Rynek hotelowy rośnie w siłę. Powstanie ponad 8 tysięcy nowych pokoi

0
1657
Firma Walter Herz przygotowała raport o rynku hotelarskim, w którym między innymi można przeczytać, iż w samym 2018 roku do użytku gości zostanie oddanych ponad 8 tysięcy nowych pokoi hotelowych. Okazuje się, że w kraju nad Wisłą popyt na usługi w tym sektorze stale rośnie.

Eksperci z Walter Herz szacują, że baza hotelowa w Polsce liczy aktualnie ponad 2700 obiektów, które oferują swoim gościom łącznie ponad 135 tys. pokojów. Ich zdaniem w 2018 roku powstanie kolejnych 8 tys. pokojów, co przełoży się na wzrost podaży o 6%. Analitycy zauważają jednak, że choć krajowy rynek hotelarski mozolnie zwiększa zasoby, w Polsce nadal brakuje obiektów noclegowych.

O wzrastającym zapotrzebowaniu na noclegi informuje także GUS. Z Badań organu administracji rządowej wynika, że liczba bukowanych pokojów hotelowych w obiektach zlokalizowanych na terenie Polski od sześciu lat systematycznie rośnie o kilka punktów procentowych.

Tendencja wzrostowa we wskaźnikach operacyjnych hoteli mobilizuje inwestorów do większej aktywności, co z kolei owocuje nowymi, atrakcyjnymi obiektami powstającymi corocznie w naszym kraju.

Największym potencjałem wzrostu charakteryzuje się rynek warszawski. W stolicy, w znacznie większym stopniu niż w innych polskich miastach, popyt na noclegi generują jednak goście biznesowi. Ponadto po organizacji Mistrzostw Europy w 2012 roku Warszawa zaczęła być postrzegana przez turystów jako znacznie ciekawszy kierunek podróży.

Stołeczny rynek to w tym momencie 90 hoteli dysponujących pokojami w łącznej liczbie 13,5 tys. Zdaniem statystyków z Walter Herz w bieżącym roku podaż w Warszawie ma osiągnąć rekordowy poziom. W obiektach, których inauguracja zaplanowana jest na 2018, oddanych zostanie do użytku około 2 tys. pokojów. Najbardziej prestiżowe z nich to Four Points by Sheraton ze 192 pokojami, dwa hotele Ibis Styles (łącznie 400 pokojów), Krakowska Residence (ponad 350), Vienna House (164), Renaissance (225) czy Raffles Europejski (106). Najnowsze transakcje hotelowe zawarte w Warszawie dotyczą jeszcze m.in. dwóch pięciogwiazdkowych obiektów – Westin i Radisson Blu oraz czterogwiazdkowego Holiday Inn Warsaw City Center.

Miejsce na realizację nowych projektów hotelowych znajdzie się także w Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście czy Poznaniu. To właśnie największe miasta w Polsce stanowią dla międzynarodowych inwestorów wyjątkowo atrakcyjną lokalizację. Krakowski rynek hotelarski, drugi co do wielkości po Warszawie, liczy obecnie 150 hoteli, w których znajduje się ponad 10 tys. pokoi. Zapotrzebowanie na noclegi w stolicy Małopolski istotnie wzrosło, gdyż Wawel i Sukiennice to miejsca coraz chętniej odwiedzane przez turystów.

Według szacunków Walter Herz w hotelach, które w tym roku zostaną wybudowane w Krakowie, powstanie około 500 nowych pokojów. Większością z nich dysponować będzie hotel B&B (130) i położony w dzielnicy Kazimierz hotel Puro (228).

Stabilne wyniki operacyjne krakowskich hoteli powodują, iż zlokalizowana na południu kraju aglomeracja jest jeszcze bardziej atrakcyjna dla międzynarodowych przedsiębiorców. Ostatnie krakowskie inwestycje w tym sektorze dotyczyły pięciogwiazdkowego hotelu Sheraton i trzygwiazdkowego hotelu Vienna House Easy.

Także w Trójmieście nastąpi istotna zwyżka – w tym roku powstanie tam około tysiąca nowych pokojów, a więc dwa razy więcej niż w Krakowie. Najciekawsze projekty to hotel Deo (354 pokojów), Hampton by Hilton (154), IBB (90) oraz Focus Premium (70). W hotelach zlokalizowanych w Gdańsku, Gdyni i Sopocie aż 44% noclegów generują goście zagraniczni, głównie z Niemiec i północy Europy, którzy mogą wybierać spośród 80 hoteli dysponujących 6 tys. pokojów.

20 obiektów mniej znajduje się obecnie w stolicy Dolnego Śląska. Jak wyliczyli analitycy Walter Herz, w tym roku zasoby wrocławskiego rynku hotelarskiego zwiększą się z 5100 do nawet 5350 pokojów. Mimo bardzo atrakcyjnej lokalizacji (m.in. tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 i nagroda dla najlepszego europejskiego celu podróży w 2018 roku w konkursie European Best Destination), średnie ceny noclegów w porównaniu z innymi polskimi aglomeracjami kształtują się tu na znacznie niższym poziomie.

Pozytywne prognozy rozwoju dotyczą też rynku poznańskiego, na którym funkcjonuje aktualnie 61 hoteli posiadających 3,7 tys. pokojów. Do końca roku Poznań ma wzbogacić swoje zasoby o kolejne 400 pokojów. W stolicy Wielkopolski otwarte zostaną m.in. hotele Hampton by Hilton (117 pokojów), Altus (109) i Focus (94).

W Poznaniu ruch hotelowy generują głównie goście biznesowi, m.in. ze względu na siedzibę Międzynarodowych Targów Poznańskich. Niemniej jednak rozpoznawalność tej lokalizacji wśród turystów zagranicznych wciąż kształtuje się na niskim poziomie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.