Trudne do wyczyszczenia powierzchnie kuchenne – utrapienie restauratorów

0
1198
Prowadzenie restauracji to niełatwy biznes. Należy nieustannie trzymać rękę na pulsie i pilnować, aby żywność była zawsze świeża i nie brakowało produktów do przyrządzania posiłków. Restauracja musi się czymś wyróżniać na tle konkurencyjnych lokali, jednak najprostszą i sprawdzoną zasadą jest dbanie o to, aby było smacznie, czysto, przyjemnie i niedrogo. Poza oczywistymi kwestiami, jakimi jest m.in. urozmaicanie menu, aby stale podbijało podniebienia klientów, należy zadbać także o sterylnie czyste środowisko, szczególnie w miejscu przechowywania i przygotowania żywności.

Ile razy słyszeliśmy, że w restauracji klienci zatruli się pożywieniem, kelnerzy podali nieświeże mięso, szklanki były niedomyte albo jedzenie miało podejrzanie nieprzyjemny zapach… Przykładów można mnożyć. Jednak właściciel restauracji nie może sobie pozwolić, aby w jego lokalu dochodziło do takich sytuacji. Opinie klientów są bardzo ważną kwestią i wszelkie negatywne opinie szybko rozchodzą się echem i mogą zniechęcić zarówno stałych, jak i nowych klientów.



Zadbaj o najwyższy poziom czystości w restauracji

Czyste stoliki, zadbane łazienki, błyszczący serwis kuchenny, a do tego pyszne jedzenie i miła atmosfera – to napędzi klientów. Jednak nie tylko to, co na wierzchu świadczy o tym, że jest się dobrym właścicielem i gospodarzem. Czy każdego dnia w restauracyjnej kuchni sprawdzany jest poziom czystości? Patelnie, garnki, kuchenka, blaty, lodówki, a także inne narzędzia kuchenne muszą być zawsze sterylnie czyste, kiedy kucharze przygotowują posiłki. Pomieszczenia powinny być także często wietrzone, a wentylacja działać prawidłowo. Niestety w kuchni, choć ciężko w to uwierzyć, znajduje się więcej bakterii niż w łazienkach. Z tego względu wszelkie zanieczyszczenia, które nie są na bieżąco usuwane, przyczyniają się do rozwoju bakterii, pleśni czy grzyba.

Czasami przy dużej liczbie zamówień regularne dbanie o czystość powierzchni bywa pomijane. Zwłaszcza dotyczy to zabrudzeń, które są bardzo trudne do szybkiego wyczyszczenia. Pod lupę weźmy piekarniki i grill, w których niestety gromadzi się przypalony tłuszcz czy resztki zwęglonego jedzenia. Nawet jeśli korzystamy z supernowoczesnego piekarnika z najnowszymi funkcjami, ale jest on niedoczyszczony – żywność nigdy nie będzie dobrze smakowała, a przede wszystkim nie będzie zdrowa dla klienta. Tak samo, jeśli restauracji jest grill, powinien być przed przygotowywaniem nowego posiłku dokładnie wyczyszczony.



Jak wyczyścić piekarnik i grill?

Im dłużej nieczyszczony piekarnik, tym trudniej będzie usunąć z niego zaschnięty tłuszcz. Odpowiednie wyczyszczenie i zdezynfekowanie piekarnika czy grilla to czynność, która wcale nie zajmuje dużo czasu. Przede wszystkim trzeba mieć na wyposażeniu dobry środek czyszczący. Należy jednak pamiętać, że niektóre z nich zawierają niebezpieczne substancje, na przykład rozpuszczalniki, które mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Jednym z najlepszych środków dostępnych na rynku będzie na przykład Cif Professional Oven&Grill Cleaner. Jak wyczyścić piekarnik za pomocą takiego środka? Wystarczy nagrzać piekarnik do 60-80 stopni, odłączyć od źródła zasilania, a środek chemiczny zaaplikować na powierzchnię i pozostawić na ok. 10-30 minut. Oczywiście, jeśli zabrudzenie jest mocne, na wyczyszczenie trzeba poświęcić nieco więcej czasu.

Jak widać, oczyszczenie piekarnika czy grilla wcale nie jest skomplikowane – wystarczy kupić dobry preparat. Właściciel restauracji powinien dbać także o regularne czyszczenie powierzchni przygotowywania posiłków. Kuchnia powinna być bowiem sterylnie czysta, a wszelkie nawet najmniejsze zabrudzenia natychmiast usuwane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.