TravelDATA: Duzi organizatorzy atrakcyjnymi cenami zachęcają turystów do zakupów wycieczek

0
1035

W minionym tygodniu średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 31 sierpnia i 6 września 2020 spadła o 59 złotych. Przed tygodniem zniżka średnich cen była mniejsza i wyniosła 14 złotych. Największe spadki średnich cen wycieczek w ubiegłym tygodniu odnotowano na Gran Canarii (ponownie) – o średnio 278 złotych oraz w Portugalii – o 247 złotych. W mniejszym, ale również istotnym stopniu obniżyły się średnie ceny wyjazdów na Dżerbę – o średnio 173 złote. Najbardziej w ubiegłym tygodniu podniosły się średnie ceny wyjazdów na Cypr – o średnio 175 złotych oraz na Półwysep Chalcydycki i do Maroka – o 118 i 112 złotych.

W tym samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek wzrastały o 17 i 16 złotych.

Pierwszy tydzień sierpnia przyniósł dla wylotów w dniach 31 sierpnia – 6 września 2020 spadki cen wycieczek na wszystkich najważniejszych kierunkach oferowanych przez biura podroży. W najmniejszym stopniu obniżyły się ceny wyjazdów do Egiptu – o średnio 11 złotych, w umiarkowanej skali staniały wycieczki do Grecji i Bułgarii – o 43 i 45 złotych, a największe spadki odnotowały kierunki tureckie i kanaryjskie – 108 i 114 złotych. Duże przeceny tego ostatniego kierunku stały się w ostatnich tygodniach sprzedaży niemal regułą, co w pewnym stopniu kontrastuje z stosunkowo korzystną sytuacją epidemiczną jaka ma tam na razie miejsce.

W ostatnim tygodniu dała się zauważyć generalna tendencja do obniżania cen przez wiodących organizatorów. Pewien dodatkowy wpływ, obok niedostatecznego popytu, mogły tu mieć korzystniejsze niż wcześniej ceny paliwa i kurs dolara. Takich redukcji cen nie odnotowano wśród organizatorów mniejszych (z wyjątkiem biura ETI), a niektórzy z nich ceny wyjazdów nawet nieco podnieśli.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu września 2020 pokazuje, że w minionym tygodniu średnia cena była niższa wobec średniej ceny w poprzednim sezonie o 129 złote, podczas gdy przed tygodniem różnica była jeszcze znacznie mniejsza i wyniosła 24 złote. Przy takim samym wyprzedzeniu wobec terminu wyjazdu roczna przecena dla wycieczek sierpniowych była nieco większa i wyniosła 144 złote.

W minionym tygodniu największy roczny spadek cen wycieczek wystąpił na Malcie – o średnio 543 złote, a znaczne były też zniżki rocznych cen na Fuerteventurze i Teneryfie – o 523 i 493 złote. Największy roczny wzrost średnich cen wystąpił na Półwyspie Chalcydyckim i w Maroku – o 572 i 530 złotych, a znacznie już mniejszy na Synaju – o 256 złotych.

Przed rokiem i dwoma laty (sezony 2019 i 2018) średnie ceny wycieczek w ujęciu rocznym odpowiednio wrosły o 154 i spadły o 131 złotych.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz osiemnasty z rzędu była korzystniejsza niż miało to miejsce w tym samym okresie ubiegłego sezonu, przy czym skala pozytywnych korzyści w relacji z poprzednimi tygodniami kolejny raz uległa zwiększeniu.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 1,77 zł/litr wobec 2,67 zł/litr przed rokiem, co oznacza wzrost rocznej skali spadku wobec poprzedniego tygodnia. Tym razem była ona niższa o 33,7 procent, przed tygodniem była niższa o 31,3 procent, a przed dwoma również o 31,3 procent. Jednocześnie w relacji z euro i amerykańskim dolarem krajowa waluta była w ostatnim tygodniu słabsza w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych, ale kolejny raz w skromniejszym stopniu niż w poprzednich dwóch tygodniach, czyli o około 0,6 procent, wobec odpowiednio około 1,2 i 2,9 procent.

Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek nadal zdecydowanie sprzyjał organizatorom i był rekordowo korzystny w tym sezonie. Zawierał się on tym razem w przybliżeniu w przedziale -110/-120 złotych, a zatem w znacznie korzystniejszym w porównaniu z poprzednimi dwoma tygodniami, gdy wynosił -90/-100 oraz -55/-65 złotych.

Tak duże zwiększenie skali korzyści wynika ze znaczącego osłabienia dolara wobec euro i w dalszej konsekwencji wobec złotego (kurs euro do złotego wykazuje na razie dość niską zmienność), co może wynikać z kolejnych kroków wspierania amerykańskiej gospodarki i łączącego się z tym zwiększaniem podaży tamtejszego pieniądza i co się z tym często łączy spadkiem jego ceny.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).

