TOP Hotelarze, odc. 15 – Sławomir Oczachowski (Horeca Radio)

0
1672

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy ze Sławomirem Oczachowskim – managerem Modrzewie Park Hotel, Grupa Thermaleo Uzdrowisko Szczawnica. Rozmawiamy o zarządzaniu obiektem znajdującym się na terenie uzdrowiska. Poruszamy także temat rekrutacji pracowników i budowania zespołu.

Modrzewie Park Hotel został wzniesiony w 1938 roku i jest miejscem tchnącym historią.

„Pod Modrzewiami” – willa wybudowana w 1938r. dla Marii córki właściciela uzdrowiska Adama Stadnickiego i jej męża Stefana Swieżawskiego – wybitnego profesora historii filozofii. Nazwa willi pochodzi od lokalizacji pensjonatu na zalesionej modrzewiem części parku zdrojowego. Projektantem budynku był inżynier Stanisław Dziewolski.

Nowocześnie zakomponowana bryła pensjonatu w stylu modernistycznym, otrzymała także popularne wówczas rozwiązania architektoniczne zaczerpnięte z budownictwa okrętowego. Pracami budowlanymi kierował Adam Korybut Woroniecki – dyrektor Zakładu Zdrojowego w Szczawnicy w latach 1931 – 1939. Wyposażenie do pensjonatu wykonały stolarnie w Nawojowej, warszawska firma „Jarnuszkiewicz” i zakład „Kumer i Torba” w Rabce. Budynek został oddany do użytku gości hotelowych wiosną 1939r.

Pomimo trudnych lat w czasie drugiej wojny światowej, zaraz po zakończeniu prac, Modrzewie Park Hotel bardzo szybko rozwinął skrzydła i stał się perłą wilegiatury i spotkań wszystkich tych, którzy pragnęli skorzystać z jego mikroklimatu, uzdrowiska, różnorodności wód leczniczych i dobroczynnych zabiegów. Podczas II wojny światowej w różnych okresach stanowił schronienie dla niezliczonej liczby polskich arystokratów, krewnych i znajomych Marii i Stefana Swieżawskich; dla wysiedleńców i uciekinierów z różnych stron Polski. Księga Domowa (księga gości) skrupulatnie przez lata, prowadzona przez Stefana Swieżawskiego, odnotowała nazwiska Czartoryskich, Krasińskich, Lubomirskich, Mańkowskich, Rylskich, Sapiehów, Sierakowskich, Starowiejskich, Zamoyskich i in.

Właściciele willi, tak jak i cała rodzina Adama Stadnickiego należeli do Armii Krajowej. W pensjonacie działał zakonspirowany punkt kontaktowy i przerzutowy dla żołnierzy AK.
Po zakończeniu wojny budynek podzielił los całego majątku rodziny Adama Stadnickiego, został skonfiskowany i upaństwowiony. Przez pewien czas funkcjonował pod zarządem Polskiego Czerwonego Krzyża, a potem jako szpital uzdrowiskowy. W r. 1998 powrócił w prawowite ręce właścicieli.

W 2005 roku André Mankowski, wnuk Adama Stadnickiego, postanawia zainwestować w posiadłość i tchnąć w budynek nowe życie. Jego celem jest stworzenie z Modrzewia wyjątkowego hotelu w tym, jakże niezwykłym sercu modrzewiowego lasu.

Potrzeba było kolejnych kilku lat pracy by dobrze znany pensjonat, noszący dziś nazwę Modrzewie Park Hotel, został na nowo rozplanowany, zagospodarowany, zmodernizowany, odnowiony i ponownie udekorowany. W efekcie prac, budynek powiększa się o centrum Wellness, basen i przestrzeń biznesową.

 

Partner audycji:

   

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.