Marnowanie jedzenia w gastronomii to częsty problem. Wynika to z faktu, że nie da się codziennie zużywać wszystkich zamówionych i przechowywanych w lokalu składników. Efektem tego są spore straty. W tym artykule wyjaśnimy, jak zapobiec marnowaniu produktów i zacząć efektywniej zarządzać żywnością w gastronomii.
Dlaczego straty żywności są tak częste?
Marnowanie jedzenia w branży gastronomicznej to powszechny kłopot pojawiający się na każdym etapie działalności. Zbyt duża ilość zakupionej żywności, która następnie jest niewłaściwie przechowywana, szybko przestaje nadawać się do spożycia. Częstym problemem jest także nadprodukcja posiłków oraz rezygnacja z wydania pracownikom lub gościom dań, które nie zostały sprzedane po całym dniu pracy. Jak zatem zminimalizować straty żywności w lokalu?
Efektywne zarządzanie magazynem
Najlepszym rozwiązaniem, pozwalającym wydajniej zarządzać miejscem magazynowym jest aplikacja GoStock. Dzięki niej manager lokalu może z dowolnego urządzenia i miejsca na świecie dokładnie kontrolować ilość dostępnych produktów. System generuje także raporty z zakupów i dostaw, przez co zarządzanie magazynem staje się jeszcze bardziej precyzyjne.
Kontrola ilości produktów
Raporty tworzone przez system dostarczają wielu przydatnych danych, w tym o słabo sprzedających się towarach. Aplikacja pozwala na wgląd do wszystkich stanów magazynowych, a także wysyła powiadomienia o przekroczonych stanach minimalnych poszczególnych produktów. Dzięki takiemu rozwiązaniu najlepiej sprzedające się towary zawsze są uzupełnione na czas. Zmniejsza to ilość dodatkowych zamówień oraz zalegających w magazynie niepotrzebnych surowców, czego efektem jest ograniczenie kosztów oraz strat żywności.
Regularna i efektywna inwentaryzacja
Przeprowadzanie inwentaryzacji pozwala nie tylko spełnić wymogi formalne, ale także zebrać ważne informacje na temat działalności lokalu. Na podstawie zgromadzonych danych określa się rzeczywisty stan produktów, a także sprawdza sposób ich przechowywania. Regularne przeprowadzanie tego typu kontroli w tradycyjny sposób jest jednak dość kłopotliwe. Często pojawiają się pomyłki w obliczeniach, które powodują niepotrzebne straty. Rozwiązaniem usprawniającym i ułatwiającym to zadanie jest aplikacja do inwentaryzacji. Narzędzie pozwala przeprowadzić cały proces przy użyciu smartfona, wagi oraz kodów kreskowych. Co więcej, wszystkie zebrane dane przechowywane są w bezpiecznej chmurze, dzięki czemu można do nich zajrzeć w dowolnym momencie. Taka organizacja to podstawowy krok do efektywnego waste management.
Dobre planowanie przyszłych zakupów
Wszystkie zakupy towarów warto planować z wyprzedzeniem. Pozwala to uniknąć spontanicznych zamówień, które niekoniecznie odpowiadają faktycznym potrzebom lokalu. Narzędziem usprawniającym ten proces jest program do składania zamówień GastroSupplier. Specjalny system umożliwia sporządzanie dokładnych list zakupów, przez co zamówienia odpowiadają aktualnym potrzebom lokalu. Aplikacja zestawia także najkorzystniejsze cenowo produkty, przez co nie tylko ogranicza straty żywności, ale też pozwala zredukować koszty. Rozwiązanie skutecznie ogranicza straty żywności, a także pozwala zaoszczędzić czas i zmniejszyć koszty.
Więcej sposobów na efektywne zarządzanie żywnością
Wprowadzanie praktyk waste management warto zacząć od małych kroków, które stopniowo przyniosą duże zmiany. Uświadamianie pracowników oraz przemyślane zakupy to bardzo dobry początek. Ciekawym pomysłem jest także sprzedaż za połowę ceny pod koniec dnia dań, które nie zostały wykupione. Na rynku dostępne są specjalne aplikacje pozwalające znaleźć klientów chętnych na takie zakupy. Warto także określić wielkość sprzedawanych porcji posiłków lub usunąć z menu gorzej sprzedające się dania.
Coraz więcej lokali gastronomicznych zaczyna wprowadzać działania z zakresu waste management. Aby ograniczyć koszty oraz straty żywności konieczne są nie tylko chęci, ale i odpowiednie rozwiązania technologiczne, które efektywnie poprawią działanie lokalu. Więcej o tego rodzaju narzędziach dowiesz się odwiedzając GoPOS.