, kongresów, konferencji i innych wydarzeń obok tego, że przynosi wiele bezpośrednich korzyści finansowych dla innych branż, wspiera również upowszechnianie nowych technologii i innowacji, kształtuje wizerunek kraju i regionów, a przede wszystkim stymuluje obrót handlowy i działalność eksportową. Federacja TUgeher pozwala nam, aby głos w tej sprawie brzmiał donośniej i uświadamiał decydentom wagę przemysłu spotkań i wydarzeń.” – Paweł Orłowski, wiceprezes RPSiW Tugether i członek Rady Polskiej Izby Przemysłu Targowego.

Współgospodarzem wydarzenia był Pan Andrzej Malinowski, Prezydent Pracodawców RP, który – oprócz słów wsparcia i uznania dla determinacji sztabu kryzysowego z marca 2020 r. – podał kilka trzeźwiących wskazówek do dalszego, skutecznego działania Rady, niezależnie od aktualnych uwarunkowań politycznych.

Gośćmi uroczystości byli także przedstawiciele administracji państwowej: Pan Dominik Borek – Dyrektor Departamentu Turystyki w MSiT, Pan Rafał Szlachta – Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, oraz Pan Kamil Rybikowski – Dyrektor Biura Rzecznika MŚP.

W debacie podczas spotkania wybrzmiała konieczność kontynuowania dialogu z administracją państwową i szeroko rozumianą sceną polityczną, by nigdy już nie trzeba było udowadniać, że przemysł spotkań i wydarzeń jest kołem zamachowym polskiej gospodarki i zasługuje na realne wsparcie i stałe miejsce przy stole rozmów o stabilizacji rozwoju polskiej gospodarki.

„Firmy tworzące branżę przemysłu spotkań mają mocny głos i wpływają na szereg działań, jakie będziemy realizować w przyszłym roku” – potwierdził Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, Rafał Szlachta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.