W minionym tygodniu jedynym z wiodących kierunków o wyższych cenach wycieczek w wylotem w pierwszym tygodniu września niż przed rokiem był już tylko Egipt droższy o średnio 175 złotych, zaś na pozostałych kierunkach ceny były atrakcyjniejsze niż w poprzednim sezonie. Relatywnie niewielkie roczne ich spadki miały miejsce w Grecji, w której wyniosły średnio 24 złote, nieco więcej taniały kierunki tureckie – o średnio 71 złotych, jeszcze większe były średnie zniżki cen wyjazdów do Bułgarii, zaś zdecydowanie największe, co stało się już normą w obecnym sezonie letnim, wystąpiły na Wyspach Kanaryjskich – tym razem o aż 469 złotych.

Na mniej popularnych kierunkach w minionym tygodniu i w skali rocznej zdecydowanie najbardziej obniżyły się średnie ceny wyjazdów na Maltę, do Albanii i na Cypr – o 543, 477 i 419 złotych. Mniejsza była skala rocznych przecen wycieczek do Portugalii i ma Majorkę – o 287 i 143 złote. Na pozostałych kierunkach ceny były wyższe niż przed rokiem, przy czym niedużą ich zwyżkę odnotowano w Tunezji – o średnio 33 złote, a zdecydowanie bardziej podniosły się w okresie roku ceny wyjazdów do Maroka – o średnio 530 złotych.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2018 dla wylotów w pierwszym tygodniu września) nadal zdecydowanie najwięcej zwyżkowały średnie ceny wycieczek do Egiptu – o średnio 360 złotych. W mniejszym stopniu drożały w tym ujęciu wycieczki do Grecji, Turcji i Tunezji – o średnio 148, 116 i 70 złotych. Po ubiegłotygodniowej zniżce cen w ostatnim tygodniu do grona kierunków, do których można wyjechać taniej niż przed dwoma laty dołączyła Bułgaria, choć różnica na korzyść turystów wynosi w tym wypadku średnio jedynie 14 złotych. Tradycyjnie już przy dużych obniżkach cen w tym sezonie letnim zdecydowanie największe zniżki cen w tym ujęciu miały miejsce na Wyspach Kanaryjskich – o średnio 329 złotych.

Wśród mniej masowych kierunków największe dwuletnie spadki cen wycieczek miały miejsce w Albanii i na Malcie – o średnio 312 i 298 złotych, a zniżki w mniejszej skali wystąpiły na Majorce, w Portugalii i na Cyprze – o odpowiednio 114, 45 i 21 złotych. Jedynym kierunkiem, na którym ceny są obecnie wyższe niż przed dwoma laty jest Maroko. Z powodu dość niskiej bazy odniesienia oraz ostatnich zwyżek cen na tym kierunku wzrosły one w tym okresie o 499 złotych.

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów w największym stopniu obniżyły się ceny w biurze ETI – o średnio 810 złotych. Już tradycyjnie w tym sezonie letnim istotnie tańsze były też oferty w biurach TUI Poland i Exim Tours – o około 440 i 330 złotych, a w pragmatycznej skali zbliżonej do sredniej w biurze Itaka – o około 120 złotych. U pozostałych organizatorów ceny były wyższe niż przed rokiem w granicach od 65 (biuro Coral Travel) do 220 złotych.

W tym co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 24 kierunkach sezonu letniego i w trzech kategoriach hoteli, to w minionym tygodniu liderem pod tym względem nadal pozostawało było biuro TUI Poland z liczbą 41 ofert (poprzednio 40 ofert, przed rokiem 30, a przed dwoma laty 23 oferty). Wyprzedziło ono biura Exim Tours z liczbą 27 ofert (poprzednio 22 oferty, przed rokiem 10, a przed dwoma laty również 10 ofert) oraz Rainbow z liczbą 15 ofert (poprzednio 20 ofert, przed rokiem 19, a przed dwoma laty 14 ofert).

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura ETI i Coral Travel – 6 i 5 ofert, na kierunkach greckich biura TUI Poland – 10 ofert oraz Rainbow i Exim Tours – po 6 ofert, na kierunkach kanaryjskich biuro TUI Poland – 11 ofert oraz Rainbow i Itaka – 6 i 5 ofert, a na tureckich biura Coral Travel i TUI Poland– po 6 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert proponowały biura Coral Travel i TUI Poland (Dżerba) – po 3 oferty oferty, natomiast w Bułgarii biura Exim Tours i Best Reisen – po 2 oferty.

W porównaniu z analogicznym okresem sprzed roku biuro TUI Poland wzmocniło swoją pozycję ofertową w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji, biuro Exim Tours w Egipcie, Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Tunezji, a biuro Rainbow  na Wyspach Kanaryjskich.

Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej publikuje Analizę Cen Imprez Turystycznych dotyczącą wyjazdów w sezonie letnim 2020. Obejmuje ona okres pierwszego tygodnia września, czyli 31 sierpnia – 6 września 2020 roku.  Analizy są wysyłane podmiotom zarejestrowanym na portalu www.wczasopedia.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.