Zapraszamy do zapoznania się z wywiadem z Szymonem Lachem, dyrektorem Dworzyska w Szczawnie-Zdroju i wykładowcą na Akademii Leona Koźmińskiego, który opowiada o studiach podyplomowych „Zarządzanie hotelami”. To doskonała okazja, aby dowiedzieć się, jak ten kierunek może przyczynić się do Twojego rozwoju w branży hotelarskiej. Rozmowa ujawnia szczegóły programu, praktyczne podejście do nauki i znaczenie networking’u w karierze hotelarskiej.
Rusza rekrutacja na kolejny rok studiów podyplomowych na Koźmińskim, o kierunku „Zarządzanie hotelami”. To szansa dla osób, które wiążą swoją karierę zawodową z hotelarstwem. Pierwsze pytanie jakie nasuwać się może zainteresowanym, „co mi dadzą takie studia?”. Co byś im odpowiedział?
Przewrotnie odpowiedziałbym, że każde studia dadzą dokładnie tyle ile każdy indywidualnie będzie chciał z nich wynieść. Jednak precyzując odpowiedź, te studia mają na celu uporządkować i poszerzyć wiedzę z zakresu zarządzania obiektem noclegowym. Studentami są hotelarze na różnym etapie kariery, dlatego wartością samą w sobie jest wymiana doświadczeń i żywe dyskusje. Osobiście uważam jednak, że absolutnie największą wartością tych studiów jest networking, poznanie koleżanek i kolegów „po fachu” oraz wykładowców którzy są praktykującymi hotelarzami z olbrzymim doświadczeniem.
Ile będzie praktyki, a ile teorii?
Bardzo duży nacisk, tworząc program, kładłem na aspekt praktyczności zajęć. Dobrym przykładem są finanse, rachunkowość zarządcza. Zajęcia z Panem Cezarym Sarneckim są od początku do końca zajęciami praktycznymi, studenci korzystają z excela i liczą kolejne zadania. Dzięki temu praktycznie z dnia na dzień mogą wykorzystać nową wiedzę w codziennej pracy.
Kogo znajdziemy wśród wykładowców, kto z nich jest czynnym hotelarzem i co każdy z nich będzie chciał przekazać studentom?
Wykładowcami są hotelarze, przedsiębiorcy którzy na hotelarstwie zjedli zęby. Wśród prowadzących zajęcia są m.in. Marta Hancock Vice President Revenue Management for Managed Hotels Central & Eastern Europe at Accor, która jak łatwo się domyślić poprowadzi zajęcia dot. revenue managementu. Maciej Straus skupia się na skutecznej organizacji pracy oraz tematyce HRowej. Karol Weber koncentruje się na swoim ulubionym temacie czyli wysokiej jakości obsługi gości, a Blanka Retmańska-Man dosadnie i bez owijania w bawełnę mówi jak sprzedawać.
Jak długo trwa nauczanie, ile jest zjazdów, jak często?
Program rozłożony jest na 11 zjazdów, z których część odbędzie się online dla wygody studentów, aby nie trzeba było co kilka weekendów przyjeżdżać do Warszawy. Jest to hybrydowe rozwiązanie, które sprawdziło się przy poprzednich edycjach.
Takie studia to poza poświęceniem czasu, także wydatek. O jakich kwotach mówimy?
Powiedziałbym raczej, że to inwestycja w siebie, w swoją przyszłość, a nie jednorazowy wydatek. Cały koszt to 9000 zł (dostępne są zniżki i/lub system płatności ratalnej).
Czy poza nauką są organizowane jakieś elementy integracyjne, networkingowe? Jak to wygląda?
Jednym z elementów kierunku jest spotkanie w hotelu Warsaw Sofitel Victoria, który jest partnerem kierunku. Studenci spotykają się z managerami działów, którzy opowiadają o swojej pracy. Hotel jako partner kierunku, przygotował dla studentów bardzo atrakcyjne stawki noclegowe.
Dla kogo są takie studia? Czy tylko dla aspirujących na stanowiska menedżerskie w hotelach, czy także dla doświadczonych dyrektorów hoteli?
Przede wszystkim dla osób, które chcą się rozwinąć w obszarze hospitality, awansować w strukturach firmy. Nie zmienia to faktu, że mieliśmy w poprzednich edycjach managerów z większym doświadczeniem, którzy wybrali te studia aby odświeżyć, przypomnieć sobie pewne obszary i poznać hotelarzy z innych części kraju.
Mając na uwadze poprzednie edycje, które zajęcia cieszą się największym zainteresowaniem?
Z przeprowadzonych ankiet wynika, że zajęcia z Maciejem Strausem były jednymi z tych najwyżej ocenionych.
Czy masz informacje od absolwentów z poprzednich lat, jak studia przełożyły się na ich pracę? Czy dzięki studiom awansowali lub zdobyli pracę, o którą się starali, czy pozyskana wiedza jest im przydatna w codziennej pracy w hotelach?
Tak i powiem szczerze, że jest to dla mnie największa motywacja i nagroda gdy widzę jak absolwenci rozwijają się po studiach. Jeden ze studentów awansował z managera recepcji na zastępcę dyrektora hotelu. Jeszcze inna absolwentka zmieniła hotel pięciogwiazdkowy na inny tej samej rangi zostając dyrektorem operacyjnym. Przyjemnie obserwuje się rozwój zawodowy studentów.
I na koniec, gdzie i do kiedy należy się zgłosić? Gdzie można uzyskać więcej informacji?
Więcej informacji na temat kierunku można znaleźć na stronie: https://www.kozminski.edu.pl/pl/oferta-edukacyjna/studia-podyplomowe/zarzadzanie-hotelami