Tomasz Szuba (Venturis HoReCa): „Myślimy o kilku rynkach zagranicznych”

0
2045
Każdego roku mieszkaniec Polski marnuje średnio ok. 260 kg żywności, co w skali miesiąca daje ok. 35 kg. Problem marnotrawstwa jedzenia jeszcze bardziej dotyka krajów wysoko rozwiniętych, na czele ze Stanami Zjednoczonymi, gdzie z tego tytułu rokrocznie przepada blisko 218 miliardów $. Skala zjawiska natchnęła Tomasza Szubę, aby wspólnie z gronem specjalistów opracować system KuMin.Sys, który ma wspierać monitoring oraz planowanie działań kuchni w celu ograniczania ilości odpadów spożywczych. Z prezesem firmy Venturis HoReCa porozmawialiśmy na konferencji biznesowej Hotel Meeting, tuż po wręczeniu nagrody za najbardziej innowacyjny produkt 2018.

Co sądzicie Państwo o ostatniej edycji konferencji Hotel Meeting w wydaniu Businesswoman Edition i formule szybkich spotkań biznesowych – Business Speed Datingu?

Bardzo ciekawa i bardzo istotna impreza na rynku gastro. Bardzo podobała nam się formuła wyłącznego udziału kobiet jako panelistek. Uważamy, że niestety wciąż niewiele pań występuje w sektorze gastro w roli ekspertów, dobrych praktyków. Organizatorzy mieli zatem świetny pomysł i intuicję, żeby to zrobić. Widać, że podobnie jak my, firma BSD Poland jest prekursorem i otwiera nowe ścieżki. Business Speed Dating? Bardzo intensywnie, ale też niezwykle ciekawie. Ma się 4 minuty na zaprezentowanie się, zbudowanie relacji i spowodowanie, że zostaniemy zapamiętani w całej masie innych interlokutorów. To ciekawy sposób na weryfikację zainteresowania naszą ofertą. Duża część rynku w pigułce i w jednym miejscu – to praktyczne i mocne!

Dlaczego zdecydowaliście się zgłosić swój produkt/usługę do konkursu „The Best Innovation”?

Uważamy, że to najlepsza okazja, żeby nasz produkt i usługę zauważyła branża gastronomiczna. Niewiele jest na rynku inicjatyw, które nagradzałyby młode, innowacyjne firmy w tym sektorze.

Co oznacza dla Państwa triumf w tej kategorii?

Dużą satysfakcję i zastrzyk pozytywnej energii do działania, potwierdzenie tego, że kierunek, który obraliśmy jest właściwy, możliwość kontaktu z ludźmi z branży, możliwość wykorzystania nagrody do promocji nas i naszego pomysłu, wreszcie potwierdzenie potencjału naszego pomysłu.

Na czym polega innowacyjność Państwa produktu/usługi?

Jako pierwsi na rynku dokonujemy pomiaru ilości, struktury i wartości food waste. Analizujemy skalę nadprodukcji jedzenia w gastronomii – czyli ilości, która nie jest zjadana przez gości. To z kolei jest kluczowa informacja, aby lepiej planować poziom produkcji. Skala możliwych oszczędności oraz poprawy wskaźnika food cost jest naszym zdaniem znacząca. 350-pokojowy hotel w centrum dużego miasta w Polsce wyrzuca prawie 40 ton przetworzonego jedzenia tylko dlatego, że nie jest w stanie zaplanować odpowiednio, ile powinien produkować, żeby z jednej strony jedzenia nie zabrakło, a z drugiej – aby marnować jak najmniej. Gdyby poprawił planowanie produkcji, zarządzanie magazynem oraz zarządzanie bufetem, co roku mógłby zaoszczędzić 1,5 mln zł. Jako pierwsi na rynku dostarczamy dokładnych i rzetelnych danych związanych z produkcją, opracowujemy wskaźniki bufetu dla poszczególnych dań – czyli mierzymy, ile rzeczywiście zjadają nasi goście, obliczamy referencyjny food cost – czyli optymalny dla danego poziomu cen surowca oraz stosowanych receptur. Doradzamy i analizujemy zarządzanie magazynem (nasz system może dokonywać inwentaryzacji on-line w czasie rzeczywistym), zarządzanie bufetem, reorganizujemy pracę kuchni. Jesteśmy pierwszą firmą w Polsce, która wprowadza rzeczywistą integrację oraz automatyzację pomiarów w trzech kluczowych obszarach funkcjonowania gastronomii: magazynie, kuchni, Sali konsumpcyjnej.

Który z rynków zagranicznych chcielibyście pozyskać w najbliższym czasie?

Elementem naszej misji jest być globalnym liderem w ograniczaniu kosztów gastronomii poprzez redukcję skali nadprodukcji i odpadów spożywczych. Myślimy o kilku rynkach zagranicznych – tam, gdzie już mamy niezłe kontakty: Niemcy, Rumunia, Ukraina, Izrael, Azerbejdżan, Jordania czy Indie. Na szczęście nasz system oraz metoda jest łatwo skalowalna i ma duży potencjał internacjonalizacyjny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.